Ayaş 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Ayaş sonuçlarında AK Parti %33,2 ile birinci, CHP %18,6 ile ikinci; fark 14,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 1,7 puan altında. BBP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %9,4 (+8,4 puan). 33 mahalle ve köy arasından 19'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Feruz Mahallesi (%62,6); CHP en güçlü Hacımemi Mahallesi (%36,3). Katılım %93,2 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ayaş 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Ayaş, Ankara, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ayaş | Ankara | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.018 | %33,2 | %31,8 | %34,9 | −1,7 |
| CHP | 1.692 | %18,6 | %30,6 | %25,2 | −6,6 |
| İYİ Parti | 1.627 | %17,9 | %13,0 | %9,8 | +8,1 |
| MHP | 934 | %10,3 | %10,1 | %9,9 | +0,4 |
| BBP | 853 | %9,4 | %1,3 | %1,0 | +8,4 |
| Yeşil Sol Parti | 217 | %2,4 | %2,9 | %8,8 | −6,4 |
| Yeniden Refah | 177 | %1,9 | %2,7 | %2,8 | −0,9 |
| Zafer Partisi | 162 | %1,8 | %3,4 | %2,3 | −0,5 |
| TİP | 64 | %0,7 | %1,2 | %1,7 | −1,0 |
| Memleket | 61 | %0,7 | %1,0 | %0,9 | −0,3 |
| AP | 46 | %0,5 | %0,2 | %0,2 | +0,3 |
| ANAP | 24 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 20 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HAK-PAR | 10 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| AB | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Genç Parti | 6 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| GBP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKP | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HKP | 5 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| YP | 5 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| SOL Parti | 4 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Milli Yol | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Ayaş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 42 | 10.009 | 9.328 | %93,2 | 9.088 | 240 |
Ayaş mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akkaya Mahallesi | AK Parti | %35,6 | %2,4 | %95,9 | 221 |
| Başayaş Mahallesi | AK Parti | %39,1 | %11,2 | %99,4 | 163 |
| Başbereket Mahallesi | AK Parti | %53,8 | %14,6 | %96,3 | 135 |
| Bayat Mahallesi | İYİ Parti | %27,9 | %7,9 | %93,6 | 157 |
| Bayram Mahallesi | CHP | %28,6 | %29,7 | %95,9 | 195 |
| Camiatik Mahallesi | CHP | %21,7 | %36,1 | %88,7 | 97 |
| Çanıllı Çiğdemci Mahallesi | İYİ Parti | %22,4 | %15,9 | %92,7 | 300 |
| Çanıllı Uluyol Mahallesi | AK Parti | %30,6 | %19,1 | %96,6 | 408 |
| Dervişimam Mahallesi | Yeşil Sol Parti | %19,1 | %27,7 | %97,1 | 103 |
| Emine Tevfika Ayaşlı Mahallesi | AK Parti | %27,7 | %27,1 | %92,9 | 734 |
| Evci Mahallesi | MHP | %21,3 | %13,8 | %96,0 | 100 |
| Ferahfaki Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %23,8 | %89,7 | 671 |
| Feruz Mahallesi | AK Parti | %62,6 | %5,9 | %97,4 | 194 |
| Gençali Mahallesi | AK Parti | %34,7 | %15,2 | %92,2 | 411 |
| Gökçebağ Mahallesi | CHP | %21,3 | %31,5 | %100,0 | 110 |
| Gökler Mahallesi | AK Parti | %43,1 | %10,3 | %89,2 | 231 |
| Hacımemi Mahallesi | CHP | %20,2 | %36,3 | %89,5 | 305 |
| Hacırecep Mahallesi | CHP | %27,1 | %27,9 | %90,4 | 740 |
| Hacıveli Mahallesi | CHP | %23,2 | %34,1 | %90,9 | 375 |
| Ilıca Mahallesi | AK Parti | %53,6 | %10,8 | %98,4 | 485 |
| İlhanköy Mahallesi | AK Parti | %59,3 | %7,4 | %92,8 | 236 |
| Oltan Mahallesi | BBP | %31,3 | %8,6 | %95,3 | 1.032 |
| Ortabereket Mahallesi | AK Parti | %33,6 | %23,7 | %95,6 | 296 |
| Ömeroğlu Mahallesi | CHP | %18,5 | %26,8 | %89,6 | 289 |
| Pınaryaka Mahallesi | AK Parti | %47,6 | %10,1 | %94,1 | 205 |
| Sinanlı Cuma Mahallesi | AK Parti | %35,6 | %12,4 | %90,5 | 304 |
| Sinanlı Hocasinan Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %10,0 | %91,3 | 461 |
| Sinanlı Mahkeme Mahallesi | AK Parti | %33,0 | %11,0 | %91,1 | 203 |
| Şeyhmuhittin Mahallesi | CHP | %21,1 | %24,2 | %88,8 | 223 |
| Tekke Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %15,7 | %97,5 | 278 |
| Uğurçayırı Mahallesi | AK Parti | %27,7 | %20,0 | %90,5 | 74 |
| Ulupınar Mahallesi | CHP | %24,2 | %27,4 | %98,4 | 64 |
| Yağmurdede Mahallesi | AK Parti | %32,8 | %31,1 | %90,9 | 209 |
İlgili sonuçlar