Ezine 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Ezine sonuçlarında AK Parti %36,9 ile birinci, CHP %36,0 ile ikinci; fark 0,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%41,6) 4,6 puan altında. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %36,0 (+13,4 puan). 56 mahalle ve köy arasından 32'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çamköy (%76,4); CHP en güçlü Derbentbaşı Köyü (%77,8). Katılım %91,4 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ezine 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Ezine, Çanakkale, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ezine | Çanakkale | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 8.147 | %36,9 | %36,4 | %41,6 | −4,6 |
| CHP | 7.947 | %36,0 | %34,1 | %22,6 | +13,4 |
| İYİ Parti | 3.622 | %16,4 | %17,1 | %10,1 | +6,3 |
| MHP | 1.307 | %5,9 | %6,8 | %11,0 | −5,1 |
| HDP | 531 | %2,4 | %3,3 | %11,5 | −9,1 |
| Saadet | 175 | %0,8 | %0,8 | %1,3 | −0,6 |
| Vatan Partisi | 77 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 60 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 15 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Ezine seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 97 | 24.916 | 22.771 | %91,4 | 22.066 | 705 |
Ezine mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçakeçili Köyü | AK Parti | %40,5 | %37,2 | %91,5 | 164 |
| Akköy | CHP | %21,9 | %63,9 | %94,1 | 303 |
| Aladağ Köyü | AK Parti | %52,1 | %18,3 | %98,6 | 147 |
| Alemşah Köyü | CHP | %34,4 | %40,0 | %92,8 | 138 |
| Arasanlı Köyü | AK Parti | %69,1 | %4,4 | %100,0 | 71 |
| Bahçeli Köyü | AK Parti | %65,4 | %10,6 | %94,5 | 235 |
| Balıklı Köyü | CHP | %27,4 | %40,7 | %96,5 | 144 |
| Belen Köyü | AK Parti | %55,4 | %31,1 | %92,7 | 177 |
| Bozalan Köyü | CHP | %22,5 | %46,9 | %98,7 | 228 |
| Bozeli Köyü | AK Parti | %49,5 | %26,3 | %95,0 | 101 |
| Bozköy | CHP | %25,9 | %38,3 | %98,8 | 82 |
| Camikebir Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %28,0 | %89,3 | 5.056 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %36,8 | %35,4 | %91,4 | 730 |
| Çamköy | AK Parti | %76,4 | %5,6 | %90,9 | 99 |
| Çamlıca Köyü | AK Parti | %35,1 | %33,1 | %96,3 | 164 |
| Çamoba Köyü | CHP | %25,2 | %41,5 | %98,3 | 172 |
| Çarıksız Köyü | AK Parti | %60,0 | %15,0 | %95,6 | 90 |
| Çetmi Köyü | CHP | %22,6 | %60,4 | %93,7 | 473 |
| Çınarköy | AK Parti | %53,3 | %30,0 | %103,1 | 32 |
| Dalyan Köyü | CHP | %14,4 | %54,8 | %91,8 | 438 |
| Danişment Mahallesi | AK Parti | %51,0 | %30,3 | %89,8 | 1.007 |
| Derbentbaşı Köyü | CHP | %2,5 | %77,8 | %95,9 | 171 |
| Gazi Mahallesi | AK Parti | %34,4 | %27,5 | %87,2 | 494 |
| Geyikli-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %29,8 | %45,1 | %91,7 | 1.494 |
| Geyikli-Hürriyet Mahallesi | CHP | %25,9 | %46,0 | %90,8 | 1.430 |
| Gökçebayır Köyü | AK Parti | %52,5 | %18,7 | %91,5 | 586 |
| Güllüce Köyü | CHP | %31,1 | %45,6 | %97,5 | 199 |
| Hisaralan Köyü | AK Parti | %62,5 | %15,0 | %89,6 | 48 |
| Karadağ Köyü | AK Parti | %71,8 | %7,7 | %98,4 | 123 |
| Karagömlek Köyü | AK Parti | %46,7 | %35,2 | %95,0 | 139 |
| Kayacık Köyü | AK Parti | %65,2 | %10,4 | %95,6 | 182 |
| Kemallı Köyü | CHP | %18,1 | %42,3 | %94,1 | 307 |
| Kızılköy | CHP | %36,9 | %38,7 | %90,9 | 263 |
| Kızıltepe Köyü | AK Parti | %60,3 | %15,1 | %98,1 | 155 |
| Köprübaşı Köyü | AK Parti | %53,4 | %9,1 | %93,9 | 99 |
| Körüktaşı Köyü | AK Parti | %48,7 | %32,1 | %94,8 | 174 |
| Köseler Köyü | AK Parti | %49,2 | %29,0 | %96,2 | 133 |
| Kumburun Köyü | CHP | %27,5 | %46,4 | %93,5 | 387 |
| Mahmudiye Köyü | CHP | %29,7 | %41,7 | %89,2 | 1.116 |
| Mecidiye Köyü | CHP | %27,2 | %54,9 | %92,5 | 201 |
| Pazarköy | AK Parti | %49,4 | %23,0 | %99,5 | 186 |
| Pınarbaşı Köyü | CHP | %18,3 | %57,1 | %91,3 | 797 |
| Sarısöğüt Köyü | AK Parti | %64,0 | %8,2 | %86,7 | 732 |
| Sarpdere Köyü | AK Parti | %72,9 | %16,7 | %89,1 | 55 |
| Seferşah Mahallesi | CHP | %34,0 | %36,6 | %90,1 | 2.730 |
| Şapköy | AK Parti | %57,9 | %10,3 | %94,9 | 118 |
| Taştepe Köyü | AK Parti | %35,3 | %22,9 | %97,2 | 212 |
| Tavaklı Köyü | CHP | %22,1 | %51,9 | %94,5 | 603 |
| Uluköy | CHP | %34,6 | %36,1 | %87,9 | 339 |
| Üsküfçü Köyü | AK Parti | %40,4 | %34,6 | %91,7 | 60 |
| Üvecik Köyü | CHP | %23,5 | %43,3 | %91,6 | 464 |
| Yahyaçavuş Köyü | CHP | %28,3 | %45,1 | %89,7 | 126 |
| Yavaşlar Köyü | AK Parti | %36,4 | %33,8 | %100,0 | 78 |
| Yaylacık Köyü | AK Parti | %66,4 | %13,7 | %96,4 | 139 |
| Yeniköy | CHP | %7,0 | %63,0 | %89,4 | 339 |
| Yenioba Köyü | AK Parti | %37,2 | %32,9 | %95,2 | 186 |
İlgili sonuçlar