Sinop Merkez 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Sinop Merkez sonuçlarında Hayır %62,6 ile birinci, Evet %37,4 ile ikinci; fark 25,3 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%48,8) 13,8 puan üstünde. 51 mahalle ve köy arasından 25'inde Hayır önde. Hayır en güçlü Şamlıoğlu Köyü (%75,6); Evet en güçlü Sazlı Köyü (%90,5). Katılım %87,6 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sinop Merkez 2017 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Sinop Merkez, Sinop, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Sinop Merkez | Sinop | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 24.419 | %62,6 | %42,3 | %48,8 | +13,8 |
| Evet | 14.565 | %37,4 | %57,7 | %51,2 | −13,8 |
Sinop Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 142 | 45.386 | 39.769 | %87,6 | 38.984 | 785 |
Sinop Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abalı Köyü | Evet | %28,3 | %71,7 | %86,7 | 758 |
| Ada Mahallesi | Hayır | %69,6 | %30,4 | %88,2 | 8.038 |
| Ahmetyeri Köyü | Evet | %32,1 | %67,9 | %87,1 | 62 |
| Akbaş Köyü | Evet | %10,6 | %89,4 | %85,6 | 104 |
| Alasökü Köyü | Hayır | %62,2 | %37,8 | %87,2 | 172 |
| Aloğlu Köyü | Hayır | %57,4 | %42,6 | %89,3 | 242 |
| Avdan Köyü | Evet | %48,7 | %51,3 | %84,7 | 137 |
| Bektaşağa Köyü | Hayır | %51,9 | %48,1 | %87,8 | 319 |
| Bostancılı Köyü | Hayır | %59,3 | %40,7 | %86,0 | 736 |
| Camikebir Mahallesi | Hayır | %73,0 | %27,0 | %88,3 | 1.572 |
| Çakıldak Köyü | Evet | %16,9 | %83,1 | %81,3 | 75 |
| Çiftlikköy | Hayır | %57,5 | %42,5 | %89,7 | 486 |
| Çobanlar Köyü | Evet | %28,8 | %71,2 | %89,9 | 149 |
| Demirciköy | Evet | %48,9 | %51,1 | %87,9 | 521 |
| Dibekli Köyü | Evet | %35,9 | %64,1 | %82,2 | 622 |
| Dizdaroğlu Köyü | Hayır | %53,6 | %46,4 | %88,5 | 279 |
| Erikli Köyü | Evet | %33,1 | %66,9 | %90,7 | 151 |
| Eymir Köyü | Evet | %14,1 | %85,9 | %82,1 | 190 |
| Fidanlık Köyü | Evet | %33,7 | %66,3 | %80,0 | 115 |
| Gelincik Mahallesi | Hayır | %64,1 | %35,9 | %86,6 | 5.969 |
| Göller Köyü | Evet | %46,9 | %53,1 | %79,8 | 109 |
| Göllü Köyü | Evet | %28,3 | %71,7 | %65,8 | 73 |
| Hacıoğlu Köyü | Hayır | %61,1 | %38,9 | %86,5 | 208 |
| İncedayı Mahallesi | Hayır | %70,0 | %30,0 | %87,6 | 1.554 |
| Kabalı Köyü | Hayır | %55,7 | %44,3 | %87,0 | 506 |
| Kaleyazısı Mahallesi | Hayır | %68,7 | %31,3 | %85,5 | 738 |
| Karapınar Köyü | Evet | %49,7 | %50,3 | %81,3 | 240 |
| Kefevi Mahallesi | Hayır | %68,7 | %31,3 | %89,9 | 2.763 |
| Kılıçlı Köyü | Evet | %43,2 | %56,8 | %92,8 | 320 |
| Kirençukuru Köyü | Evet | %42,5 | %57,5 | %84,1 | 151 |
| Korucuk Köyü | Evet | %49,9 | %50,1 | %86,5 | 2.109 |
| Kozcuğaz Köyü | Hayır | %60,7 | %39,3 | %80,6 | 268 |
| Lala Köyü | Hayır | %52,8 | %47,2 | %86,6 | 440 |
| Melekşah Köyü | Hayır | %53,1 | %46,9 | %90,9 | 353 |
| Mertoğlu Köyü | Hayır | %54,8 | %45,2 | %89,3 | 234 |
| Meydankapı Mahallesi | Hayır | %70,9 | %29,1 | %86,4 | 2.037 |
| Oğuzeli Köyü | Evet | %27,2 | %72,8 | %88,8 | 107 |
| Ordu Köyü | Evet | %47,4 | %52,6 | %88,5 | 1.243 |
| Osmaniye Köyü | Hayır | %58,2 | %41,8 | %89,6 | 1.175 |
| Sarıkum Köyü | Evet | %21,7 | %78,3 | %98,5 | 132 |
| Sazlı Köyü | Evet | %9,5 | %90,5 | %78,2 | 110 |
| Sinecan Köyü | Evet | %33,1 | %66,9 | %85,3 | 197 |
| Şamlıoğlu Köyü | Hayır | %75,6 | %24,4 | %82,5 | 57 |
| Tangaloğlu Köyü | Evet | %43,2 | %56,8 | %84,2 | 139 |
| Taşmanlı Köyü | Evet | %44,9 | %55,1 | %85,5 | 497 |
| Taypaklı Köyü | Hayır | %59,7 | %40,3 | %87,8 | 245 |
| Tıngıroğlu Köyü | Evet | %18,2 | %81,8 | %83,0 | 171 |
| Uzungürgen Köyü | Hayır | %53,4 | %46,6 | %87,8 | 304 |
| Yalıköy | Evet | %40,2 | %59,8 | %94,0 | 300 |
| Yeni Mahallesi | Hayır | %74,8 | %25,2 | %88,7 | 3.571 |
| Zeytinlik Mahallesi | Hayır | %73,3 | %26,7 | %88,5 | 4.338 |
İlgili sonuçlar