Ezine 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Ezine sonuçlarında AK Parti %51,7 ile birinci, CHP %43,4 ile ikinci; fark 8,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 18,7 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %43,4 (+7,7 puan). 6 mahalle ve köy arasından 4'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Sarısöğüt Mahallesi (%72,6); CHP en güçlü Cumhuriyet Mahallesi (%49,8). Katılım %88,1 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ezine 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Ezine, Çanakkale, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ezine | Çanakkale | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.074 | %51,7 | %31,3 | %33,0 | +18,7 |
| CHP | 4.262 | %43,4 | %42,8 | %35,8 | +7,7 |
| MHP | 308 | %3,1 | %3,6 | %6,0 | −2,8 |
| İYİ Parti | 60 | %0,6 | %17,1 | %4,6 | −4,0 |
| Bağımsızlar | 25 | %0,3 | %0,9 | %0,9 | −0,7 |
| Zafer Partisi | 22 | %0,2 | %1,0 | %1,9 | −1,7 |
| Yeniden Refah | 18 | %0,2 | %0,5 | %6,8 | −6,6 |
| Büyük Birlik | 11 | %0,1 | %0,2 | %1,2 | −1,1 |
| BTP | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| HÜDA PAR | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| Gelecek Partisi | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Ezine seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 38 | 11.517 | 10.146 | %88,1 | 9.809 | 337 |
Ezine mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Camikebir Mahallesi | AK Parti | %52,0 | %43,3 | %86,5 | 5.627 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %43,8 | %49,8 | %89,8 | 886 |
| Danişment Mahallesi | AK Parti | %55,0 | %42,8 | %90,2 | 984 |
| Gazi Mahallesi | AK Parti | %49,0 | %45,2 | %90,3 | 524 |
| Sarısöğüt Mahallesi | AK Parti | %72,6 | %23,1 | %93,5 | 735 |
| Seferşah Mahallesi | CHP | %47,1 | %47,4 | %88,1 | 2.761 |
İlgili sonuçlar