Sinop Merkez 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları
Sinop Merkez sonuçlarında CHP %40,1 ile birinci, AK Parti %36,3 ile ikinci; fark 3,7 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%22,6) 17,4 puan üstünde. 51 mahalle ve köy arasından 12'sinde CHP önde. CHP en güçlü Şamlıoğlu Köyü (%71,9); AK Parti en güçlü Sazlı Köyü (%87,4). Katılım %88,6 (Türkiye %88,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sinop Merkez 2018 Milletvekili Seçimi sonuçları — Sinop Merkez, Sinop, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Sinop Merkez | Sinop | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 15.832 | %40,1 | %24,2 | %22,6 | +17,4 |
| AK Parti | 14.365 | %36,3 | %54,4 | %41,6 | −5,2 |
| İYİ Parti | 5.027 | %12,7 | %9,4 | %10,1 | +2,6 |
| MHP | 2.268 | %5,7 | %7,1 | %11,0 | −5,3 |
| HDP | 948 | %2,4 | %1,5 | %11,5 | −9,1 |
| Saadet | 398 | %1,0 | %1,1 | %1,3 | −0,3 |
| Vatan Partisi | 183 | %0,5 | %0,6 | %0,2 | +0,2 |
| HÜDA PAR | 88 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
Sinop Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 149 | 45.946 | 40.727 | %88,6 | 39.521 | 1.206 |
Sinop Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abalı Köyü | AK Parti | %14,1 | %68,7 | %87,5 | 757 |
| Ada Mahallesi | CHP | %45,6 | %28,8 | %89,1 | 8.113 |
| Ahmetyeri Köyü | AK Parti | %4,8 | %74,6 | %97,0 | 66 |
| Akbaş Köyü | AK Parti | %1,2 | %67,9 | %88,2 | 102 |
| Alasökü Köyü | CHP | %44,1 | %41,3 | %85,4 | 178 |
| Aloğlu Köyü | AK Parti | %31,9 | %45,2 | %91,7 | 242 |
| Avdan Köyü | AK Parti | %21,7 | %55,8 | %95,7 | 138 |
| Bektaşağa Köyü | AK Parti | %31,5 | %48,5 | %92,5 | 308 |
| Bostancılı Köyü | AK Parti | %36,4 | %46,9 | %88,6 | 814 |
| Camikebir Mahallesi | CHP | %50,9 | %26,1 | %87,7 | 1.571 |
| Çakıldak Köyü | AK Parti | %7,9 | %71,4 | %91,7 | 72 |
| Çiftlikköy | AK Parti | %33,5 | %45,2 | %90,9 | 483 |
| Çobanlar Köyü | AK Parti | %22,1 | %65,7 | %91,1 | 158 |
| Demirciköy | AK Parti | %30,7 | %49,3 | %92,1 | 521 |
| Dibekli Köyü | AK Parti | %22,3 | %58,0 | %87,4 | 629 |
| Dizdaroğlu Köyü | AK Parti | %34,5 | %45,1 | %88,0 | 274 |
| Erikli Köyü | AK Parti | %13,4 | %69,3 | %89,4 | 151 |
| Eymir Köyü | AK Parti | %6,5 | %66,2 | %86,1 | 194 |
| Fidanlık Köyü | AK Parti | %21,8 | %56,3 | %75,8 | 120 |
| Gelincik Mahallesi | CHP | %40,7 | %34,3 | %86,7 | 6.066 |
| Göller Köyü | AK Parti | %25,0 | %52,3 | %92,7 | 109 |
| Göllü Köyü | AK Parti | %19,7 | %49,2 | %86,3 | 73 |
| Hacıoğlu Köyü | AK Parti | %24,1 | %47,0 | %86,4 | 206 |
| İncedayı Mahallesi | CHP | %44,6 | %31,4 | %88,4 | 1.548 |
| Kabalı Köyü | AK Parti | %36,3 | %45,8 | %90,9 | 506 |
| Kaleyazısı Mahallesi | CHP | %45,3 | %30,5 | %84,5 | 699 |
| Karapınar Köyü | AK Parti | %40,7 | %47,7 | %91,2 | 251 |
| Kefevi Mahallesi | CHP | %44,2 | %30,1 | %89,0 | 2.773 |
| Kılıçlı Köyü | AK Parti | %26,3 | %59,0 | %98,2 | 336 |
| Kirençukuru Köyü | AK Parti | %12,1 | %57,9 | %84,2 | 146 |
| Korucuk Köyü | AK Parti | %28,6 | %50,6 | %87,2 | 2.157 |
| Kozcuğaz Köyü | CHP | %41,6 | %37,1 | %90,3 | 269 |
| Lala Köyü | AK Parti | %34,2 | %44,2 | %89,9 | 454 |
| Melekşah Köyü | AK Parti | %31,0 | %40,6 | %89,9 | 347 |
| Mertoğlu Köyü | AK Parti | %21,3 | %56,1 | %92,7 | 246 |
| Meydankapı Mahallesi | CHP | %46,7 | %29,0 | %88,0 | 2.032 |
| Oğuzeli Köyü | AK Parti | %6,9 | %72,4 | %94,5 | 109 |
| Ordu Köyü | AK Parti | %31,5 | %47,6 | %88,7 | 1.251 |
| Osmaniye Köyü | AK Parti | %23,5 | %44,9 | %84,4 | 1.112 |
| Sarıkum Köyü | AK Parti | %10,3 | %74,6 | %100,0 | 135 |
| Sazlı Köyü | AK Parti | %1,1 | %87,4 | %86,3 | 117 |
| Sinecan Köyü | AK Parti | %15,9 | %59,1 | %92,5 | 199 |
| Şamlıoğlu Köyü | CHP | %71,9 | %19,3 | %95,1 | 61 |
| Tangaloğlu Köyü | AK Parti | %20,7 | %56,2 | %88,4 | 146 |
| Taşmanlı Köyü | AK Parti | %27,3 | %55,8 | %91,0 | 500 |
| Taypaklı Köyü | AK Parti | %39,3 | %39,8 | %90,6 | 244 |
| Tıngıroğlu Köyü | AK Parti | %8,7 | %76,7 | %90,4 | 198 |
| Uzungürgen Köyü | AK Parti | %34,9 | %47,6 | %91,3 | 288 |
| Yalıköy | AK Parti | %26,9 | %56,3 | %91,7 | 325 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %51,9 | %24,8 | %88,6 | 3.626 |
| Zeytinlik Mahallesi | CHP | %48,7 | %25,3 | %89,9 | 4.526 |
İlgili sonuçlar