İznik 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
İznik sonuçlarında Evet %51,5 ile birinci, Hayır %48,5 ile ikinci; fark 3,0 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 0,3 puan üstünde. 46 mahalle ve köy arasından 32'sinde Evet önde. Evet en güçlü Elmalı Mahallesi (%99,6); Hayır en güçlü Göllüce Mahallesi (%72,8). Katılım %89,1 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İznik 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — İznik, Bursa, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | İznik | Bursa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 15.169 | %51,5 | %53,2 | %51,2 | +0,3 |
| Hayır | 14.296 | %48,5 | %46,8 | %48,8 | −0,3 |
İznik seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 111 | 33.717 | 30.055 | %89,1 | 29.465 | 590 |
İznik mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aydınlar Mahallesi | Evet | %82,1 | %17,9 | %92,7 | 205 |
| Bayındır Mahallesi | Evet | %55,3 | %44,7 | %91,1 | 191 |
| Beyler Mahallesi | Hayır | %43,5 | %56,5 | %88,1 | 1.256 |
| Boyalıca Mahallesi | Hayır | %49,4 | %50,6 | %92,2 | 1.907 |
| Candarlı Mahallesi | Evet | %93,8 | %6,2 | %85,1 | 121 |
| Çakırca Mahallesi | Evet | %56,4 | %43,6 | %90,3 | 913 |
| Çamdibi Mahallesi | Evet | %50,2 | %49,8 | %96,5 | 452 |
| Çamoluk Mahallesi | Evet | %80,6 | %19,4 | %95,7 | 70 |
| Çampınar Mahallesi | Evet | %55,0 | %45,0 | %88,7 | 71 |
| Çiçekli Mahallesi | Hayır | %44,4 | %55,6 | %89,4 | 718 |
| Derbent Mahallesi | Hayır | %42,3 | %57,7 | %88,5 | 410 |
| Dereköy Mahallesi | Hayır | %35,5 | %64,5 | %88,8 | 278 |
| Dırazali Mahallesi | Evet | %62,0 | %38,0 | %93,9 | 407 |
| Elbeyli Mahallesi | Evet | %53,2 | %46,8 | %90,5 | 1.874 |
| Elmalı Mahallesi | Evet | %99,6 | %0,4 | %99,2 | 263 |
| Eşrefzade Mahallesi | Evet | %55,8 | %44,2 | %87,0 | 2.978 |
| Göllüce Mahallesi | Hayır | %27,2 | %72,8 | %95,5 | 913 |
| Gürmüzlü Mahallesi | Hayır | %37,1 | %62,9 | %87,3 | 204 |
| Hacıosman Mahallesi | Evet | %96,1 | %3,9 | %100,0 | 210 |
| Hisardere Mahallesi | Evet | %82,8 | %17,2 | %97,0 | 165 |
| Hocaköy Mahallesi | Hayır | %27,5 | %72,5 | %94,1 | 152 |
| İhsaniye Mahallesi | Evet | %77,8 | %22,2 | %103,8 | 26 |
| İnikli Mahallesi | Evet | %50,3 | %49,7 | %91,1 | 203 |
| Karatekin Mahallesi | Evet | %79,1 | %20,9 | %95,9 | 270 |
| Kaynarca Mahallesi | Evet | %60,3 | %39,7 | %92,0 | 553 |
| Kırıntı Mahallesi | Evet | %95,7 | %4,3 | %99,2 | 118 |
| Kutluca Mahallesi | Evet | %84,4 | %15,6 | %101,0 | 102 |
| Mahmudiye Mahallesi | Evet | %59,1 | %40,9 | %89,8 | 463 |
| Mahmut Çelebi Mahallesi | Hayır | %44,5 | %55,5 | %85,8 | 903 |
| Mecidiye Mahallesi | Evet | %81,4 | %18,6 | %84,5 | 71 |
| Mustafa Kemal Paşa Mahallesi | Hayır | %45,8 | %54,2 | %88,1 | 3.467 |
| Mustafalı Mahallesi | Evet | %51,3 | %48,7 | %87,9 | 224 |
| Müşküle Mahallesi | Hayır | %37,5 | %62,5 | %89,8 | 658 |
| Orhaniye Mahallesi | Evet | %72,8 | %27,2 | %95,6 | 724 |
| Osmaniye Mahallesi | Evet | %71,1 | %28,9 | %73,6 | 53 |
| Ömerli Mahallesi | Evet | %83,7 | %16,3 | %83,8 | 315 |
| Sansarak Mahallesi | Hayır | %43,4 | %56,6 | %90,7 | 258 |
| Sarıağıl Mahallesi | Evet | %90,0 | %10,0 | %90,4 | 125 |
| Selçuk Mahallesi | Hayır | %39,8 | %60,2 | %85,5 | 4.443 |
| Süleymaniye Mahallesi | Evet | %87,9 | %12,1 | %78,6 | 42 |
| Şerefiye Mahallesi | Evet | %74,7 | %25,3 | %100,0 | 95 |
| Tacir Mahallesi | Hayır | %48,4 | %51,6 | %90,4 | 1.397 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %50,7 | %49,3 | %86,6 | 2.085 |
| Yenişerefiye Mahallesi | Evet | %73,6 | %26,4 | %91,5 | 59 |
| Yeşil Camii Mahallesi | Evet | %56,4 | %43,6 | %87,7 | 3.018 |
| Yürükler Mahallesi | Evet | %57,1 | %42,9 | %88,2 | 287 |
İlgili sonuçlar