İzmir 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. Tur sonuçları
İzmir sonuçlarında Kemal Kılıçdaroğlu %67,1 ile birinci, Recep Tayyip Erdoğan %32,9 ile ikinci; fark 34,3 puan. Kemal Kılıçdaroğlu burada Türkiye ortalamasının (%48,1) 19,0 puan üstünde. 30 ilçe arasından 28'inde Kemal Kılıçdaroğlu önde. Kemal Kılıçdaroğlu en güçlü Narlıdere (%85,0); Recep Tayyip Erdoğan en güçlü Kiraz (%54,8). Katılım %87,2 (Türkiye %85,6).
Son güncelleme: 13 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İzmir 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. Tur sonuçları — İzmir, Türkiye karşılaştırması| Aday | Oy | İzmir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Kemal Kılıçdaroğlu | 1.998.375 | %67,1 | %48,1 | +19,0 |
| Recep Tayyip Erdoğan | 978.326 | %32,9 | %51,9 | −19,0 |
İzmir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 9.897 | 3.447.701 | 3.004.771 | %87,2 | 2.976.701 | 28.070 |
İzmir ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | Kemal Kılıçdaroğlu | Recep Tayyip Erdoğan | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aliağa | Kemal Kılıçdaroğlu | %63,5 | %36,5 | %88,3 | 74.282 |
| Balçova | Kemal Kılıçdaroğlu | %77,7 | %22,3 | %88,6 | 61.342 |
| Bayındır | Kemal Kılıçdaroğlu | %55,3 | %44,7 | %88,0 | 31.524 |
| Bayraklı | Kemal Kılıçdaroğlu | %64,1 | %35,9 | %87,4 | 233.254 |
| Bergama | Kemal Kılıçdaroğlu | %56,0 | %44,0 | %88,4 | 83.793 |
| Beydağ | Kemal Kılıçdaroğlu | %62,2 | %37,8 | %89,5 | 9.882 |
| Bornova | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,2 | %32,8 | %87,7 | 340.456 |
| Buca | Kemal Kılıçdaroğlu | %65,2 | %34,8 | %85,7 | 393.997 |
| Çeşme | Kemal Kılıçdaroğlu | %74,7 | %25,3 | %84,6 | 39.468 |
| Çiğli | Kemal Kılıçdaroğlu | %73,0 | %27,0 | %88,6 | 165.853 |
| Dikili | Kemal Kılıçdaroğlu | %75,6 | %24,4 | %87,6 | 40.423 |
| Foça | Kemal Kılıçdaroğlu | %74,2 | %25,8 | %85,8 | 27.743 |
| Gaziemir | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,3 | %32,7 | %87,8 | 103.598 |
| Güzelbahçe | Kemal Kılıçdaroğlu | %81,8 | %18,2 | %89,3 | 28.595 |
| Karabağlar | Kemal Kılıçdaroğlu | %63,6 | %36,4 | %86,3 | 372.357 |
| Karaburun | Kemal Kılıçdaroğlu | %73,8 | %26,2 | %88,1 | 10.613 |
| Karşıyaka | Kemal Kılıçdaroğlu | %83,0 | %17,0 | %89,7 | 280.423 |
| Kemalpaşa | Recep Tayyip Erdoğan | %49,5 | %50,5 | %88,6 | 86.953 |
| Kınık | Kemal Kılıçdaroğlu | %60,7 | %39,3 | %91,5 | 21.584 |
| Kiraz | Recep Tayyip Erdoğan | %45,2 | %54,8 | %86,0 | 33.949 |
| Konak | Kemal Kılıçdaroğlu | %71,4 | %28,6 | %84,3 | 266.599 |
| Menderes | Kemal Kılıçdaroğlu | %60,1 | %39,9 | %86,5 | 82.327 |
| Menemen | Kemal Kılıçdaroğlu | %65,8 | %34,2 | %86,4 | 147.848 |
| Narlıdere | Kemal Kılıçdaroğlu | %85,0 | %15,0 | %89,9 | 50.039 |
| Ödemiş | Kemal Kılıçdaroğlu | %54,4 | %45,6 | %86,5 | 104.645 |
| Seferihisar | Kemal Kılıçdaroğlu | %72,4 | %27,6 | %87,3 | 44.746 |
| Selçuk | Kemal Kılıçdaroğlu | %67,8 | %32,2 | %87,9 | 30.090 |
| Tire | Kemal Kılıçdaroğlu | %58,3 | %41,7 | %86,1 | 69.211 |
| Torbalı | Kemal Kılıçdaroğlu | %59,9 | %40,1 | %87,2 | 152.865 |
| Urla | Kemal Kılıçdaroğlu | %79,2 | %20,8 | %88,1 | 59.242 |
İlgili sonuçlar