Umut Mahallesi 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları

Umut Mahallesi sonuçlarında CHP %51,9 ile birinci, AK Parti %20,1 ile ikinci; fark 31,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 26,8 puan üstünde. CHP oy oranında Çankaya ilçesindeki 123 mahalle ve köy arasında 57'nci sırada. 16 sandık, 5.906 kayıtlı seçmen. Katılım %90,7 (Türkiye %88,8).

Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.

Umut Mahallesi 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Umut Mahallesi, Çankaya, Ankara, Türkiye karşılaştırması
PartiOyUmut MahallesiÇankayaAnkaraTürkiyeTürkiye'ye göre (puan)
CHP2.732%51,9%54,4%30,6%25,2+26,8
AK Parti1.059%20,1%13,9%31,8%34,9−14,8
İYİ Parti623%11,8%15,9%13,0%9,8+2,0
MHP283%5,4%4,6%10,1%9,9−4,5
Yeşil Sol Parti175%3,3%4,0%2,9%8,8−5,5
Zafer Partisi114%2,2%2,8%3,4%2,3−0,1
Yeniden Refah55%1,0%1,1%2,7%2,8−1,8
Memleket42%0,8%1,0%1,0%0,9−0,1
BBP27%0,5%0,5%1,3%1,0−0,5
AP17%0,3%0,1%0,2%0,2+0,1
TKP17%0,3%0,4%0,1%0,1+0,2
ANAP13%0,2%0,1%0,1%0,1+0,1
AB9%0,2%0,0%0,1%0,1+0,1
Genç Parti8%0,2%0,1%0,2%0,2−0,1
GBP8%0,2%0,1%0,1%0,0+0,1
Millet6%0,1%0,1%0,1%0,1+0,0
HKP5%0,1%0,0%0,0%0,1+0,0
SOL Parti4%0,1%0,1%0,1%0,1−0,1
Vatan Partisi3%0,1%0,1%0,1%0,1−0,0
TKH3%0,1%0,0%0,0%0,0+0,0
HAK-PAR2%0,0%0,0%0,0%0,1−0,0
Umut Mahallesi seçmen ve sandık bilgileri
SandıkKayıtlı seçmenOy kullananKatılımGeçerli oyGeçersiz oy
165.9065.356%90,75.25997

Çankaya ilçesindeki diğer mahalle ve köyler