Gerze 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Gerze sonuçlarında AK Parti %52,6 ile birinci, CHP %25,2 ile ikinci; fark 27,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%41,6) 11,0 puan üstünde. 49 mahalle ve köy arasından 46'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Gürsökü Köyü (%86,5); CHP en güçlü Köşk Mahallesi (%45,1). Katılım %87,8 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gerze 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Gerze, Sinop, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gerze | Sinop | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 8.687 | %52,6 | %54,4 | %41,6 | +11,0 |
| CHP | 4.161 | %25,2 | %24,2 | %22,6 | +2,5 |
| İYİ Parti | 1.725 | %10,4 | %9,4 | %10,1 | +0,4 |
| MHP | 942 | %5,7 | %7,1 | %11,0 | −5,3 |
| HDP | 368 | %2,2 | %1,5 | %11,5 | −9,3 |
| Saadet | 201 | %1,2 | %1,1 | %1,3 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 120 | %0,7 | %0,6 | %0,2 | +0,5 |
| HÜDA PAR | 66 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
Gerze seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 86 | 19.718 | 17.306 | %87,8 | 16.520 | 786 |
Gerze mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 19 Mayıs Mahallesi | AK Parti | %53,0 | %23,4 | %87,0 | 2.841 |
| Abdaloğlu Köyü | AK Parti | %58,4 | %18,6 | %89,2 | 463 |
| Acısu Köyü | AK Parti | %41,1 | %37,5 | %90,0 | 70 |
| Akgüney Köyü | AK Parti | %61,1 | %9,7 | %91,5 | 82 |
| Akkıraç Köyü | AK Parti | %79,4 | %5,9 | %97,1 | 35 |
| Altınyayla Köyü | AK Parti | %49,2 | %36,1 | %79,3 | 82 |
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %56,8 | %20,5 | %88,6 | 1.972 |
| Başsökü Köyü | AK Parti | %75,0 | %5,0 | %90,5 | 190 |
| Belören Köyü | AK Parti | %57,7 | %15,7 | %90,9 | 505 |
| Bolalı Köyü | AK Parti | %61,0 | %22,0 | %89,0 | 73 |
| Boyalı Köyü | AK Parti | %76,7 | %2,3 | %100,0 | 44 |
| Boyalıca Köyü | AK Parti | %69,6 | %10,9 | %88,9 | 54 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %57,1 | %18,2 | %86,8 | 1.306 |
| Çağlayan Köyü | AK Parti | %66,0 | %7,8 | %87,7 | 122 |
| Çakallı Köyü | AK Parti | %70,8 | %15,4 | %83,0 | 171 |
| Çarşı Mahallesi | CHP | %36,5 | %39,2 | %88,1 | 1.953 |
| Çırnık Köyü | AK Parti | %43,1 | %34,0 | %88,5 | 234 |
| Gürsökü Köyü | AK Parti | %86,5 | %7,7 | %86,7 | 128 |
| Güzelyurt Köyü | AK Parti | %79,8 | %3,0 | %88,9 | 126 |
| Hacıselli Köyü | AK Parti | %45,2 | %27,4 | %84,3 | 210 |
| Hamidiye Mahallesi | CHP | %37,1 | %40,9 | %86,9 | 3.485 |
| Hıdırlı Köyü | AK Parti | %79,6 | %1,9 | %99,1 | 116 |
| Hizarçayı Köyü | AK Parti | %59,1 | %25,0 | %93,6 | 47 |
| Kabanlar Köyü | AK Parti | %70,3 | %10,8 | %88,8 | 134 |
| Kahramaneli Köyü | AK Parti | %70,3 | %5,1 | %81,2 | 165 |
| Karlı Köyü | AK Parti | %66,5 | %20,1 | %90,3 | 298 |
| Kızılcalı Köyü | AK Parti | %72,1 | %10,5 | %80,0 | 115 |
| Kirençukuru Köyü | AK Parti | %74,8 | %8,1 | %93,7 | 143 |
| Köşk Mahallesi | CHP | %24,5 | %45,1 | %88,2 | 566 |
| Kuzsökü Köyü | AK Parti | %63,6 | %8,3 | %86,3 | 153 |
| Mahmuttırı Köyü | AK Parti | %59,0 | %24,8 | %89,6 | 192 |
| Pirahmet Köyü | AK Parti | %78,9 | %2,1 | %79,7 | 123 |
| Sarımsak Köyü | AK Parti | %54,1 | %20,3 | %86,8 | 91 |
| Sarıyer Köyü | AK Parti | %57,4 | %17,9 | %88,3 | 188 |
| Sarnıçköy | AK Parti | %80,8 | %4,8 | %88,9 | 253 |
| Sazak Köyü | AK Parti | %78,4 | %6,3 | %83,0 | 147 |
| Sorkun Köyü | AK Parti | %71,1 | %7,5 | %91,0 | 188 |
| Şeyhli Köyü | AK Parti | %76,1 | %10,1 | %95,1 | 122 |
| Tatlıcak Köyü | AK Parti | %54,4 | %14,7 | %90,5 | 84 |
| Tepealtı Köyü | AK Parti | %65,3 | %14,3 | %84,1 | 63 |
| Tokuşlar Köyü | AK Parti | %73,8 | %9,5 | %86,8 | 53 |
| Türkmen Köyü | AK Parti | %69,4 | %22,2 | %88,1 | 42 |
| Türkmenlioğlu Köyü | AK Parti | %59,0 | %13,3 | %91,7 | 96 |
| Yakadibi Köyü | AK Parti | %70,7 | %7,9 | %84,8 | 250 |
| Yamacık Köyü | AK Parti | %75,2 | %8,5 | %88,2 | 296 |
| Yaykıl Köyü | AK Parti | %54,2 | %24,9 | %85,5 | 560 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %53,3 | %23,1 | %88,9 | 270 |
| Yenikent Köyü | AK Parti | %61,8 | %21,2 | %88,8 | 759 |
| Yuvalı Köyü | AK Parti | %66,7 | %15,8 | %98,3 | 58 |
İlgili sonuçlar