Karşıyaka 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Karşıyaka sonuçlarında CHP %55,4 ile birinci, AK Parti %12,4 ile ikinci; fark 43,0 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,2) 30,2 puan üstünde. TİP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %8,6 (+6,9 puan). 27 mahalle ve köy arasından 24'ünde CHP önde. CHP en güçlü Mavişehir Mahallesi (%68,8); AK Parti en güçlü Yamanlar Mahallesi (%46,7). Katılım %91,7 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Karşıyaka 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Karşıyaka, İzmir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Karşıyaka | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 140.712 | %55,4 | %41,1 | %25,2 | +30,2 |
| AK Parti | 31.582 | %12,4 | %24,3 | %34,9 | −22,5 |
| İYİ Parti | 30.114 | %11,9 | %11,5 | %9,8 | +2,0 |
| TİP | 21.828 | %8,6 | %2,8 | %1,7 | +6,9 |
| Yeşil Sol Parti | 9.626 | %3,8 | %7,5 | %8,8 | −5,0 |
| MHP | 6.844 | %2,7 | %5,1 | %9,9 | −7,2 |
| Zafer Partisi | 4.488 | %1,8 | %2,4 | %2,3 | −0,5 |
| Memleket | 2.325 | %0,9 | %1,2 | %0,9 | −0,0 |
| Yeniden Refah | 946 | %0,4 | %0,9 | %2,8 | −2,5 |
| Genç Parti | 743 | %0,3 | %0,4 | %0,2 | +0,1 |
| BBP | 539 | %0,2 | %0,5 | %1,0 | −0,8 |
| TKP | 481 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| AP | 378 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 315 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| SOL Parti | 213 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| ANAP | 210 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 166 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| GBP | 160 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| AB | 129 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 75 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| TKH | 70 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| HAK-PAR | 63 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Milli Yol | 52 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| YP | 41 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Karşıyaka seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 766 | 280.303 | 257.101 | %91,7 | 254.079 | 3.022 |
Karşıyaka mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aksoy Mahallesi | CHP | %64,3 | %7,0 | %91,2 | 9.610 |
| Alaybey Mahallesi | CHP | %56,5 | %10,5 | %88,2 | 6.080 |
| Atakent Mahallesi | CHP | %65,4 | %6,0 | %94,6 | 5.423 |
| Bahariye Mahallesi | CHP | %58,1 | %10,4 | %90,4 | 10.100 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %58,9 | %10,4 | %92,6 | 21.288 |
| Bahriye Üçok Mahallesi | CHP | %61,6 | %7,6 | %91,8 | 10.545 |
| Bostanlı Mahallesi | CHP | %65,8 | %6,3 | %92,7 | 25.787 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %36,5 | %28,7 | %86,9 | 10.836 |
| Dedebaşı Mahallesi | CHP | %53,4 | %12,2 | %92,9 | 16.557 |
| Demirköprü Mahallesi | CHP | %54,5 | %9,9 | %93,3 | 5.693 |
| Donanmacı Mahallesi | CHP | %60,3 | %8,5 | %89,5 | 8.358 |
| Fikri Altay Mahallesi | CHP | %52,3 | %13,0 | %93,2 | 6.493 |
| Goncalar Mahallesi | CHP | %56,1 | %11,2 | %91,8 | 7.798 |
| İmbatlı Mahallesi | CHP | %47,7 | %18,0 | %91,7 | 6.350 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %42,5 | %18,3 | %89,9 | 6.277 |
| Latife Hanım Mahallesi | AK Parti | %30,5 | %33,8 | %89,5 | 1.743 |
| Mavişehir Mahallesi | CHP | %68,8 | %6,4 | %94,2 | 10.867 |
| Mustafa Kemal Mahallesi | CHP | %57,8 | %9,7 | %94,6 | 8.203 |
| Nergiz Mahallesi | CHP | %55,1 | %12,3 | %91,0 | 6.893 |
| Örnekköy Mahallesi | CHP | %45,1 | %20,5 | %90,8 | 18.783 |
| Sancaklı Mahallesi | AK Parti | %25,2 | %38,9 | %94,5 | 145 |
| Şemikler Mahallesi | CHP | %48,5 | %15,4 | %92,0 | 23.754 |
| Tersane Mahallesi | CHP | %56,2 | %10,6 | %89,0 | 5.525 |
| Tuna Mahallesi | CHP | %57,2 | %10,6 | %87,1 | 4.916 |
| Yalı Mahallesi | CHP | %60,7 | %9,0 | %93,2 | 28.764 |
| Yamanlar Mahallesi | AK Parti | %23,0 | %46,7 | %94,0 | 133 |
| Zübeyde Hanım Mahallesi | CHP | %40,5 | %23,5 | %90,7 | 13.382 |
İlgili sonuçlar