Gümüşhane Merkez 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Gümüşhane Merkez sonuçlarında AK Parti %45,6 ile birinci, MHP %30,5 ile ikinci; fark 15,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 2,8 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %30,5 (+22,4 puan). 112 mahalle ve köy arasından 84'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ardıç Köyü (%92,6); MHP en güçlü Gözeler Köyü (%84,3). Katılım %81,6 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gümüşhane Merkez 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Gümüşhane Merkez, Gümüşhane, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gümüşhane Merkez | Gümüşhane | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 14.247 | %45,6 | %44,8 | %42,7 | +2,8 |
| MHP | 9.537 | %30,5 | %33,7 | %8,1 | +22,4 |
| İYİ Parti | 3.440 | %11,0 | %7,4 | %7,3 | +3,7 |
| CHP | 2.613 | %8,4 | %6,8 | %28,6 | −20,2 |
| Saadet | 529 | %1,7 | %1,6 | %2,8 | −1,1 |
| DP | 468 | %1,5 | %0,9 | %0,9 | +0,6 |
| BBP | 322 | %1,0 | %4,3 | %1,9 | −0,8 |
| BTP | 77 | %0,2 | %0,5 | %0,3 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 29 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Gümüşhane Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 195 | 39.798 | 32.468 | %81,6 | 31.262 | 1.206 |
Gümüşhane Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçahisar Köyü | AK Parti | %53,7 | %38,8 | %86,1 | 79 |
| Akçakale Mahallesi | AK Parti | %49,6 | %27,7 | %85,8 | 903 |
| Akgedik Köyü | MHP | %22,5 | %54,4 | %73,7 | 228 |
| Akhisar Köyü | AK Parti | %81,0 | %19,0 | %43,8 | 96 |
| Akocak Köyü | AK Parti | %64,3 | %23,8 | %92,2 | 141 |
| Akpınar Köyü | AK Parti | %45,7 | %18,5 | %75,6 | 123 |
| Aksu Köyü | MHP | %29,1 | %41,8 | %97,7 | 175 |
| Aktutan Köyü | AK Parti | %31,5 | %22,3 | %89,4 | 405 |
| Alçakdere Köyü | AK Parti | %74,4 | %15,7 | %94,3 | 282 |
| Alemdar Köyü | MHP | %31,9 | %36,2 | %83,9 | 56 |
| Ardıç Köyü | AK Parti | %92,6 | %0,0 | %75,7 | 37 |
| Arslanca Köyü | AK Parti | %50,0 | %37,5 | %61,0 | 41 |
| Aşağı Yuvalı Köyü | AK Parti | %49,3 | %46,3 | %63,6 | 107 |
| Aşağıalıçlı Köyü | AK Parti | %77,9 | %11,6 | %59,3 | 150 |
| Avşarbeyli Köyü | AK Parti | %51,9 | %30,4 | %86,0 | 93 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | AK Parti | %43,3 | %28,4 | %78,1 | 2.138 |
| Bahçecik Köyü | AK Parti | %68,9 | %14,9 | %61,1 | 131 |
| Bahçeli-Arzular Mahallesi | AK Parti | %49,0 | %41,2 | %86,8 | 672 |
| Bahçeli-Ekinciler Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %36,1 | %83,7 | 276 |
| Bahçeli-Esentepe Mahallesi | AK Parti | %45,1 | %39,6 | %78,6 | 220 |
| Bahçeli-Kabaköy Mahallesi | MHP | %32,0 | %47,8 | %83,9 | 285 |
| Bahçeli-Mezire Mahallesi | AK Parti | %46,9 | %39,1 | %72,5 | 91 |
| Bahçeli-Sobran Mahallesi | MHP | %36,9 | %51,4 | %64,2 | 693 |
| Ballıca Köyü | AK Parti | %70,9 | %14,5 | %95,4 | 194 |
| Bandırlak Köyü | AK Parti | %81,8 | %0,0 | %84,6 | 13 |
| Beşoba Köyü | AK Parti | %39,5 | %21,0 | %92,4 | 131 |
| Beyçam Köyü | MHP | %19,0 | %62,1 | %84,6 | 221 |
| Boğalı Köyü | AK Parti | %49,3 | %37,3 | %63,1 | 122 |
| Boyluca Köyü | MHP | %26,5 | %63,3 | %87,6 | 250 |
| Canca Mahallesi | AK Parti | %36,7 | %31,3 | %80,4 | 194 |
| Çalık Köyü | AK Parti | %73,7 | %0,0 | %52,6 | 38 |
| Çaltılı Köyü | AK Parti | %82,6 | %4,3 | %92,0 | 25 |
| Çamlı Köyü | AK Parti | %38,5 | %19,8 | %78,3 | 351 |
| Çamlıca Mahallesi | AK Parti | %47,4 | %30,8 | %84,2 | 888 |
| Çayırardı Köyü | AK Parti | %44,7 | %33,7 | %88,4 | 225 |
| Çorak Köyü | AK Parti | %46,8 | %32,1 | %76,4 | 144 |
| Demirkaynak Köyü | MHP | %23,0 | %48,7 | %95,9 | 121 |
| Demirören Köyü | AK Parti | %55,4 | %16,1 | %85,3 | 211 |
| Dibekli Köyü | MHP | %31,4 | %56,2 | %88,9 | 316 |
| Dölek Köyü | AK Parti | %54,1 | %14,0 | %82,0 | 272 |
| Dörtkonak Köyü | MHP | %24,0 | %37,2 | %88,0 | 309 |
| Dumanlı Köyü | AK Parti | %72,5 | %18,8 | %80,2 | 86 |
| Duymadık Köyü | AK Parti | %69,6 | %17,9 | %80,6 | 72 |
| Düğünyazı Köyü | MHP | %32,0 | %52,0 | %108,3 | 24 |
| Erdemler Köyü | AK Parti | %79,7 | %8,5 | %57,5 | 106 |
| Esenler Köyü | İYİ Parti | %5,3 | %26,3 | %57,6 | 33 |
| Esenyurt Köyü | MHP | %13,2 | %68,4 | %75,9 | 54 |
| Eskibağlar Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %23,5 | %76,3 | 308 |
| Geçitköy | AK Parti | %63,9 | %30,6 | %53,6 | 69 |
| Gökçepınar Köyü | MHP | %38,9 | %48,1 | %67,9 | 84 |
| Gökdere Köyü | MHP | %20,9 | %70,4 | %89,3 | 131 |
| Gözeler Köyü | MHP | %5,9 | %84,3 | %86,7 | 60 |
| Gümüşkaya Köyü | MHP | %36,0 | %52,6 | %90,6 | 128 |
| Güngören Köyü | AK Parti | %58,2 | %28,5 | %90,1 | 191 |
| Güvercinlik Köyü | AK Parti | %76,9 | %9,2 | %92,9 | 70 |
| Hacıemin Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %30,2 | %93,0 | 415 |
| Harmancık Köyü | AK Parti | %72,5 | %17,6 | %68,8 | 77 |
| Hasanbey Mahallesi | AK Parti | %42,9 | %32,1 | %81,0 | 5.192 |
| Hasköy | MHP | %21,1 | %60,4 | %96,3 | 294 |
| İkisu Köyü | AK Parti | %32,6 | %19,0 | %90,9 | 209 |
| İkiz Köyü | AK Parti | %37,0 | %32,6 | %71,9 | 64 |
| İncesu Köyü | AK Parti | %58,8 | %29,4 | %103,0 | 33 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %51,2 | %28,2 | %81,1 | 3.612 |
| Kale Köyü | AK Parti | %47,8 | %39,0 | %76,2 | 181 |
| Kaletaş Köyü | AK Parti | %65,6 | %24,4 | %73,6 | 182 |
| Karaer Mahallesi | AK Parti | %47,3 | %27,2 | %78,2 | 3.097 |
| Karamustafa Köyü | MHP | %24,7 | %59,8 | %97,3 | 332 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %42,1 | %26,6 | %79,1 | 2.580 |
| Kayabaşı Köyü | AK Parti | %70,6 | %5,9 | %94,4 | 18 |
| Kazantaş Köyü | AK Parti | %46,5 | %37,2 | %54,3 | 81 |
| Keçikaya Köyü | AK Parti | %54,9 | %34,5 | %77,1 | 153 |
| Kılıçören Köyü | AK Parti | %61,7 | %15,0 | %93,8 | 64 |
| Kırıklı Köyü | AK Parti | %51,3 | %38,9 | %81,3 | 144 |
| Kızılca Köyü | AK Parti | %82,4 | %11,8 | %89,7 | 39 |
| Kocapınar Köyü | İYİ Parti | %28,9 | %31,1 | %49,5 | 91 |
| Kocayokuş Köyü | AK Parti | %55,8 | %24,2 | %88,4 | 147 |
| Kurtoğlu Köyü | AK Parti | %73,3 | %20,4 | %93,8 | 224 |
| Mescitli Köyü | AK Parti | %46,1 | %14,7 | %73,2 | 149 |
| Nazlıçayır Köyü | AK Parti | %44,6 | %40,2 | %97,2 | 109 |
| Oltanbey Mahallesi | AK Parti | %42,6 | %32,6 | %82,6 | 1.950 |
| Olucak Köyü | AK Parti | %40,8 | %21,9 | %98,6 | 220 |
| Olukdere Köyü | AK Parti | %51,5 | %35,6 | %82,4 | 125 |
| Örenler Köyü | AK Parti | %81,5 | %14,8 | %64,3 | 42 |
| Övündü Köyü | AK Parti | %49,5 | %27,4 | %88,9 | 226 |
| Özcan Mahallesi | AK Parti | %43,9 | %29,7 | %80,5 | 938 |
| Pehlivantaşı Köyü | MHP | %31,0 | %56,9 | %62,1 | 95 |
| Pirahmet Köyü | MHP | %31,9 | %53,2 | %81,4 | 236 |
| Sargınkaya Köyü | AK Parti | %74,4 | %16,3 | %92,0 | 50 |
| Sarıçiçek Köyü | AK Parti | %81,8 | %10,7 | %81,2 | 202 |
| Söğütağıl Köyü | AK Parti | %62,4 | %22,2 | %53,1 | 228 |
| Sungurbeyli Köyü | AK Parti | %66,4 | %20,4 | %75,1 | 209 |
| Süle Köyü | AK Parti | %60,2 | %25,5 | %84,0 | 119 |
| Süleymaniye Mahallesi | MHP | %27,9 | %29,2 | %93,2 | 263 |
| Süngübayır Köyü | AK Parti | %46,0 | %44,0 | %85,2 | 182 |
| Şaphane Köyü | İYİ Parti | %35,0 | %0,0 | %84,0 | 25 |
| Tamzı Köyü | AK Parti | %54,5 | %0,0 | %52,2 | 23 |
| Tandırlık Köyü | AK Parti | %57,1 | %28,6 | %78,9 | 38 |
| Tekke Köyü | CHP | %15,3 | %10,3 | %83,4 | 579 |
| Üçkol Köyü | AK Parti | %52,1 | %34,9 | %98,6 | 207 |
| Yağlıdere Köyü | AK Parti | %40,9 | %35,7 | %81,8 | 143 |
| Yağmurdere Köyü | AK Parti | %43,3 | %15,0 | %78,8 | 80 |
| Yaydemir Köyü | AK Parti | %63,9 | %5,6 | %65,5 | 55 |
| Yayladere Köyü | AK Parti | %65,8 | %24,6 | %83,7 | 246 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %53,5 | %31,1 | %83,1 | 1.470 |
| Yenice Köyü | BBP | %27,1 | %4,2 | %83,1 | 71 |
| Yeniköy | MHP | %33,3 | %53,3 | %55,4 | 56 |
| Yeniyol Köyü | AK Parti | %65,5 | %21,2 | %69,0 | 168 |
| Yeşildere Köyü | AK Parti | %44,4 | %21,3 | %94,4 | 360 |
| Yeşilyurt Köyü | İYİ Parti | %30,8 | %14,9 | %96,3 | 216 |
| Yitirmez Köyü | AK Parti | %53,5 | %18,6 | %95,9 | 146 |
| Yukarı Alıçlı Köyü | AK Parti | %69,4 | %13,3 | %90,1 | 203 |
| Yukarı Yuvalı Köyü | AK Parti | %63,3 | %18,8 | %88,1 | 277 |
İlgili sonuçlar