Şiran 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Şiran sonuçlarında AK Parti %40,2 ile birinci, MHP %34,8 ile ikinci; fark 5,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 2,5 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %34,8 (+26,7 puan). 77 mahalle ve köy arasından 39'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kaynakbaşı Köyü (%75,0); MHP en güçlü Yeşilbük-Konaklı Mahallesi (%84,1). Katılım %73,9 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şiran 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Şiran, Gümüşhane, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şiran | Gümüşhane | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.821 | %40,2 | %44,8 | %42,7 | −2,5 |
| MHP | 4.179 | %34,8 | %33,7 | %8,1 | +26,7 |
| CHP | 1.003 | %8,4 | %6,8 | %28,6 | −20,2 |
| İYİ Parti | 867 | %7,2 | %7,4 | %7,3 | −0,1 |
| DP | 398 | %3,3 | %0,9 | %0,9 | +2,4 |
| BBP | 369 | %3,1 | %4,3 | %1,9 | +1,2 |
| Saadet | 294 | %2,5 | %1,6 | %2,8 | −0,4 |
| BTP | 50 | %0,4 | %0,5 | %0,3 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 15 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Şiran seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 96 | 17.174 | 12.696 | %73,9 | 11.996 | 700 |
Şiran mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbulak Köyü | MHP | %43,3 | %45,4 | %90,4 | 449 |
| Akçalı Köyü | AK Parti | %54,7 | %28,0 | %91,8 | 85 |
| Aksaray Köyü | AK Parti | %47,4 | %10,5 | %53,0 | 115 |
| Alacahan Köyü | MHP | %30,6 | %58,3 | %81,3 | 91 |
| Alıç Köyü | MHP | %39,4 | %51,4 | %42,2 | 258 |
| Araköy | AK Parti | %40,6 | %11,9 | %89,8 | 196 |
| Ardıçlı Köyü | MHP | %36,2 | %50,0 | %90,6 | 64 |
| Arıtaş Köyü | AK Parti | %52,9 | %22,1 | %71,6 | 95 |
| Aşağıduruçay Köyü | AK Parti | %60,6 | %33,3 | %88,7 | 238 |
| Babacan Köyü | MHP | %33,7 | %49,3 | %93,0 | 341 |
| Babuş Köyü | AK Parti | %58,1 | %24,2 | %93,0 | 71 |
| Bahçeli Köyü | AK Parti | %73,9 | %16,9 | %83,5 | 176 |
| Balıkhisar Köyü | CHP | %14,3 | %2,9 | %93,0 | 43 |
| Başköy | CHP | %7,4 | %3,7 | %62,8 | 43 |
| Belen Köyü | CHP | %22,1 | %14,0 | %75,4 | 114 |
| Bilgili Mahallesi | MHP | %27,1 | %62,4 | %55,5 | 335 |
| Boğazyayla Köyü | AK Parti | %45,6 | %13,6 | %87,0 | 177 |
| Bolluk Köyü | AK Parti | %47,5 | %32,2 | %62,1 | 95 |
| Çağıl Köyü | MHP | %41,2 | %52,9 | %19,8 | 86 |
| Çakırkaya Köyü | AK Parti | %49,0 | %20,0 | %89,3 | 112 |
| Çalköy | CHP | %12,8 | %11,6 | %81,4 | 113 |
| Çambaşı Köyü | CHP | %25,0 | %8,3 | %63,2 | 19 |
| Çanakçı Köyü | AK Parti | %67,4 | %12,8 | %86,8 | 106 |
| Çatmalar Köyü | AK Parti | %60,8 | %37,3 | %71,8 | 71 |
| Çavlan Köyü | AK Parti | %42,1 | %0,0 | %95,2 | 21 |
| Çevrepınar Köyü | AK Parti | %64,1 | %10,7 | %80,8 | 130 |
| Darıbükü Köyü | AK Parti | %37,5 | %12,5 | %83,3 | 12 |
| Dilekyolu Köyü | CHP | %0,0 | %5,6 | %88,9 | 45 |
| Dumanoluğu Köyü | MHP | %37,5 | %40,0 | %83,7 | 49 |
| Eldiğin Köyü | CHP | %33,3 | %11,1 | %90,0 | 20 |
| Elmaçukuru Köyü | AK Parti | %68,4 | %15,8 | %90,5 | 21 |
| Ericek Köyü | MHP | %32,9 | %47,1 | %78,9 | 114 |
| Evren Köyü | AK Parti | %53,3 | %27,7 | %81,8 | 314 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %17,0 | %78,8 | %84,7 | 340 |
| Gökçeler Köyü | AK Parti | %43,9 | %36,1 | %92,6 | 299 |
| Günbatur Köyü | MHP | %29,5 | %34,1 | %95,7 | 94 |
| Günyüzü Köyü | AK Parti | %54,6 | %12,6 | %88,9 | 216 |
| Güreşköy | CHP | %15,0 | %5,0 | %111,1 | 18 |
| İncedere Köyü | AK Parti | %67,0 | %14,8 | %85,3 | 258 |
| İnözü Köyü | CHP | %15,1 | %5,5 | %76,8 | 99 |
| Kadıçayırı Köyü | AK Parti | %43,3 | %36,7 | %41,9 | 74 |
| Karaca Mahallesi | AK Parti | %44,4 | %42,1 | %53,9 | 1.610 |
| Karaşeyh Köyü | MHP | %25,4 | %41,8 | %96,5 | 254 |
| Kavaklıdere Köyü | AK Parti | %41,5 | %41,5 | %103,9 | 51 |
| Kavakpınarı Köyü | MHP | %41,0 | %46,8 | %86,1 | 165 |
| Kaynakbaşı Köyü | AK Parti | %75,0 | %17,2 | %49,6 | 129 |
| Kırıntı Köyü | CHP | %6,1 | %0,0 | %56,3 | 213 |
| Koyunbaba Köyü | MHP | %33,3 | %47,2 | %62,7 | 59 |
| Kozağaç Köyü | AK Parti | %69,0 | %11,2 | %84,4 | 147 |
| Mertekli Mahallesi | AK Parti | %52,9 | %40,3 | %71,8 | 312 |
| Ozanca Köyü | AK Parti | %68,5 | %24,3 | %91,9 | 123 |
| Örenkale Mahallesi | AK Parti | %46,1 | %45,6 | %86,7 | 249 |
| Paşapınarı Köyü | CHP | %10,8 | %6,5 | %87,7 | 106 |
| Pelitli Köyü | CHP | %11,1 | %11,1 | %81,8 | 44 |
| Sadıkköy | AK Parti | %65,7 | %30,1 | %81,0 | 184 |
| Sarıca Köyü | MHP | %27,3 | %35,9 | %81,1 | 296 |
| Selimiye Köyü | AK Parti | %47,1 | %38,5 | %89,9 | 276 |
| Sellidere Köyü | MHP | %27,8 | %55,6 | %105,6 | 18 |
| Seydibaba Köyü | AK Parti | %43,6 | %37,2 | %73,3 | 390 |
| Sinanlı Köyü | CHP | %17,1 | %2,9 | %74,0 | 50 |
| Söğütalan Köyü | AK Parti | %49,7 | %41,3 | %87,1 | 171 |
| Susuz Köyü | CHP | %12,5 | %0,0 | %87,0 | 46 |
| Şehit Hakan Mahallesi | AK Parti | %60,1 | %32,9 | %69,4 | 444 |
| Tekke Mahallesi | MHP | %35,9 | %40,1 | %68,0 | 2.913 |
| Telme Köyü | AK Parti | %34,7 | %32,2 | %89,1 | 294 |
| Tepedam Köyü | CHP | %25,0 | %4,2 | %60,0 | 45 |
| Uluşiran Mahallesi | MHP | %17,0 | %50,3 | %56,5 | 653 |
| Yedibölük Köyü | CHP | %16,3 | %12,2 | %62,2 | 82 |
| Yeniköy | AK Parti | %65,0 | %2,5 | %53,9 | 76 |
| Yeşilbük-Akyayla Mahallesi | AK Parti | %56,8 | %12,8 | %81,6 | 158 |
| Yeşilbük-Beydere Mahallesi | MHP | %37,8 | %39,8 | %47,9 | 217 |
| Yeşilbük-Konaklı Mahallesi | MHP | %6,5 | %84,1 | %87,7 | 463 |
| Yeşilbük-Yeşilkent Mahallesi | AK Parti | %53,5 | %12,8 | %80,1 | 533 |
| Yeşilbük-Yeşilyurt Mahallesi | BBP | %27,8 | %3,4 | %76,1 | 476 |
| Yolbilen Köyü | AK Parti | %62,2 | %20,0 | %67,2 | 67 |
| Yukarı Duruçay Köyü | AK Parti | %60,9 | %31,3 | %97,4 | 78 |
| Yukarıkulaca Köyü | MHP | %36,7 | %49,2 | %75,8 | 165 |
İlgili sonuçlar