Karataş 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Karataş sonuçlarında CHP %51,7 ile birinci, MHP %47,1 ile ikinci; fark 4,7 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%33,8) 17,9 puan üstünde. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %47,1 (+43,1 puan). 43 mahalle ve köy arasından 17'sinde CHP önde. CHP en güçlü Karşıyaka Mahallesi (%72,2); MHP en güçlü Develiören Mahallesi (%95,0). Katılım %91,0 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Karataş 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Karataş, Adana, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Karataş | Adana | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 8.045 | %51,7 | %53,7 | %33,8 | +17,9 |
| MHP | 7.321 | %47,1 | %42,8 | %3,9 | +43,1 |
| Saadet | 96 | %0,6 | %1,9 | %2,8 | −2,2 |
| DSP | 47 | %0,3 | %0,5 | %1,2 | −0,9 |
| Vatan Partisi | 19 | %0,1 | %0,5 | %0,3 | −0,1 |
| TKP | 11 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| BTP | 9 | %0,1 | %0,3 | %0,4 | −0,3 |
| Bağımsızlar | 7 | %0,0 | %0,1 | %1,1 | −1,1 |
Karataş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 73 | 17.546 | 15.963 | %91,0 | 15.555 | 408 |
Karataş mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adalı Mahallesi | MHP | %33,5 | %65,4 | %95,4 | 519 |
| Ataköy Mahallesi | CHP | %49,8 | %46,1 | %96,8 | 311 |
| Bahçe Mahallesi | MHP | %46,2 | %53,2 | %93,8 | 1.428 |
| Bebeli Mahallesi | CHP | %50,8 | %46,0 | %97,3 | 263 |
| Çağşırlı Mahallesi | CHP | %60,1 | %38,6 | %96,0 | 321 |
| Çakırören Mahallesi | MHP | %41,3 | %58,8 | %96,4 | 253 |
| Çavuşlu Mahallesi | CHP | %51,0 | %49,0 | %96,4 | 165 |
| Çimeli Mahallesi | MHP | %32,2 | %64,5 | %98,2 | 223 |
| Çukurkamış Mahallesi | MHP | %45,5 | %53,1 | %99,4 | 157 |
| Damlapınar Mahallesi | MHP | %37,0 | %61,0 | %92,1 | 178 |
| Develiören Mahallesi | MHP | %5,0 | %95,0 | %95,7 | 23 |
| Dolaplı Mahallesi | MHP | %9,8 | %90,2 | %89,1 | 46 |
| Gölkaya Mahallesi | MHP | %30,5 | %61,9 | %93,8 | 113 |
| Hacıhasan Mahallesi | CHP | %48,9 | %48,9 | %97,5 | 244 |
| Hasırağacı Mahallesi | MHP | %18,5 | %80,5 | %99,0 | 207 |
| Helvacı Mahallesi | MHP | %40,0 | %59,1 | %98,2 | 226 |
| İnneplihüyüğü Mahallesi | MHP | %30,9 | %68,0 | %87,2 | 117 |
| İsahacılı Mahallesi | CHP | %58,1 | %39,9 | %92,4 | 304 |
| Kapı Mahallesi | MHP | %29,0 | %68,7 | %93,7 | 238 |
| Karagöçer Mahallesi | CHP | %68,5 | %28,4 | %93,2 | 458 |
| Karataş Mahallesi | MHP | %29,8 | %69,1 | %92,9 | 212 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %72,2 | %27,4 | %85,8 | 1.446 |
| Kemaliye Mahallesi | CHP | %71,3 | %28,1 | %89,3 | 2.941 |
| Kesik Mahallesi | MHP | %32,3 | %67,7 | %84,4 | 263 |
| Kırhasan Mahallesi | CHP | %62,2 | %29,7 | %100,0 | 42 |
| Kızıltahta Mahallesi | MHP | %40,9 | %54,4 | %95,8 | 191 |
| Kiremitli Mahallesi | MHP | %37,9 | %58,6 | %90,7 | 97 |
| Meletmez Mahallesi | MHP | %35,1 | %64,9 | %96,3 | 80 |
| Orta Mahallesi | CHP | %69,7 | %30,1 | %93,3 | 519 |
| Oymaklı Mahallesi | CHP | %49,0 | %49,0 | %89,1 | 174 |
| Sarımsak Mahallesi | MHP | %40,0 | %53,3 | %78,9 | 19 |
| Sirkenli Mahallesi | CHP | %50,9 | %47,1 | %91,9 | 444 |
| Tabaklar Mahallesi | MHP | %13,5 | %85,5 | %98,7 | 693 |
| Tabur Mahallesi | MHP | %16,0 | %82,7 | %81,1 | 95 |
| Terliksiz Mahallesi | MHP | %40,0 | %60,0 | %94,3 | 53 |
| Topraklı Mahallesi | CHP | %56,4 | %41,5 | %85,6 | 111 |
| Tuzkuyusu Mahallesi | MHP | %45,2 | %52,4 | %92,9 | 184 |
| Tuzla Mahallesi | MHP | %36,2 | %63,1 | %91,5 | 1.335 |
| Yassıveren Mahallesi | CHP | %50,0 | %48,8 | %90,3 | 93 |
| Yemişli Mahallesi | MHP | %36,7 | %61,5 | %89,7 | 456 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %64,9 | %34,1 | %81,5 | 2.091 |
| Yenimurat Mahallesi | CHP | %57,5 | %39,7 | %105,7 | 70 |
| Yüzbaşı Mahallesi | MHP | %36,3 | %62,3 | %104,2 | 143 |
İlgili sonuçlar