Çiğli 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Çiğli sonuçlarında CHP %58,7 ile birinci, AK Parti %33,9 ile ikinci; fark 24,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%28,6) 30,1 puan üstünde. 26 mahalle ve köy arasından 24'ünde CHP önde. CHP en güçlü İnönü Mahallesi (%70,9); AK Parti en güçlü Köyiçi Mahallesi (%50,0). Katılım %83,9 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çiğli 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Çiğli, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çiğli | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 71.350 | %58,7 | %52,7 | %28,6 | +30,1 |
| AK Parti | 41.163 | %33,9 | %35,9 | %42,7 | −8,9 |
| HDP | 1.717 | %1,4 | %2,5 | %5,8 | −4,4 |
| DSP | 1.556 | %1,3 | %1,3 | %0,8 | +0,5 |
| Bağımsızlar | 1.470 | %1,2 | %0,2 | %0,3 | +0,9 |
| Saadet | 1.418 | %1,2 | %1,4 | %2,8 | −1,7 |
| TKP | 1.081 | %0,9 | %0,5 | %0,2 | +0,6 |
| BBP | 722 | %0,6 | %0,5 | %1,9 | −1,3 |
| DP | 538 | %0,4 | %0,4 | %0,9 | −0,4 |
| Vatan Partisi | 315 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| BTP | 244 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
Çiğli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 444 | 148.893 | 124.853 | %83,9 | 121.574 | 3.279 |
Çiğli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahmet Efendi Mahallesi | CHP | %61,0 | %29,7 | %85,0 | 811 |
| Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi | CHP | %69,2 | %22,2 | %84,9 | 5.666 |
| Ataşehir Mahallesi | CHP | %64,7 | %28,6 | %83,4 | 19.835 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %52,2 | %41,5 | %82,1 | 8.699 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | CHP | %69,9 | %23,0 | %87,4 | 3.002 |
| Balatçık Mahallesi | CHP | %47,6 | %44,5 | %79,1 | 8.397 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %54,6 | %39,5 | %82,1 | 5.570 |
| Çağdaş Mahallesi | CHP | %65,5 | %27,0 | %84,2 | 5.263 |
| Egekent Mahallesi | CHP | %63,0 | %30,5 | %84,3 | 7.073 |
| Esentepe Mahallesi | CHP | %60,2 | %30,4 | %84,2 | 3.073 |
| Evka-2 Mahallesi | CHP | %66,9 | %25,1 | %83,4 | 3.670 |
| Evka-5 Mahallesi | CHP | %51,0 | %42,1 | %81,9 | 10.261 |
| Evka-6 Mahallesi | CHP | %62,3 | %28,3 | %86,1 | 1.941 |
| Güzeltepe Mahallesi | CHP | %66,7 | %26,5 | %85,5 | 5.122 |
| Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi | AK Parti | %47,7 | %48,5 | %87,8 | 1.222 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %70,9 | %21,4 | %84,4 | 4.916 |
| İzkent Mahallesi | CHP | %64,5 | %29,2 | %84,8 | 5.491 |
| Kaklıç Mahallesi | CHP | %51,4 | %39,3 | %90,6 | 1.193 |
| Köyiçi Mahallesi | AK Parti | %42,8 | %50,0 | %83,1 | 3.347 |
| Küçük Çiğli Mahallesi | CHP | %51,9 | %39,8 | %83,3 | 14.358 |
| Maltepe Mahallesi | CHP | %50,6 | %42,1 | %87,1 | 2.908 |
| Sasalı Merkez Mahallesi | CHP | %54,1 | %40,3 | %88,8 | 2.665 |
| Şirintepe Mahallesi | CHP | %60,2 | %30,6 | %84,0 | 6.389 |
| Uğur Mumcu Mahallesi | CHP | %67,2 | %23,9 | %86,5 | 3.299 |
| Yakakent Mahallesi | CHP | %56,8 | %34,7 | %86,4 | 6.837 |
| Yeni Mahalle Mahallesi | CHP | %54,3 | %37,6 | %83,9 | 7.885 |
İlgili sonuçlar