Araban 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Araban sonuçlarında Evet %66,8 ile birinci, Hayır %33,2 ile ikinci; fark 33,6 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 15,6 puan üstünde. 48 mahalle ve köy arasından 38'inde Evet önde. Evet en güçlü Körhacıobası Mahallesi (%96,9); Hayır en güçlü Altınpınar Mahallesi (%94,1). Katılım %83,5 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Araban 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Araban, Gaziantep, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Araban | Gaziantep | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 10.828 | %66,8 | %62,5 | %51,2 | +15,6 |
| Hayır | 5.385 | %33,2 | %37,5 | %48,8 | −15,6 |
Araban seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 79 | 19.831 | 16.562 | %83,5 | 16.213 | 349 |
Araban mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbudak Mahallesi | Hayır | %34,7 | %65,3 | %67,9 | 700 |
| Akkoç Mahallesi | Evet | %80,9 | %19,1 | %94,6 | 56 |
| Altınpınar Mahallesi | Hayır | %5,9 | %94,1 | %97,1 | 70 |
| Aşağıkaravaiz Mahallesi | Evet | %80,7 | %19,3 | %81,5 | 249 |
| Aşağıyufkalı Mahallesi | Evet | %86,8 | %13,2 | %86,9 | 61 |
| Bağlıca Mahallesi | Evet | %82,9 | %17,1 | %97,6 | 42 |
| Başpınar Mahallesi | Hayır | %12,9 | %87,1 | %68,0 | 266 |
| Beydili Mahallesi | Evet | %82,3 | %17,7 | %84,4 | 518 |
| Çiftekoz Mahallesi | Hayır | %24,0 | %76,0 | %79,7 | 158 |
| Dağdancık Mahallesi | Evet | %84,5 | %15,5 | %83,3 | 538 |
| Doğan Mahallesi | Evet | %86,8 | %13,2 | %85,2 | 108 |
| Dumlupınar Mahallesi | Evet | %57,3 | %42,7 | %82,2 | 551 |
| Elif Mahallesi | Evet | %83,7 | %16,3 | %89,3 | 2.116 |
| Emirhaydar Mahallesi | Evet | %90,5 | %9,5 | %88,5 | 217 |
| Erenbağ Mahallesi | Evet | %89,7 | %10,3 | %98,3 | 60 |
| Esentepe Mahallesi | Hayır | %21,2 | %78,8 | %80,0 | 435 |
| Eskialtıntaş Mahallesi | Hayır | %46,2 | %53,8 | %81,6 | 147 |
| Fakılı Mahallesi | Evet | %57,8 | %42,2 | %73,7 | 769 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | Evet | %64,2 | %35,8 | %88,7 | 565 |
| Fıstıklıdağ Mahallesi | Evet | %56,6 | %43,4 | %68,8 | 410 |
| Gelinbuğday Mahallesi | Evet | %67,0 | %33,0 | %83,6 | 140 |
| Gökçepayam Mahallesi | Evet | %70,0 | %30,0 | %83,3 | 294 |
| Güllüce Mahallesi | Evet | %62,1 | %37,9 | %77,4 | 190 |
| Gümüşpınar Mahallesi | Evet | %61,3 | %38,7 | %87,5 | 72 |
| Güzey Mahallesi | Evet | %93,0 | %7,0 | %87,4 | 215 |
| Hasanoğlu Mahallesi | Hayır | %9,0 | %91,0 | %88,4 | 164 |
| Hisar Mahallesi | Evet | %80,8 | %19,2 | %80,7 | 627 |
| Kale Mahallesi | Hayır | %45,8 | %54,2 | %87,2 | 532 |
| Karababa Mahallesi | Hayır | %7,9 | %92,1 | %86,5 | 104 |
| Karacaören Mahallesi | Evet | %86,8 | %13,2 | %100,0 | 53 |
| Köklüce Mahallesi | Evet | %81,7 | %18,3 | %91,8 | 636 |
| Körhacıobası Mahallesi | Evet | %96,9 | %3,1 | %91,3 | 322 |
| Küçüklü Mahallesi | Evet | %90,5 | %9,5 | %86,1 | 252 |
| Mehmet Gökçek Mahallesi | Evet | %67,4 | %32,6 | %83,0 | 871 |
| Muratlı Mahallesi | Evet | %76,1 | %23,9 | %83,1 | 267 |
| Nurettin Mahallesi | Evet | %74,0 | %26,0 | %90,9 | 55 |
| Sarıkaya Mahallesi | Evet | %78,1 | %21,9 | %81,4 | 339 |
| Sarıtepe Mahallesi | Evet | %76,2 | %23,8 | %88,8 | 374 |
| Tarlabaşı Mahallesi | Hayır | %21,7 | %78,3 | %94,0 | 67 |
| Taşdeğirmen Mahallesi | Evet | %91,3 | %8,7 | %85,6 | 487 |
| Turgut Özal Mahallesi | Evet | %60,1 | %39,9 | %82,0 | 1.496 |
| Yaylacık Mahallesi | Evet | %67,5 | %32,5 | %78,7 | 315 |
| Yeni Altıntaş Mahallesi | Evet | %62,1 | %37,9 | %83,3 | 738 |
| Yeşilova Mahallesi | Evet | %55,5 | %44,5 | %83,3 | 1.858 |
| Yolveren Mahallesi | Evet | %79,1 | %20,9 | %87,9 | 199 |
| Yukarıkaravaiz Mahallesi | Evet | %71,0 | %29,0 | %85,2 | 985 |
| Yukarıyufkalı Mahallesi | Evet | %56,6 | %43,4 | %89,8 | 59 |
| Ziyaret Mahallesi | Evet | %67,6 | %32,4 | %88,1 | 84 |
İlgili sonuçlar