Çanakkale Merkez 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları

Çanakkale Merkez sonuçlarında CHP %39,7 ile birinci, İYİ Parti %36,9 ile ikinci; fark 2,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 3,9 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %36,9 (+32,3 puan). 7 mahalle ve köy arasından 5'inde CHP önde. CHP en güçlü Kemalpaşa Mahallesi (%49,0); İYİ Parti en güçlü İsmetpaşa Mahallesi (%39,6). Katılım %77,9 (Türkiye %78,1).

Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.

Çanakkale Merkez 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çanakkale Merkez, Çanakkale, Türkiye karşılaştırması
PartiOyÇanakkale MerkezÇanakkaleTürkiyeTürkiye'ye göre (puan)
CHP31.058%39,7%42,8%35,8+3,9
İYİ Parti28.861%36,9%17,1%4,6+32,3
AK Parti14.291%18,3%31,3%33,0−14,8
DEM Parti1.311%1,7%1,1%5,4−3,7
Zafer Partisi1.157%1,5%1,0%1,9−0,4
TKP284%0,4%0,2%0,3+0,1
Yeniden Refah283%0,4%0,5%6,8−6,4
Büyük Birlik165%0,2%0,2%1,2−1,0
Gelecek Partisi120%0,2%0,1%0,1+0,0
Saadet119%0,2%0,2%1,2−1,0
DEVA Partisi108%0,1%0,1%0,4−0,2
EMEP95%0,1%0,0%0,0+0,1
Memleket85%0,1%0,0%0,2−0,1
BTP70%0,1%0,1%0,3−0,2
HÜDA PAR55%0,1%0,1%0,6−0,5
Vatan Partisi40%0,1%0,0%0,1−0,0
Bağımsızlar33%0,0%0,9%0,9−0,9
DSP27%0,0%0,0%0,1−0,1
TKH23%0,0%0,0%0,0+0,0
HKP22%0,0%0,0%0,0−0,0
HAK-PAR13%0,0%0,0%0,0+0,0
Millet10%0,0%0,0%0,1−0,1
Çanakkale Merkez seçmen ve sandık bilgileri
SandıkKayıtlı seçmenOy kullananKatılımGeçerli oyGeçersiz oy
311102.94680.151%77,978.2301.921
Çanakkale Merkez mahalle mahalle sonuçlar
Mahalle / köyBirinciCHPİYİ PartiKatılımSeçmen
Barbaros MahallesiİYİ Parti%36,4%38,3%77,942.508
Cevat Paşa MahallesiCHP%48,4%32,7%78,016.406
Esenler MahallesiCHP%42,0%36,2%80,222.878
Fevzipaşa MahallesiCHP%42,3%26,0%72,21.372
İsmetpaşa MahallesiİYİ Parti%35,6%39,6%76,017.578
Kemalpaşa MahallesiCHP%49,0%32,5%68,81.356
Namık Kemal MahallesiCHP%37,4%35,0%73,6848

İlgili sonuçlar