Altınekin 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Altınekin sonuçlarında AK Parti %65,4 ile birinci, İYİ Parti %32,4 ile ikinci; fark 33,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%42,7) 22,7 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %32,4 (+25,1 puan). 20 mahalle ve köy arasından 16'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Akıncılar Mahallesi (%95,0); İYİ Parti en güçlü Ölmez Mahallesi (%58,7). Katılım %95,0 (Türkiye %84,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Altınekin 2019 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Altınekin, Konya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Altınekin | Konya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.132 | %65,4 | %63,2 | %42,7 | +22,7 |
| İYİ Parti | 3.038 | %32,4 | %13,5 | %7,3 | +25,1 |
| Saadet | 109 | %1,2 | %3,9 | %2,8 | −1,7 |
| BBP | 66 | %0,7 | %5,3 | %1,9 | −1,2 |
| BTP | 12 | %0,1 | %0,6 | %0,3 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 11 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| TKP | 5 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,2 |
Altınekin seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 48 | 10.191 | 9.678 | %95,0 | 9.373 | 305 |
Altınekin mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaşar Mahallesi | AK Parti | %64,8 | %35,2 | %96,7 | 152 |
| Akıncılar Mahallesi | AK Parti | %95,0 | %2,9 | %99,1 | 1.949 |
| Akköy Mahallesi | AK Parti | %56,9 | %37,7 | %96,4 | 139 |
| Ayışığı Mahallesi | İYİ Parti | %43,9 | %50,0 | %93,4 | 76 |
| Borukkuyu Mahallesi | AK Parti | %71,9 | %28,1 | %95,7 | 93 |
| Dedeler Mahallesi | AK Parti | %72,2 | %25,7 | %97,4 | 1.277 |
| Hacınuman Mahallesi | AK Parti | %65,3 | %32,9 | %95,1 | 184 |
| Kale Mahallesi | İYİ Parti | %41,4 | %56,5 | %93,3 | 714 |
| Karakaya Mahallesi | AK Parti | %81,7 | %11,9 | %91,0 | 122 |
| Koçaş Mahallesi | AK Parti | %56,1 | %43,9 | %93,7 | 63 |
| Koçyaka Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %46,6 | %92,5 | 307 |
| Mantar Mahallesi | AK Parti | %79,6 | %18,3 | %94,4 | 414 |
| Oğuzeli Mahallesi | AK Parti | %60,0 | %38,4 | %88,4 | 1.238 |
| Ölmez Mahallesi | İYİ Parti | %38,6 | %58,7 | %92,6 | 1.468 |
| Sarnıç Mahallesi | AK Parti | %81,0 | %17,2 | %99,5 | 391 |
| Topraklık Mahallesi | İYİ Parti | %40,9 | %54,1 | %83,8 | 222 |
| Yeni Ölmez Mahallesi | AK Parti | %54,5 | %45,2 | %98,8 | 324 |
| Yenice Mahallesi | AK Parti | %52,6 | %44,7 | %95,9 | 483 |
| Yenikuyu Mahallesi | AK Parti | %64,2 | %34,0 | %98,2 | 398 |
| Yeniyayla Mahallesi | AK Parti | %63,2 | %35,0 | %97,2 | 177 |
İlgili sonuçlar