Ayancık 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Ayancık sonuçlarında Evet %55,1 ile birinci, Hayır %44,9 ile ikinci; fark 10,2 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%51,2) 3,9 puan üstünde. 76 mahalle ve köy arasından 63'ünde Evet önde. Evet en güçlü Aygördü Köyü (%95,1); Hayır en güçlü Denizciler Mahallesi (%73,7). Katılım %80,6 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ayancık 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Ayancık, Sinop, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Ayancık | Sinop | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 7.794 | %55,1 | %57,7 | %51,2 | +3,9 |
| Hayır | 6.351 | %44,9 | %42,3 | %48,8 | −3,9 |
Ayancık seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 99 | 18.015 | 14.516 | %80,6 | 14.145 | 371 |
Ayancık mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdülkadirköy | Evet | %52,3 | %47,7 | %73,2 | 127 |
| Ağaçlı Köyü | Evet | %50,0 | %50,0 | %87,6 | 97 |
| Akçakese Köyü | Evet | %50,0 | %50,0 | %64,5 | 76 |
| Akören Köyü | Evet | %63,1 | %36,9 | %69,6 | 148 |
| Aliköy | Evet | %55,9 | %44,1 | %83,9 | 193 |
| Armutluyazı Köyü | Evet | %90,0 | %10,0 | %75,8 | 66 |
| Aşağıköy | Evet | %78,7 | %21,3 | %84,7 | 346 |
| Avdullu Köyü | Evet | %75,9 | %24,1 | %87,9 | 33 |
| Aygördü Köyü | Evet | %95,1 | %4,9 | %68,8 | 93 |
| Babaçay Köyü | Evet | %56,6 | %43,4 | %79,4 | 262 |
| Babaköy | Evet | %74,1 | %25,9 | %75,0 | 36 |
| Bahçeli Köyü | Evet | %71,4 | %28,6 | %82,1 | 95 |
| Bakırlı Köyü | Hayır | %27,4 | %72,6 | %74,1 | 85 |
| Bakırlızaviye Köyü | Evet | %80,5 | %19,5 | %75,4 | 118 |
| Belpınar Köyü | Evet | %72,7 | %27,3 | %75,6 | 45 |
| Beşiktaş Mahallesi | Hayır | %44,6 | %55,4 | %83,9 | 1.223 |
| Büyükdüz Köyü | Evet | %53,8 | %46,2 | %78,4 | 51 |
| Büyükpınar Köyü | Evet | %76,0 | %24,0 | %84,3 | 121 |
| Cevizli Mahallesi | Hayır | %45,6 | %54,4 | %84,3 | 3.158 |
| Çamyayla Köyü | Evet | %87,2 | %12,8 | %68,1 | 69 |
| Çaybaşı Köyü | Evet | %54,8 | %45,2 | %86,1 | 72 |
| Çayiçi Mahallesi | Evet | %52,8 | %47,2 | %78,8 | 1.232 |
| Çaylıoğlu Köyü | Evet | %81,6 | %18,4 | %73,3 | 135 |
| Davutlu Köyü | Evet | %68,1 | %31,9 | %85,1 | 114 |
| Dedeağaç Köyü | Evet | %78,5 | %21,5 | %75,0 | 88 |
| Denizciler Mahallesi | Hayır | %26,3 | %73,7 | %86,9 | 160 |
| Dereköy | Hayır | %44,4 | %55,6 | %76,4 | 110 |
| Dibekli Köyü | Evet | %65,8 | %34,2 | %81,4 | 97 |
| Doğanlı Köyü | Evet | %89,7 | %10,3 | %79,0 | 272 |
| Dolay Köyü | Hayır | %39,7 | %60,3 | %74,7 | 99 |
| Erdemli Köyü | Evet | %89,1 | %10,9 | %74,1 | 139 |
| Erikli Köyü | Evet | %68,7 | %31,3 | %67,7 | 99 |
| Fındıklı Köyü | Evet | %82,1 | %17,9 | %93,3 | 30 |
| Göldağı Köyü | Evet | %84,3 | %15,7 | %62,9 | 116 |
| Gölköy | Evet | %70,0 | %30,0 | %81,5 | 157 |
| Gürpınar Köyü | Evet | %90,8 | %9,2 | %79,8 | 84 |
| Gürsökü Köyü | Evet | %80,1 | %19,9 | %77,3 | 277 |
| Hacılı Köyü | Evet | %84,2 | %15,8 | %70,4 | 54 |
| Hacıoğlu Köyü | Evet | %53,2 | %46,8 | %78,7 | 127 |
| Hatip Köyü | Evet | %84,1 | %15,9 | %69,6 | 194 |
| Hüseyinbey Köyü | Evet | %59,7 | %40,3 | %71,8 | 103 |
| İnaltı Köyü | Evet | %55,2 | %44,8 | %95,7 | 70 |
| Kaldırayak Köyü | Evet | %68,0 | %32,0 | %74,6 | 181 |
| Karakestane Köyü | Evet | %80,2 | %19,8 | %81,2 | 101 |
| Karapınar Köyü | Evet | %86,4 | %13,6 | %71,9 | 128 |
| Kestanelik Köyü | Evet | %56,4 | %43,6 | %87,1 | 93 |
| Kızılcakaya Köyü | Evet | %64,7 | %35,3 | %73,9 | 23 |
| Kozcuğaz Köyü | Evet | %57,8 | %42,2 | %82,1 | 78 |
| Kozsökü Köyü | Evet | %90,1 | %9,9 | %69,8 | 199 |
| Köseyakası Köyü | Evet | %71,4 | %28,6 | %86,0 | 50 |
| Kurtköy | Evet | %71,6 | %28,4 | %71,3 | 94 |
| Kütükköy | Evet | %85,6 | %14,4 | %78,0 | 150 |
| Maden Köyü | Evet | %86,9 | %13,1 | %73,9 | 176 |
| Mestan Köyü | Evet | %67,3 | %32,7 | %83,3 | 66 |
| Mustafakemalpaşa Köyü | Evet | %67,3 | %32,7 | %74,4 | 78 |
| Ortalık Köyü | Evet | %90,1 | %9,9 | %87,2 | 86 |
| Otmanlı Köyü | Hayır | %41,5 | %58,5 | %83,6 | 213 |
| Ömerdüz Köyü | Evet | %77,3 | %22,7 | %100,0 | 23 |
| Pazarcık Köyü | Hayır | %46,0 | %54,0 | %78,1 | 288 |
| Sofu Köyü | Evet | %65,9 | %34,1 | %89,9 | 99 |
| Söküçayırı Köyü | Evet | %61,9 | %38,1 | %87,8 | 98 |
| Sulusökü Köyü | Evet | %60,0 | %40,0 | %80,6 | 36 |
| Tarakçı Köyü | Evet | %62,6 | %37,4 | %88,0 | 208 |
| Tepecik Köyü | Evet | %70,7 | %29,3 | %69,4 | 85 |
| Tevfikiye Köyü | Hayır | %42,6 | %57,4 | %82,1 | 67 |
| Topağaç Köyü | Hayır | %49,3 | %50,7 | %81,8 | 165 |
| Türkmen Köyü | Evet | %67,7 | %32,3 | %69,6 | 46 |
| Uzunçam Köyü | Evet | %63,2 | %36,8 | %64,2 | 137 |
| Ünlüce Köyü | Evet | %87,9 | %12,1 | %71,6 | 81 |
| Yalı Mahallesi | Hayır | %42,1 | %57,9 | %81,9 | 4.084 |
| Yarenler Köyü | Evet | %83,8 | %16,2 | %78,5 | 144 |
| Yemişen Köyü | Evet | %75,0 | %25,0 | %73,9 | 46 |
| Yenice Köyü | Hayır | %45,8 | %54,2 | %83,1 | 71 |
| Yenigüler Köyü | Evet | %93,2 | %6,8 | %78,5 | 93 |
| Yeşilyurt Köyü | Hayır | %47,1 | %52,9 | %85,6 | 104 |
| Zaviye Köyü | Evet | %65,3 | %34,7 | %80,4 | 153 |
İlgili sonuçlar