Yazıhan 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Yazıhan sonuçlarında AK Parti %67,5 ile birinci, CHP %26,3 ile ikinci; fark 41,2 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,1) 22,4 puan üstünde. 33 mahalle ve köy arasından 26'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çavuş Mahallesi (%96,8); CHP en güçlü Karaca Mahallesi (%93,1). Katılım %89,9 (30 büyükşehir %84,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yazıhan 2019 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Yazıhan, Malatya, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Yazıhan | Malatya | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.469 | %67,5 | %68,5 | %45,1 | +22,4 |
| CHP | 2.912 | %26,3 | %23,2 | %33,8 | −7,5 |
| HDP | 359 | %3,2 | %1,5 | %3,2 | +0,1 |
| Saadet | 260 | %2,4 | %5,3 | %2,8 | −0,4 |
| BTP | 18 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,2 |
| DSP | 13 | %0,1 | %0,3 | %1,2 | −1,1 |
| DP | 11 | %0,1 | %0,4 | %0,7 | −0,6 |
| TKP | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| Bağımsızlar | 2 | %0,0 | %0,2 | %1,1 | −1,1 |
Yazıhan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 54 | 12.664 | 11.390 | %89,9 | 11.059 | 331 |
Yazıhan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyazı Mahallesi | AK Parti | %83,0 | %13,0 | %90,0 | 281 |
| Alican Mahallesi | AK Parti | %66,3 | %25,6 | %81,7 | 109 |
| Ambarcık Mahallesi | AK Parti | %66,4 | %26,1 | %92,9 | 322 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %59,3 | %36,1 | %92,7 | 358 |
| Balaban Mahallesi | AK Parti | %57,7 | %31,4 | %91,5 | 645 |
| Bereketli Mahallesi | CHP | %15,2 | %84,8 | %93,2 | 221 |
| Boyaca Mahallesi | AK Parti | %42,0 | %32,4 | %91,6 | 203 |
| Boztepe Mahallesi | AK Parti | %69,9 | %26,5 | %97,3 | 148 |
| Böğürtlen Mahallesi | AK Parti | %95,2 | %4,2 | %98,6 | 363 |
| Buzluk Mahallesi | AK Parti | %76,8 | %15,6 | %89,2 | 574 |
| Çavuş Mahallesi | AK Parti | %96,8 | %1,6 | %85,5 | 76 |
| Çivril Mahallesi | AK Parti | %68,6 | %24,0 | %87,0 | 207 |
| Dedekargın Mahallesi | CHP | %16,4 | %73,0 | %95,2 | 167 |
| Doğuş Mahallesi | AK Parti | %58,7 | %20,5 | %91,8 | 645 |
| Durucasu Mahallesi | AK Parti | %78,1 | %16,3 | %88,8 | 1.376 |
| Eğribük Mahallesi | CHP | %19,3 | %76,7 | %94,6 | 241 |
| Epreme Mahallesi | AK Parti | %88,6 | %9,2 | %93,4 | 453 |
| Erecek Mahallesi | AK Parti | %89,4 | %8,3 | %93,0 | 526 |
| Fethiye Mahallesi | CHP | %17,5 | %80,9 | %58,4 | 760 |
| Gayret Mahallesi | CHP | %20,9 | %62,1 | %91,7 | 229 |
| Gövük Mahallesi | AK Parti | %81,0 | %14,8 | %96,5 | 374 |
| Hamidiye Mahallesi | AK Parti | %66,7 | %25,9 | %87,7 | 269 |
| İriağaç Mahallesi | AK Parti | %87,4 | %9,7 | %93,1 | 507 |
| Karaca Mahallesi | CHP | %5,4 | %93,1 | %89,0 | 236 |
| Koşar Mahallesi | AK Parti | %75,0 | %13,6 | %85,5 | 55 |
| Kömüşhan Mahallesi | AK Parti | %89,0 | %5,5 | %92,2 | 516 |
| Mısırdere Mahallesi | AK Parti | %81,9 | %13,7 | %90,4 | 397 |
| Sadıklı Mahallesi | AK Parti | %89,5 | %6,3 | %97,1 | 103 |
| Sinanlı Mahallesi | AK Parti | %80,6 | %17,0 | %94,5 | 273 |
| Sürür Mahallesi | AK Parti | %88,4 | %8,7 | %94,4 | 710 |
| Tahtalı Mahallesi | AK Parti | %85,5 | %11,1 | %94,5 | 385 |
| Tecirli Mahallesi | CHP | %15,0 | %84,6 | %92,6 | 349 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %72,4 | %18,1 | %91,0 | 586 |
İlgili sonuçlar