Havsa 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Havsa sonuçlarında CHP %40,2 ile birinci, İYİ Parti %20,8 ile ikinci; fark 19,4 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 15,0 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %20,8 (+11,0 puan). 28 mahalle ve köy arasından 25'inde CHP önde. CHP en güçlü Musulca Köyü (%78,8); İYİ Parti en güçlü Kuzucu Köyü (%41,6). Katılım %91,7 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Havsa 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Havsa, Edirne, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Havsa | Edirne | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 5.497 | %40,2 | %39,4 | %25,2 | +15,0 |
| İYİ Parti | 2.847 | %20,8 | %20,7 | %9,8 | +11,0 |
| AK Parti | 2.840 | %20,8 | %22,8 | %34,9 | −14,2 |
| MHP | 1.258 | %9,2 | %7,5 | %9,9 | −0,7 |
| Yeşil Sol Parti | 253 | %1,9 | %1,8 | %8,8 | −6,9 |
| Zafer Partisi | 179 | %1,3 | %1,5 | %2,3 | −1,0 |
| Memleket | 101 | %0,7 | %0,9 | %0,9 | −0,2 |
| Yeniden Refah | 87 | %0,6 | %0,7 | %2,8 | −2,2 |
| TİP | 81 | %0,6 | %1,0 | %1,7 | −1,1 |
| Genç Parti | 66 | %0,5 | %0,6 | %0,2 | +0,3 |
| AP | 39 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| BBP | 36 | %0,3 | %0,2 | %1,0 | −0,7 |
| ANAP | 35 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 27 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HKP | 25 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HAK-PAR | 24 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| SOL Parti | 20 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 20 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| AB | 15 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| YP | 8 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Milli Yol | 4 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| TKH | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Havsa seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 54 | 15.367 | 14.096 | %91,7 | 13.667 | 429 |
Havsa mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abalar Köyü | CHP | %34,7 | %27,8 | %90,3 | 906 |
| Arpaç Köyü | CHP | %42,7 | %26,3 | %91,8 | 256 |
| Azatlı Köyü | CHP | %48,8 | %16,1 | %91,5 | 613 |
| Bakışlar Köyü | CHP | %55,0 | %21,9 | %92,3 | 168 |
| Bostanlı Köyü | CHP | %45,9 | %24,5 | %84,7 | 118 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %38,7 | %20,6 | %90,4 | 3.064 |
| Çukurköy | CHP | %54,6 | %21,1 | %94,2 | 242 |
| Habiller Köyü | AK Parti | %13,3 | %20,4 | %90,5 | 201 |
| Hacıgazi Mahallesi | CHP | %39,3 | %19,6 | %89,7 | 973 |
| Hacıisa Mahallesi | CHP | %40,7 | %22,2 | %92,9 | 524 |
| Hasköy | CHP | %42,1 | %24,7 | %91,4 | 513 |
| Helvacı Mahallesi | CHP | %36,2 | %21,8 | %96,7 | 244 |
| Kabaağaç Köyü | CHP | %55,1 | %13,9 | %95,2 | 168 |
| Köseömer Köyü | CHP | %51,4 | %19,5 | %89,2 | 259 |
| Kulubalık Köyü | CHP | %52,2 | %21,7 | %87,3 | 166 |
| Kuzucu Köyü | İYİ Parti | %27,9 | %41,6 | %94,0 | 235 |
| Musulca Köyü | CHP | %78,8 | %13,7 | %93,8 | 242 |
| Naipyusuf Köyü | CHP | %52,7 | %18,2 | %95,6 | 384 |
| Necatiye Köyü | CHP | %41,9 | %23,6 | %92,0 | 485 |
| Oğulpaşa Köyü | CHP | %39,8 | %22,0 | %91,1 | 730 |
| Osmanlı Köyü | MHP | %8,1 | %5,3 | %94,4 | 845 |
| Söğütlüdere Köyü | CHP | %55,7 | %12,6 | %96,6 | 176 |
| Şerbettar Köyü | CHP | %44,6 | %22,7 | %90,6 | 609 |
| Tahal Köyü | CHP | %65,0 | %17,8 | %95,5 | 176 |
| Taptık Köyü | CHP | %61,5 | %25,1 | %91,1 | 394 |
| Varoş Mahallesi | CHP | %38,4 | %21,3 | %90,9 | 987 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %37,0 | %17,8 | %93,6 | 1.145 |
| Yolageldi Köyü | CHP | %38,1 | %33,1 | %92,5 | 544 |
İlgili sonuçlar