Yumurtalık 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Yumurtalık sonuçlarında MHP %51,7 ile birinci, CHP %47,1 ile ikinci; fark 4,6 puan. MHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%3,9) 47,8 puan üstünde. CHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %47,1 (+13,3 puan). 24 mahalle ve köy arasından 13'ünde MHP önde. MHP en güçlü Asmalı Mahallesi (%83,9); CHP en güçlü Kırmızıdam Mahallesi (%93,4). Katılım %91,5 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yumurtalık 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Yumurtalık, Adana, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Yumurtalık | Adana | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| MHP | 6.544 | %51,7 | %42,8 | %3,9 | +47,8 |
| CHP | 5.964 | %47,1 | %53,7 | %33,8 | +13,3 |
| Saadet | 62 | %0,5 | %1,9 | %2,8 | −2,3 |
| DSP | 20 | %0,2 | %0,5 | %1,2 | −1,0 |
| Vatan Partisi | 20 | %0,2 | %0,5 | %0,3 | −0,1 |
| BTP | 15 | %0,1 | %0,3 | %0,4 | −0,3 |
| TKP | 13 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 11 | %0,1 | %0,1 | %1,1 | −1,0 |
Yumurtalık seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 53 | 14.343 | 13.125 | %91,5 | 12.649 | 476 |
Yumurtalık mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdeniz Mahallesi | MHP | %51,2 | %47,6 | %88,3 | 1.107 |
| Akyuva Mahallesi | CHP | %40,8 | %58,3 | %86,3 | 400 |
| Asmalı Mahallesi | MHP | %83,9 | %14,9 | %97,9 | 714 |
| Ayas Mahallesi | CHP | %44,2 | %55,4 | %85,7 | 594 |
| Ayvalık Mahallesi | CHP | %41,4 | %57,4 | %95,1 | 370 |
| Demirtaş Mahallesi | MHP | %53,4 | %45,4 | %95,5 | 443 |
| Deveciuşağı Mahallesi | CHP | %42,9 | %55,6 | %93,6 | 564 |
| Devrişiye Mahallesi | CHP | %42,9 | %56,4 | %86,2 | 668 |
| Gölovası Mahallesi | MHP | %54,3 | %44,8 | %91,1 | 621 |
| Hamzalı Mahallesi | MHP | %52,7 | %44,9 | %92,8 | 277 |
| Haylazlı Mahallesi | CHP | %33,7 | %65,6 | %91,1 | 305 |
| Kaldırım Mahallesi | MHP | %60,3 | %38,9 | %91,2 | 1.004 |
| Kalemli Mahallesi | MHP | %75,4 | %24,6 | %97,8 | 138 |
| Kemalpaşa Mahallesi | MHP | %55,7 | %43,2 | %87,8 | 948 |
| Kesmeburun Mahallesi | MHP | %69,2 | %30,8 | %89,8 | 59 |
| Kırmızıdam Mahallesi | CHP | %6,6 | %93,4 | %92,6 | 189 |
| Kuzupınarı Mahallesi | MHP | %62,3 | %36,1 | %91,6 | 1.176 |
| Narlıören Mahallesi | MHP | %52,7 | %45,7 | %94,6 | 355 |
| Ören Mahallesi | CHP | %39,1 | %60,7 | %86,1 | 591 |
| Sugözü Mahallesi | CHP | %35,6 | %62,6 | %93,8 | 787 |
| Yeniköy Mahallesi | MHP | %60,7 | %39,0 | %91,2 | 307 |
| Yeşilköy Mahallesi | CHP | %48,8 | %50,9 | %93,9 | 1.147 |
| Yumurtalık Mahallesi | CHP | %45,8 | %51,8 | %93,8 | 324 |
| Zeytinbeli Mahallesi | MHP | %55,2 | %43,1 | %94,3 | 1.255 |
İlgili sonuçlar