Kürtün 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Kürtün sonuçlarında MHP %47,7 ile birinci, AK Parti %40,8 ile ikinci; fark 6,9 puan. MHP burada Türkiye ortalamasının (%8,1) 39,6 puan üstünde. 43 mahalle ve köy arasından 20'sinde MHP önde. MHP en güçlü Konacık Köyü (%77,3); AK Parti en güçlü Arpacık Köyü (%82,4). Katılım %87,3 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kürtün 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Kürtün, Gümüşhane, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kürtün | Gümüşhane | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| MHP | 4.454 | %47,7 | %33,7 | %8,1 | +39,6 |
| AK Parti | 3.812 | %40,8 | %44,8 | %42,7 | −1,9 |
| CHP | 625 | %6,7 | %6,8 | %28,6 | −21,9 |
| İYİ Parti | 284 | %3,0 | %7,4 | %7,3 | −4,3 |
| BBP | 74 | %0,8 | %4,3 | %1,9 | −1,1 |
| Saadet | 57 | %0,6 | %1,6 | %2,8 | −2,2 |
| Vatan Partisi | 20 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| BTP | 13 | %0,1 | %0,5 | %0,3 | −0,1 |
Kürtün seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 62 | 11.313 | 9.871 | %87,3 | 9.339 | 532 |
Kürtün mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçal Köyü | AK Parti | %35,4 | %56,9 | %94,3 | 70 |
| Aktaş Köyü | AK Parti | %31,6 | %31,6 | %69,0 | 29 |
| Araköy | AK Parti | %31,3 | %55,5 | %79,8 | 178 |
| Arpacık Köyü | AK Parti | %14,7 | %82,4 | %55,7 | 61 |
| Aşağı Uluköy Mahallesi | MHP | %65,8 | %25,3 | %87,5 | 1.379 |
| Aşağıkaradere Köyü | AK Parti | %39,3 | %43,8 | %71,9 | 139 |
| Bağlama Köyü | AK Parti | %36,0 | %56,0 | %84,8 | 33 |
| Beşirköy | MHP | %59,0 | %35,9 | %71,4 | 56 |
| Beytarla Köyü | AK Parti | %25,9 | %59,3 | %95,0 | 120 |
| Cami Yanı Mahallesi | MHP | %75,9 | %11,7 | %91,2 | 328 |
| Çayırçukur Köyü | MHP | %65,5 | %24,9 | %83,9 | 459 |
| Damlı Köyü | MHP | %40,0 | %36,8 | %42,5 | 233 |
| Demirciler Köyü | MHP | %53,1 | %34,1 | %92,9 | 351 |
| Eğrigüney Köyü | AK Parti | %50,0 | %50,0 | %84,2 | 19 |
| Ekinciler Köyü | MHP | %61,9 | %35,7 | %75,0 | 60 |
| Elciğez Köyü | AK Parti | %34,5 | %62,8 | %94,5 | 127 |
| Elmalı Köyü | MHP | %55,1 | %34,8 | %85,3 | 109 |
| Göndere Köyü | MHP | %60,0 | %40,0 | %65,2 | 46 |
| Gündoğdu Köyü | MHP | %56,7 | %33,0 | %84,5 | 271 |
| Günyüzü Köyü | CHP | %25,1 | %23,6 | %92,1 | 623 |
| Gürgenli Köyü | MHP | %50,3 | %44,8 | %88,4 | 198 |
| Kırgeriş Köyü | MHP | %62,4 | %28,8 | %92,9 | 311 |
| Kızılcadam Köyü | AK Parti | %46,3 | %52,2 | %78,2 | 174 |
| Kızılot Köyü | MHP | %58,9 | %38,6 | %91,2 | 182 |
| Konacık Köyü | MHP | %77,3 | %14,8 | %83,3 | 156 |
| Köyiçi Mahallesi | AK Parti | %30,4 | %63,6 | %93,1 | 565 |
| Kuşluk Köyü | MHP | %52,0 | %48,0 | %86,4 | 59 |
| Melikli Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %52,0 | %93,2 | 207 |
| Ortaköy Mahallesi | MHP | %67,5 | %25,2 | %89,4 | 188 |
| Özkürtün-Cayra Mahallesi | AK Parti | %33,8 | %56,1 | %80,6 | 439 |
| Özkürtün-Karaçukur Mahallesi | AK Parti | %39,5 | %57,2 | %82,8 | 458 |
| Özkürtün-Süme Mahallesi | MHP | %59,7 | %36,6 | %88,7 | 675 |
| Sapmaz Köyü | AK Parti | %18,6 | %50,0 | %96,1 | 232 |
| Sarıbaba Köyü | MHP | %54,4 | %41,1 | %61,0 | 159 |
| Söğüteli Köyü | AK Parti | %33,6 | %59,9 | %83,9 | 168 |
| Şendere Köyü | MHP | %67,8 | %25,1 | %92,1 | 318 |
| Taşlıca Köyü | AK Parti | %26,8 | %63,3 | %89,8 | 453 |
| Tilkicek Köyü | AK Parti | %39,5 | %47,4 | %81,3 | 48 |
| Üçtaş Köyü | AK Parti | %41,8 | %44,5 | %93,6 | 767 |
| Yaylalı Köyü | AK Parti | %44,0 | %54,9 | %90,5 | 105 |
| Yeşilköy | MHP | %45,3 | %35,8 | %98,1 | 156 |
| Yukarı Uluköy Mahallesi | AK Parti | %33,7 | %61,3 | %95,9 | 537 |
| Yukarıkaradere Köyü | AK Parti | %26,8 | %35,7 | %85,1 | 67 |
İlgili sonuçlar