Defne 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Defne sonuçlarında Hayır %93,5 ile birinci, Evet %6,5 ile ikinci; fark 87,0 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 44,7 puan üstünde. 37 mahalle ve köy arasından 34'ünde Hayır önde. Hayır en güçlü Aknehir Mahallesi (%98,2); Evet en güçlü Çökek Mahallesi (%91,7). Katılım %90,1 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Defne 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Defne, Hatay, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Defne | Hatay | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 83.209 | %93,5 | %54,4 | %48,8 | +44,7 |
| Evet | 5.768 | %6,5 | %45,6 | %51,2 | −44,7 |
Defne seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 270 | 99.761 | 89.913 | %90,1 | 88.977 | 936 |
Defne mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdeniz Mahallesi | Hayır | %96,3 | %3,7 | %91,0 | 2.589 |
| Aknehir Mahallesi | Hayır | %98,2 | %1,8 | %93,0 | 1.312 |
| Armutlu Mahallesi | Hayır | %94,1 | %5,9 | %88,6 | 6.068 |
| Aşağıokçular Mahallesi | Hayır | %97,1 | %2,9 | %92,1 | 3.248 |
| Bahçeköy Mahallesi | Hayır | %98,0 | %2,0 | %90,4 | 768 |
| Balıklıdere Mahallesi | Hayır | %97,4 | %2,6 | %89,0 | 902 |
| Ballıöz Mahallesi | Hayır | %79,8 | %20,2 | %94,8 | 731 |
| Bostancık Mahallesi | Hayır | %97,6 | %2,4 | %92,3 | 697 |
| Büyükçat Mahallesi | Hayır | %97,7 | %2,3 | %87,0 | 1.056 |
| Çardaklı Mahallesi | Hayır | %89,8 | %10,2 | %86,9 | 419 |
| Çekmece Mahallesi | Hayır | %86,6 | %13,4 | %90,0 | 16.080 |
| Çınarlı Mahallesi | Hayır | %97,9 | %2,1 | %94,6 | 517 |
| Çökek Mahallesi | Evet | %8,3 | %91,7 | %95,7 | 460 |
| Değirmenyolu Mahallesi | Hayır | %97,6 | %2,4 | %87,5 | 1.436 |
| Döver Mahallesi | Hayır | %96,2 | %3,8 | %85,0 | 1.195 |
| Dursunlu Mahallesi | Hayır | %96,1 | %3,9 | %91,2 | 5.756 |
| Elektrik Mahallesi | Hayır | %94,2 | %5,8 | %88,8 | 3.469 |
| Gümüşgöze Mahallesi | Hayır | %97,9 | %2,1 | %91,4 | 3.121 |
| Güneysöğüt Mahallesi | Hayır | %97,6 | %2,4 | %90,2 | 641 |
| Hancağız Mahallesi | Hayır | %97,7 | %2,3 | %89,5 | 531 |
| Harbiye Mahallesi | Hayır | %97,2 | %2,8 | %89,3 | 18.424 |
| Hüseyinli Mahallesi | Evet | %9,9 | %90,1 | %98,7 | 477 |
| Karşıyaka Mahallesi | Hayır | %86,4 | %13,6 | %100,0 | 60 |
| Koçören Mahallesi | Hayır | %97,3 | %2,7 | %87,6 | 1.232 |
| Meydancık Mahallesi | Hayır | %95,5 | %4,5 | %88,3 | 333 |
| Orhanlı Mahallesi | Hayır | %97,4 | %2,6 | %90,1 | 1.525 |
| Özbek Mahallesi | Hayır | %96,9 | %3,1 | %91,2 | 432 |
| Samankaya Mahallesi | Hayır | %97,3 | %2,7 | %89,7 | 1.101 |
| Sinanlı Mahallesi | Hayır | %97,4 | %2,6 | %88,3 | 801 |
| Subaşı Mahallesi | Hayır | %96,8 | %3,2 | %88,8 | 2.968 |
| Sümerler Mahallesi | Hayır | %94,1 | %5,9 | %92,0 | 8.399 |
| Tavla Mahallesi | Hayır | %97,6 | %2,4 | %90,4 | 2.104 |
| Toygarlı Mahallesi | Hayır | %97,8 | %2,2 | %85,5 | 2.002 |
| Turunçlu Mahallesi | Hayır | %97,6 | %2,4 | %90,3 | 4.173 |
| Üzengili Mahallesi | Evet | %13,9 | %86,1 | %97,8 | 417 |
| Yeniçağ Mahallesi | Hayır | %97,9 | %2,1 | %89,5 | 1.698 |
| Yeşilpınar Mahallesi | Hayır | %97,7 | %2,3 | %93,8 | 2.619 |
İlgili sonuçlar