Çankırı Merkez 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Çankırı Merkez sonuçlarında MHP %42,5 ile birinci, AK Parti %40,0 ile ikinci; fark 2,5 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%8,1) 34,4 puan üstünde. 64 mahalle ve köy arasından 23'ünde MHP önde. MHP en güçlü Akören Köyü (%79,0); AK Parti en güçlü Beşdut Köyü (%79,6). Katılım %85,0 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çankırı Merkez 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Çankırı Merkez, Çankırı, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çankırı Merkez | Çankırı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 21.359 | %42,5 | %36,2 | %8,1 | +34,4 |
| AK Parti | 20.118 | %40,0 | %46,8 | %42,7 | −2,7 |
| İYİ Parti | 4.860 | %9,7 | %5,0 | %7,3 | +2,4 |
| CHP | 3.023 | %6,0 | %5,4 | %28,6 | −22,6 |
| Saadet | 581 | %1,2 | %1,7 | %2,8 | −1,7 |
| DP | 252 | %0,5 | %0,3 | %0,9 | −0,4 |
| BTP | 52 | %0,1 | %0,5 | %0,3 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 46 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
Çankırı Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 215 | 61.430 | 52.191 | %85,0 | 50.291 | 1.900 |
Çankırı Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdulhalik Renda Mahallesi | MHP | %43,9 | %34,6 | %82,0 | 10.708 |
| Ağzıbüyük Köyü | AK Parti | %15,6 | %46,9 | %74,4 | 43 |
| Ahlatköy | AK Parti | %20,5 | %75,6 | %96,4 | 84 |
| Akçavakıf Köyü | AK Parti | %33,3 | %63,4 | %95,5 | 292 |
| Akören Köyü | MHP | %79,0 | %15,0 | %99,1 | 107 |
| Aksu Mahallesi | MHP | %41,6 | %39,2 | %84,4 | 5.544 |
| Alaçat Köyü | MHP | %54,8 | %27,1 | %96,2 | 238 |
| Alıca Köyü | MHP | %53,2 | %43,5 | %97,0 | 134 |
| Alibey Mahallesi | AK Parti | %42,2 | %43,2 | %76,5 | 531 |
| Altınlı Köyü | MHP | %56,0 | %36,0 | %86,4 | 59 |
| Aşağıçavuş Köyü | AK Parti | %29,5 | %55,7 | %100,0 | 64 |
| Aşağıpelitözü Köyü | AK Parti | %36,5 | %54,5 | %95,7 | 326 |
| Aşağıyanlar Köyü | AK Parti | %28,7 | %59,2 | %89,7 | 184 |
| Ayan Köyü | AK Parti | %39,1 | %57,5 | %84,5 | 110 |
| Balıbağı Köyü | MHP | %48,6 | %42,3 | %98,1 | 415 |
| Başeğmez Köyü | AK Parti | %21,4 | %58,9 | %95,2 | 62 |
| Bayındır Köyü | AK Parti | %28,3 | %60,7 | %88,9 | 180 |
| Beşdut Köyü | AK Parti | %14,0 | %79,6 | %88,7 | 291 |
| Bozkır Köyü | AK Parti | %23,2 | %31,3 | %98,4 | 125 |
| Buğday Pazarı Mahallesi | MHP | %44,3 | %38,7 | %83,4 | 15.636 |
| Cumhuriyet Mahallesi | MHP | %40,8 | %29,7 | %80,4 | 1.793 |
| Çağabey Köyü | AK Parti | %34,0 | %44,0 | %78,1 | 64 |
| Çatalelma Köyü | AK Parti | %32,8 | %58,8 | %96,3 | 328 |
| Çayırpınar Köyü | MHP | %43,9 | %35,5 | %95,6 | 114 |
| Çırçır Köyü | MHP | %42,6 | %31,9 | %100,0 | 49 |
| Çiviköy | AK Parti | %41,8 | %50,3 | %97,6 | 337 |
| Danabaşı Köyü | AK Parti | %9,0 | %60,3 | %85,4 | 96 |
| Dedeköy | MHP | %53,0 | %34,3 | %95,4 | 196 |
| Değim Köyü | AK Parti | %36,5 | %58,3 | %97,0 | 101 |
| Doğantepe Köyü | MHP | %65,3 | %29,3 | %91,0 | 335 |
| Dutağaç Köyü | AK Parti | %40,6 | %53,1 | %98,0 | 148 |
| Esentepe Mahallesi | MHP | %62,3 | %31,6 | %93,5 | 1.470 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %42,3 | %43,7 | %84,0 | 3.838 |
| Germece Köyü | MHP | %60,4 | %29,3 | %98,6 | 425 |
| Handırı Köyü | AK Parti | %32,0 | %51,5 | %96,0 | 101 |
| Hasakça Köyü | AK Parti | %26,9 | %53,4 | %93,2 | 279 |
| Hıdırlık Köyü | İYİ Parti | %22,9 | %20,0 | %105,9 | 34 |
| İçyenice Köyü | AK Parti | %33,8 | %61,3 | %89,1 | 184 |
| İnaç Köyü | AK Parti | %36,8 | %57,1 | %91,0 | 189 |
| İnandık Köyü | AK Parti | %31,5 | %62,9 | %96,9 | 96 |
| İncik Köyü | AK Parti | %23,9 | %63,0 | %79,3 | 58 |
| İncili Çeşme Mahallesi | MHP | %55,5 | %31,2 | %95,3 | 235 |
| Karadayı Köyü | MHP | %52,3 | %40,0 | %94,9 | 495 |
| Karaşeyh Köyü | MHP | %63,7 | %31,9 | %89,7 | 290 |
| Karataş Mahallesi | MHP | %41,8 | %36,0 | %84,6 | 1.751 |
| Karatekin Mahallesi | AK Parti | %38,5 | %47,3 | %84,1 | 630 |
| Kırkevler Mahallesi | MHP | %41,0 | %37,3 | %83,0 | 3.057 |
| Kuzuköy | MHP | %46,2 | %34,6 | %56,5 | 46 |
| Küçüklü Köyü | AK Parti | %38,2 | %46,9 | %96,2 | 293 |
| Merzi Köyü | AK Parti | %12,8 | %48,7 | %72,4 | 58 |
| Mimar Sinan Mahallesi | AK Parti | %37,9 | %47,6 | %77,5 | 1.000 |
| Ovacık Köyü | AK Parti | %37,7 | %48,9 | %95,5 | 445 |
| Paşaköy | AK Parti | %35,7 | %57,1 | %105,0 | 40 |
| Pehlivanlı Köyü | AK Parti | %19,6 | %76,5 | %104,0 | 50 |
| Satıyüzü Köyü | AK Parti | %19,3 | %73,3 | %79,1 | 177 |
| Süleymanlı Köyü | AK Parti | %26,8 | %51,2 | %98,5 | 136 |
| Tabakhane Mahallesi | AK Parti | %33,4 | %42,0 | %85,4 | 355 |
| Taytak Köyü | AK Parti | %13,0 | %40,7 | %93,4 | 61 |
| Tuzlu Köyü | MHP | %45,7 | %44,6 | %98,3 | 179 |
| Tüney Köyü | AK Parti | %33,6 | %57,7 | %95,9 | 314 |
| Ünür Köyü | AK Parti | %8,6 | %73,1 | %95,4 | 693 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %41,5 | %38,1 | %83,1 | 5.415 |
| Yukarıçavuş Köyü | AK Parti | %43,1 | %55,3 | %92,6 | 135 |
| Yukarıpelitözü Köyü | AK Parti | %32,0 | %59,9 | %99,0 | 207 |
İlgili sonuçlar