Saimbeyli 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Saimbeyli sonuçlarında MHP %60,8 ile birinci, BBP %19,6 ile ikinci; fark 41,2 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%7,4) 53,3 puan üstünde. BBP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,6 (+18,0 puan). 28 mahalle ve köy arasından 25'inde MHP önde. MHP en güçlü Çeralan Mahallesi (%88,3); BBP en güçlü Kandilli Mahallesi (%48,6). Katılım %89,6 (Türkiye %84,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Saimbeyli 2019 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Saimbeyli, Adana, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Saimbeyli | Adana | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 5.971 | %60,8 | %17,8 | %7,4 | +53,3 |
| BBP | 1.923 | %19,6 | %1,5 | %1,6 | +18,0 |
| İYİ Parti | 1.690 | %17,2 | %5,0 | %7,8 | +9,4 |
| Saadet | 104 | %1,1 | %3,1 | %2,9 | −1,9 |
| BTP | 69 | %0,7 | %0,2 | %0,3 | +0,4 |
| Vatan Partisi | 44 | %0,4 | %0,2 | %0,2 | +0,3 |
| DSP | 27 | %0,3 | %0,8 | %1,0 | −0,7 |
Saimbeyli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 47 | 11.667 | 10.448 | %89,6 | 9.828 | 620 |
Saimbeyli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | BBP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aksaağaç Mahallesi | MHP | %48,2 | %46,9 | %94,1 | 661 |
| Avcıpınarı Mahallesi | İYİ Parti | %43,8 | %5,4 | %87,7 | 155 |
| Ayvacık Mahallesi | MHP | %57,8 | %19,3 | %94,0 | 281 |
| Beypınarı Mahallesi | MHP | %54,6 | %38,6 | %84,8 | 303 |
| Cumhurlu Mahallesi | MHP | %69,4 | %17,5 | %93,7 | 175 |
| Çatak Mahallesi | MHP | %72,6 | %11,5 | %93,2 | 440 |
| Çeralan Mahallesi | MHP | %88,3 | %5,1 | %85,2 | 795 |
| Çorak Mahallesi | MHP | %69,6 | %13,5 | %96,5 | 318 |
| Değirmenciuşağı Mahallesi | MHP | %58,5 | %35,5 | %91,1 | 270 |
| Eyüplü Mahallesi | MHP | %64,4 | %14,2 | %92,4 | 316 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %58,1 | %12,5 | %89,5 | 1.045 |
| Gökmenler Mahallesi | MHP | %77,1 | %3,0 | %93,0 | 458 |
| Gürleşen Mahallesi | MHP | %53,5 | %21,4 | %94,4 | 270 |
| Halilbeyli Mahallesi | MHP | %48,0 | %38,2 | %100,0 | 116 |
| Himmetli Mahallesi | MHP | %73,1 | %10,0 | %89,4 | 786 |
| İslam Mahallesi | MHP | %47,9 | %10,0 | %81,8 | 1.047 |
| Kandilli Mahallesi | BBP | %42,8 | %48,6 | %93,2 | 472 |
| Kapaklıkuyu Mahallesi | MHP | %56,6 | %33,9 | %91,5 | 281 |
| Karakuyu Mahallesi | BBP | %41,6 | %42,2 | %84,2 | 828 |
| Kızılağaç Mahallesi | MHP | %60,1 | %14,4 | %87,7 | 350 |
| Mahmutlu Mahallesi | MHP | %80,1 | %8,4 | %93,5 | 261 |
| Naltaş Mahallesi | MHP | %84,7 | %0,0 | %91,7 | 96 |
| Narlıdere Mahallesi | MHP | %72,1 | %16,8 | %88,0 | 233 |
| Topallar Mahallesi | MHP | %50,0 | %45,1 | %99,0 | 104 |
| Tülü Mahallesi | MHP | %51,9 | %11,1 | %100,0 | 112 |
| Yardibi Mahallesi | MHP | %64,5 | %16,9 | %91,4 | 524 |
| Yeniköy Mahallesi | MHP | %58,2 | %8,8 | %89,7 | 291 |
| Yeşilbağlar Mahallesi | MHP | %61,4 | %14,0 | %86,7 | 679 |
İlgili sonuçlar