Çat 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çat sonuçlarında CHP %49,0 ile birinci, AK Parti %43,7 ile ikinci; fark 5,3 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 13,2 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %43,7 (+10,7 puan). 45 mahalle ve köy arasından 24'ünde CHP önde. CHP en güçlü Sarıkaya Mahallesi (%96,4); AK Parti en güçlü Parmaksız Mahallesi (%79,5). Katılım %80,7 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çat 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çat, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çat | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 4.156 | %49,0 | %6,3 | %35,8 | +13,2 |
| AK Parti | 3.709 | %43,7 | %40,7 | %33,0 | +10,7 |
| Yeniden Refah | 302 | %3,6 | %19,0 | %6,8 | −3,2 |
| DEM Parti | 179 | %2,1 | %6,9 | %5,4 | −3,3 |
| İYİ Parti | 71 | %0,8 | %11,4 | %4,6 | −3,8 |
| BTP | 37 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| HÜDA PAR | 29 | %0,3 | %0,2 | %0,6 | −0,3 |
Çat seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 58 | 11.165 | 9.009 | %80,7 | 8.483 | 526 |
Çat mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaköy Mahallesi | AK Parti | %40,9 | %57,1 | %81,4 | 587 |
| Aşağıçat Mahallesi | CHP | %61,5 | %36,1 | %80,4 | 153 |
| Babaderesi Mahallesi | AK Parti | %39,4 | %54,5 | %75,0 | 52 |
| Bağlıca Mahallesi | CHP | %89,5 | %5,3 | %93,3 | 90 |
| Bardakçı Mahallesi | CHP | %59,5 | %35,9 | %89,6 | 309 |
| Başköy Mahallesi | AK Parti | %35,3 | %50,2 | %80,6 | 408 |
| Bayındır Mahallesi | AK Parti | %31,3 | %40,6 | %60,0 | 60 |
| Bozyazı Mahallesi | AK Parti | %41,3 | %54,1 | %89,6 | 201 |
| Budaklar Mahallesi | CHP | %52,1 | %44,7 | %94,3 | 106 |
| Çayırtepe Mahallesi | AK Parti | %42,7 | %50,0 | %93,8 | 96 |
| Çimenözü Mahallesi | AK Parti | %30,4 | %44,6 | %82,7 | 150 |
| Çirişli Mahallesi | CHP | %63,8 | %25,9 | %81,1 | 74 |
| Çukurçayır Mahallesi | CHP | %70,1 | %22,0 | %71,4 | 185 |
| Değirmenli Mahallesi | AK Parti | %25,9 | %71,3 | %83,2 | 297 |
| Elmapınar Mahallesi | CHP | %94,1 | %5,9 | %73,5 | 98 |
| Göbekören Mahallesi | CHP | %71,4 | %24,5 | %97,2 | 109 |
| Gökçeşeyh Mahallesi | AK Parti | %15,0 | %73,5 | %90,5 | 168 |
| Gölköy Mahallesi | AK Parti | %18,5 | %63,0 | %73,0 | 37 |
| Hatunköy Mahallesi | AK Parti | %21,2 | %60,6 | %54,8 | 62 |
| İşkinli Mahallesi | AK Parti | %22,5 | %68,5 | %67,6 | 173 |
| Kaplıca Mahallesi | CHP | %87,5 | %9,2 | %81,6 | 397 |
| Karabey Mahallesi | CHP | %82,4 | %8,4 | %78,5 | 158 |
| Karaca Mahallesi | CHP | %89,8 | %4,8 | %84,0 | 206 |
| Karaşeyh Mahallesi | CHP | %56,7 | %38,3 | %78,0 | 550 |
| Kızılca Mahallesi | AK Parti | %34,3 | %60,6 | %90,7 | 387 |
| Köseler Mahallesi | CHP | %41,3 | %29,8 | %68,7 | 163 |
| Kumaşlı Mahallesi | CHP | %88,7 | %9,9 | %89,3 | 84 |
| Kurbanlı Mahallesi | CHP | %93,6 | %4,1 | %88,6 | 202 |
| Mollaömer Mahallesi | AK Parti | %29,9 | %46,9 | %83,6 | 183 |
| Muratçayırı Mahallesi | CHP | %86,7 | %8,4 | %76,5 | 119 |
| Oyuklu Mahallesi | AK Parti | %44,9 | %50,1 | %73,3 | 1.308 |
| Parmaksız Mahallesi | AK Parti | %14,9 | %79,5 | %83,2 | 328 |
| Saltaş Mahallesi | CHP | %47,3 | %36,4 | %69,8 | 281 |
| Sarıkaşık Mahallesi | AK Parti | %27,0 | %65,6 | %78,4 | 291 |
| Sarıkaya Mahallesi | CHP | %96,4 | %2,4 | %93,8 | 96 |
| Soğukpınar Mahallesi | CHP | %61,6 | %29,0 | %66,6 | 446 |
| Söbeçayır Mahallesi | AK Parti | %42,9 | %43,9 | %77,0 | 287 |
| Şeyhhasan Mahallesi | AK Parti | %35,6 | %57,2 | %83,9 | 273 |
| Taşağıl Mahallesi | AK Parti | %40,6 | %53,7 | %90,5 | 200 |
| Tuzlataşı Mahallesi | CHP | %47,3 | %42,9 | %54,0 | 224 |
| Tuzluca Mahallesi | CHP | %50,1 | %45,8 | %93,0 | 415 |
| Yarmak Mahallesi | CHP | %46,4 | %42,8 | %85,7 | 203 |
| Yavi Mahallesi | CHP | %48,0 | %47,4 | %87,9 | 659 |
| Yaylasuyu Mahallesi | AK Parti | %23,5 | %60,6 | %92,0 | 150 |
| Yukarıçat Mahallesi | CHP | %46,9 | %44,2 | %85,0 | 140 |
İlgili sonuçlar