Orta 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Orta sonuçlarında AK Parti %57,8 ile birinci, MHP %33,4 ile ikinci; fark 24,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 15,1 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %33,4 (+25,3 puan). 33 mahalle ve köy arasından 28'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Gökçeören Köyü (%85,0); MHP en güçlü Sakarcaören Köyü (%64,6). Katılım %90,1 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Orta 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Orta, Çankırı, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Orta | Çankırı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.163 | %57,8 | %46,8 | %42,7 | +15,1 |
| MHP | 4.133 | %33,4 | %36,2 | %8,1 | +25,3 |
| İYİ Parti | 498 | %4,0 | %5,0 | %7,3 | −3,3 |
| Saadet | 434 | %3,5 | %1,7 | %2,8 | +0,7 |
| BTP | 88 | %0,7 | %0,5 | %0,3 | +0,4 |
| DP | 36 | %0,3 | %0,3 | %0,9 | −0,6 |
| Vatan Partisi | 33 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
Orta seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 59 | 14.328 | 12.903 | %90,1 | 12.385 | 518 |
Orta mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Buğurören Köyü | AK Parti | %62,3 | %28,7 | %89,1 | 387 |
| Büğdüz Köyü | AK Parti | %72,3 | %20,0 | %88,9 | 280 |
| Cem Sultan Mahallesi | AK Parti | %44,3 | %38,7 | %89,8 | 1.227 |
| Derebayındır Köyü | AK Parti | %82,6 | %11,6 | %88,9 | 99 |
| Dodurga Köyü | AK Parti | %59,5 | %31,5 | %83,9 | 1.084 |
| Doğanlar Köyü | MHP | %30,2 | %62,8 | %74,1 | 58 |
| Elden Köyü | AK Parti | %60,7 | %20,0 | %100,0 | 144 |
| Elmalık Köyü | AK Parti | %84,1 | %12,1 | %82,7 | 446 |
| Eski Yayla Mahallesi | AK Parti | %81,8 | %15,2 | %113,8 | 29 |
| Gökçeören Köyü | AK Parti | %85,0 | %6,3 | %92,5 | 265 |
| Hasanhacı Köyü | AK Parti | %68,8 | %21,3 | %89,0 | 518 |
| Hüyükköy | AK Parti | %82,4 | %16,0 | %85,1 | 148 |
| İncecik Köyü | AK Parti | %57,3 | %31,8 | %93,5 | 294 |
| Kalfat Köyü | MHP | %45,6 | %49,5 | %81,7 | 777 |
| Kanlıca Mahallesi | AK Parti | %61,3 | %30,0 | %91,0 | 344 |
| Karaağaç Köyü | AK Parti | %67,7 | %23,8 | %91,8 | 146 |
| Kayıören Köyü | AK Parti | %68,1 | %27,1 | %93,3 | 586 |
| Kırsakal Köyü | AK Parti | %67,3 | %27,2 | %87,7 | 171 |
| Kısaç Köyü | AK Parti | %62,6 | %29,9 | %93,4 | 121 |
| Ortabayındır Köyü | AK Parti | %73,1 | %22,9 | %91,8 | 194 |
| Özlü Köyü | AK Parti | %68,4 | %25,1 | %89,2 | 555 |
| Sakaeli Köyü | AK Parti | %65,0 | %24,2 | %91,4 | 467 |
| Sakarcaören Köyü | MHP | %24,7 | %64,6 | %99,6 | 232 |
| Salur Köyü | AK Parti | %76,9 | %13,2 | %92,9 | 239 |
| Sancar Köyü | AK Parti | %68,5 | %23,5 | %94,6 | 167 |
| Sultan Beyazıt Mahallesi | AK Parti | %46,1 | %37,2 | %93,2 | 546 |
| Tutmaçbayındır Köyü | AK Parti | %71,4 | %25,7 | %46,2 | 78 |
| Yaylakent-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %58,2 | %32,7 | %92,0 | 1.332 |
| Yaylakent-Hürriyet Mahallesi | MHP | %46,8 | %47,0 | %91,7 | 1.866 |
| Yaylakent-İnkilap Mahallesi | AK Parti | %57,5 | %39,7 | %89,5 | 276 |
| Yaylakent-Kayılar Mahallesi | MHP | %45,6 | %48,5 | %93,4 | 702 |
| Yenice Köyü | AK Parti | %61,3 | %26,0 | %96,5 | 255 |
| Yuva Köyü | AK Parti | %67,8 | %24,6 | %94,9 | 295 |
İlgili sonuçlar