Arguvan 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Arguvan sonuçlarında CHP %53,1 ile birinci, AK Parti %27,8 ile ikinci; fark 25,3 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%33,8) 19,3 puan üstünde. DSP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %10,1 (+8,9 puan). 49 mahalle ve köy arasından 36'sında CHP önde. CHP en güçlü Konakbaşı Mahallesi (%90,3); AK Parti en güçlü Yürektaşı Mahallesi (%94,0). Katılım %90,2 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Arguvan 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Arguvan, Malatya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Arguvan | Malatya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 3.283 | %53,1 | %23,2 | %33,8 | +19,3 |
| AK Parti | 1.720 | %27,8 | %68,5 | %45,1 | −17,3 |
| DSP | 625 | %10,1 | %0,3 | %1,2 | +8,9 |
| HDP | 440 | %7,1 | %1,5 | %3,2 | +4,0 |
| Saadet | 43 | %0,7 | %5,3 | %2,8 | −2,1 |
| DP | 30 | %0,5 | %0,4 | %0,7 | −0,3 |
| TKP | 17 | %0,3 | %0,1 | %0,2 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 11 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| BTP | 5 | %0,1 | %0,3 | %0,4 | −0,3 |
| Bağımsızlar | 3 | %0,0 | %0,2 | %1,1 | −1,1 |
Arguvan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 52 | 7.075 | 6.381 | %90,2 | 6.177 | 204 |
Arguvan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akören Mahallesi | CHP | %81,1 | %8,2 | %89,2 | 139 |
| Alhasuşağı Mahallesi | CHP | %45,9 | %33,8 | %76,2 | 101 |
| Armutlu Mahallesi | CHP | %57,6 | %27,3 | %96,1 | 103 |
| Asar Mahallesi | CHP | %87,0 | %6,5 | %87,4 | 143 |
| Asmaca Mahallesi | AK Parti | %29,2 | %45,3 | %87,9 | 124 |
| Aşağısülmenli Mahallesi | CHP | %68,2 | %12,1 | %88,1 | 126 |
| Bahçeli Mahallesi | AK Parti | %8,1 | %72,1 | %89,2 | 130 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %57,1 | %8,9 | %93,8 | 129 |
| Bozan Mahallesi | CHP | %70,4 | %12,7 | %91,0 | 78 |
| Çakmak Mahallesi | CHP | %51,8 | %14,4 | %86,7 | 165 |
| Çavuşköy Mahallesi | CHP | %70,7 | %6,5 | %88,8 | 107 |
| Çayırlı Mahallesi | CHP | %87,8 | %7,3 | %90,1 | 91 |
| Çevreli Mahallesi | AK Parti | %1,9 | %70,6 | %95,4 | 173 |
| Çiftlik Mahallesi | AK Parti | %15,4 | %69,2 | %65,0 | 40 |
| Dolaylı Mahallesi | CHP | %76,6 | %10,2 | %91,1 | 291 |
| Doydum Mahallesi | CHP | %52,0 | %44,0 | %100,0 | 27 |
| Ermişli Mahallesi | CHP | %81,4 | %15,1 | %84,9 | 106 |
| Eymir Mahallesi | CHP | %65,6 | %9,4 | %94,0 | 201 |
| Göçeruşağı Mahallesi | CHP | %82,6 | %3,7 | %91,0 | 122 |
| Gökağaç Mahallesi | CHP | %62,8 | %1,3 | %90,7 | 86 |
| Gümüşlü Mahallesi | AK Parti | %45,2 | %45,2 | %98,9 | 95 |
| Güngören Mahallesi | CHP | %55,4 | %23,9 | %94,1 | 101 |
| Gürge Mahallesi | CHP | %89,1 | %10,1 | %89,1 | 174 |
| Güveçli Mahallesi | AK Parti | %8,5 | %76,1 | %87,4 | 167 |
| Hakverdi Mahallesi | AK Parti | %11,0 | %69,0 | %87,4 | 119 |
| İçmece Mahallesi | AK Parti | %13,5 | %71,8 | %94,2 | 190 |
| İsaköy Mahallesi | CHP | %79,6 | %14,7 | %92,8 | 305 |
| Karababa Mahallesi | AK Parti | %17,0 | %72,3 | %90,4 | 52 |
| Karahüyük Mahallesi | CHP | %75,8 | %13,7 | %90,7 | 205 |
| Kızık Mahallesi | CHP | %69,8 | %18,8 | %96,1 | 102 |
| Koçak Mahallesi | CHP | %47,6 | %42,9 | %100,0 | 42 |
| Konakbaşı Mahallesi | CHP | %90,3 | %4,8 | %85,1 | 74 |
| Kömürlük Mahallesi | CHP | %63,7 | %21,8 | %98,5 | 132 |
| Kuruttaş Mahallesi | CHP | %51,7 | %16,9 | %95,0 | 101 |
| Kuyudere Mahallesi | CHP | %77,6 | %8,2 | %91,9 | 111 |
| Morhamam Mahallesi | CHP | %70,8 | %22,6 | %96,4 | 112 |
| Narmikan Mahallesi | AK Parti | %7,3 | %47,3 | %85,8 | 380 |
| Parçikan Mahallesi | AK Parti | %16,1 | %76,2 | %95,0 | 161 |
| Şotik Mahallesi | CHP | %51,0 | %4,3 | %86,4 | 302 |
| Tarlacık Mahallesi | CHP | %53,0 | %23,2 | %94,4 | 180 |
| Tatkınık Mahallesi | AK Parti | %9,7 | %83,2 | %82,7 | 139 |
| Tepebağ Mahallesi | CHP | %52,4 | %21,7 | %84,3 | 452 |
| Yamaç Mahallesi | CHP | %67,4 | %21,3 | %92,7 | 96 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %66,4 | %19,7 | %89,2 | 426 |
| Yeniköy Mahallesi | CHP | %47,6 | %38,1 | %104,8 | 21 |
| Yenisu Mahallesi | CHP | %42,7 | %34,8 | %100,0 | 93 |
| Yoncalı Mahallesi | CHP | %63,0 | %3,7 | %86,2 | 65 |
| Yukarısülmenli Mahallesi | CHP | %78,8 | %3,8 | %90,5 | 147 |
| Yürektaşı Mahallesi | AK Parti | %4,0 | %94,0 | %102,0 | 49 |
İlgili sonuçlar