Altınekin 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları
Altınekin sonuçlarında AK Parti %54,4 ile birinci, MHP %17,3 ile ikinci; fark 37,2 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%34,9) 19,5 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %17,3 (+7,3 puan). 20 mahalle ve köy arasından 20'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Karakaya Mahallesi (%71,6); MHP en güçlü Borukkuyu Mahallesi (%28,6). Katılım %93,8 (Türkiye %88,8).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Altınekin 2023 Milletvekili Seçimi sonuçları — Altınekin, Konya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Altınekin | Konya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.144 | %54,4 | %47,6 | %34,9 | +19,5 |
| MHP | 1.632 | %17,3 | %14,3 | %9,9 | +7,3 |
| Yeniden Refah | 846 | %8,9 | %5,2 | %2,8 | +6,1 |
| CHP | 672 | %7,1 | %13,2 | %25,2 | −18,1 |
| İYİ Parti | 536 | %5,7 | %8,8 | %9,8 | −4,1 |
| Zafer Partisi | 214 | %2,3 | %3,0 | %2,3 | −0,0 |
| BBP | 140 | %1,5 | %2,0 | %1,0 | +0,5 |
| Memleket | 79 | %0,8 | %0,9 | %0,9 | −0,1 |
| Yeşil Sol Parti | 46 | %0,5 | %2,6 | %8,8 | −8,3 |
| AP | 29 | %0,3 | %0,4 | %0,2 | +0,1 |
| ANAP | 20 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Millet | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TİP | 3 | %0,0 | %0,3 | %1,7 | −1,7 |
| HAK-PAR | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TKP | 3 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HKP | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| GBP | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Altınekin seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 47 | 10.259 | 9.627 | %93,8 | 9.453 | 174 |
Altınekin mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaşar Mahallesi | AK Parti | %57,7 | %13,0 | %94,0 | 133 |
| Akıncılar Mahallesi | AK Parti | %66,8 | %14,8 | %96,8 | 2.112 |
| Akköy Mahallesi | AK Parti | %47,3 | %9,8 | %86,3 | 131 |
| Ayışığı Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %15,7 | %98,6 | 71 |
| Borukkuyu Mahallesi | AK Parti | %36,9 | %28,6 | %93,8 | 96 |
| Dedeler Mahallesi | AK Parti | %56,5 | %19,2 | %96,0 | 1.226 |
| Hacınuman Mahallesi | AK Parti | %56,1 | %21,3 | %90,7 | 183 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %14,2 | %89,3 | 699 |
| Karakaya Mahallesi | AK Parti | %71,6 | %11,8 | %95,5 | 110 |
| Koçaş Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %22,6 | %96,4 | 56 |
| Koçyaka Mahallesi | AK Parti | %53,0 | %23,5 | %93,8 | 290 |
| Mantar Mahallesi | AK Parti | %57,7 | %24,0 | %96,5 | 368 |
| Oğuzeli Mahallesi | AK Parti | %55,3 | %16,5 | %89,6 | 1.198 |
| Ölmez Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %17,0 | %91,3 | 1.593 |
| Sarnıç Mahallesi | AK Parti | %64,2 | %19,5 | %97,6 | 423 |
| Topraklık Mahallesi | AK Parti | %44,4 | %13,8 | %87,2 | 218 |
| Yeni Ölmez Mahallesi | AK Parti | %58,2 | %25,3 | %97,0 | 330 |
| Yenice Mahallesi | AK Parti | %54,1 | %14,4 | %95,7 | 490 |
| Yenikuyu Mahallesi | AK Parti | %51,5 | %17,1 | %94,4 | 360 |
| Yeniyayla Mahallesi | AK Parti | %56,7 | %20,1 | %98,8 | 172 |
İlgili sonuçlar