Gelibolu 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Gelibolu sonuçlarında CHP %44,2 ile birinci, AK Parti %28,5 ile ikinci; fark 15,7 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%22,6) 21,6 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %15,2 (+5,1 puan). 36 mahalle ve köy arasından 27'sinde CHP önde. CHP en güçlü Kavakköy-Cumhuriyet Mahallesi (%71,2); AK Parti en güçlü Evreşe-Yeni Mahallesi (%71,5). Katılım %88,5 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gelibolu 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Gelibolu, Çanakkale, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gelibolu | Çanakkale | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 12.551 | %44,2 | %34,1 | %22,6 | +21,6 |
| AK Parti | 8.090 | %28,5 | %36,4 | %41,6 | −13,1 |
| İYİ Parti | 4.313 | %15,2 | %17,1 | %10,1 | +5,1 |
| MHP | 1.671 | %5,9 | %6,8 | %11,0 | −5,1 |
| HDP | 867 | %3,1 | %3,3 | %11,5 | −8,5 |
| Saadet | 427 | %1,5 | %0,8 | %1,3 | +0,2 |
| Vatan Partisi | 92 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 54 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Gelibolu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 103 | 32.908 | 29.111 | %88,5 | 28.375 | 736 |
Gelibolu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adilhan Köyü | CHP | %48,8 | %27,6 | %93,5 | 413 |
| Alaeddin Mahallesi | CHP | %45,1 | %25,7 | %87,6 | 2.414 |
| Bayırköy | AK Parti | %35,6 | %40,5 | %92,2 | 579 |
| Bayramiç Köyü | CHP | %55,2 | %22,2 | %87,5 | 529 |
| Bolayır Köyü | CHP | %63,1 | %14,9 | %91,0 | 1.120 |
| Burhanlı Köyü | CHP | %52,6 | %18,0 | %89,4 | 246 |
| Camiikebir Mahallesi | CHP | %37,6 | %36,3 | %85,9 | 5.062 |
| Cevizli Köyü | AK Parti | %32,9 | %34,1 | %92,3 | 91 |
| Cumalı Köyü | CHP | %39,0 | %32,2 | %100,0 | 59 |
| Çokal Köyü | CHP | %50,0 | %28,6 | %90,5 | 148 |
| Değirmendüzü Köyü | AK Parti | %29,0 | %51,2 | %86,1 | 367 |
| Demirtepe Köyü | CHP | %42,8 | %17,9 | %95,3 | 192 |
| Evreşe-Çeşme Mahallesi | CHP | %42,4 | %37,7 | %91,3 | 595 |
| Evreşe-Keşanoğlu Mahallesi | CHP | %48,8 | %34,6 | %92,5 | 267 |
| Evreşe-Yeni Mahallesi | AK Parti | %17,7 | %71,5 | %84,5 | 670 |
| Fındıklı Köyü | AK Parti | %13,1 | %58,5 | %86,4 | 220 |
| Gazi Süleyman Paşa Mahallesi | CHP | %38,0 | %29,8 | %88,6 | 5.357 |
| Güneyli Köyü | CHP | %52,1 | %27,3 | %95,2 | 794 |
| Hoca Hamza Mahallesi | CHP | %55,4 | %18,0 | %89,4 | 1.989 |
| Ilgardere Köyü | CHP | %43,2 | %25,7 | %89,8 | 254 |
| Kalealtı Köyü | AK Parti | %13,6 | %70,5 | %94,4 | 144 |
| Karainebeyli Köyü | CHP | %49,4 | %24,9 | %88,0 | 308 |
| Kavakköy-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %71,2 | %14,0 | %92,5 | 252 |
| Kavakköy-Hürriyet Mahallesi | CHP | %67,8 | %14,6 | %91,8 | 294 |
| Kavaklı Köyü | AK Parti | %31,9 | %36,2 | %93,3 | 105 |
| Kocaçeşme Köyü | CHP | %38,5 | %31,9 | %95,3 | 148 |
| Koruköy | CHP | %52,0 | %24,7 | %94,0 | 298 |
| Ocaklı Köyü | CHP | %51,4 | %22,5 | %95,9 | 148 |
| Pazarlı Köyü | CHP | %49,2 | %28,2 | %95,5 | 133 |
| Süleymaniye Köyü | CHP | %62,2 | %17,2 | %90,6 | 339 |
| Sütlüce Köyü | CHP | %40,8 | %35,0 | %93,4 | 501 |
| Şadıllı Köyü | CHP | %61,5 | %24,7 | %94,1 | 188 |
| Tayfurköy | Saadet | %24,0 | %26,7 | %94,1 | 392 |
| Yazıcızade Mahallesi | CHP | %47,1 | %21,9 | %85,9 | 7.395 |
| Yeniköy | CHP | %61,0 | %23,2 | %95,2 | 498 |
| Yülüce Köyü | AK Parti | %32,9 | %53,9 | %89,0 | 399 |
İlgili sonuçlar