Oltu 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Oltu sonuçlarında AK Parti %33,4 ile birinci, Yeniden Refah %25,4 ile ikinci; fark 8,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 0,4 puan üstünde. Yeniden Refah Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %25,4 (+18,6 puan). 72 mahalle ve köy arasından 46'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Şendurak Mahallesi (%74,4); Yeniden Refah en güçlü İnci Mahallesi (%90,2). Katılım %78,4 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Oltu 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Oltu, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Oltu | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.694 | %33,4 | %40,7 | %33,0 | +0,4 |
| Yeniden Refah | 4.325 | %25,4 | %19,0 | %6,8 | +18,6 |
| DP | 2.476 | %14,5 | %1,1 | %0,4 | +14,2 |
| Büyük Birlik | 1.031 | %6,1 | %4,3 | %1,2 | +4,9 |
| İYİ Parti | 972 | %5,7 | %11,4 | %4,6 | +1,1 |
| Milli Yol | 830 | %4,9 | %0,4 | %0,0 | +4,8 |
| ANAP | 654 | %3,8 | %0,2 | %0,0 | +3,8 |
| Saadet | 479 | %2,8 | %1,8 | %1,2 | +1,6 |
| CHP | 440 | %2,6 | %6,3 | %35,8 | −33,2 |
| Zafer Partisi | 106 | %0,6 | %3,5 | %1,9 | −1,3 |
| BTP | 19 | %0,1 | %0,3 | %0,3 | −0,2 |
Oltu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 125 | 22.854 | 17.910 | %78,4 | 17.026 | 884 |
Oltu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Yeniden Refah | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alatarla Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %25,0 | %67,3 | 162 |
| Arıtaş Mahallesi | AK Parti | %61,6 | %18,2 | %85,1 | 121 |
| Aslanpaşa Mahallesi | AK Parti | %28,0 | %24,1 | %74,9 | 893 |
| Aşağıçamlı Mahallesi | AK Parti | %51,7 | %10,3 | %85,6 | 104 |
| Aşağıkumlu Mahallesi | DP | %22,6 | %5,4 | %86,1 | 115 |
| Ayvalı Mahallesi | AK Parti | %35,1 | %8,4 | %86,7 | 587 |
| Ayyıldız Mahallesi | AK Parti | %42,0 | %15,9 | %70,2 | 104 |
| Bahçecik Mahallesi | AK Parti | %37,1 | %6,3 | %84,3 | 185 |
| Bahçelikışla Mahallesi | AK Parti | %35,2 | %29,6 | %82,0 | 133 |
| Ballıca Mahallesi | CHP | %24,6 | %20,5 | %84,2 | 152 |
| Başaklı Mahallesi | AK Parti | %48,3 | %25,7 | %89,9 | 406 |
| Başbağlar Mahallesi | AK Parti | %67,3 | %5,5 | %96,5 | 57 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %34,5 | %31,8 | %74,4 | 2.066 |
| Çamlıbel Mahallesi | AK Parti | %46,7 | %23,0 | %82,0 | 167 |
| Çanakpınar Mahallesi | AK Parti | %61,4 | %9,6 | %73,5 | 113 |
| Çatak Mahallesi | AK Parti | %47,9 | %5,5 | %72,7 | 110 |
| Çatalsöğüt Mahallesi | AK Parti | %58,3 | %16,7 | %66,7 | 57 |
| Çayüstü Mahallesi | ANAP | %13,2 | %2,6 | %74,5 | 55 |
| Çengelli Mahallesi | AK Parti | %24,8 | %12,0 | %85,3 | 170 |
| Dağdibi Mahallesi | DP | %17,6 | %26,4 | %81,1 | 132 |
| Damarlıtaş Mahallesi | AK Parti | %50,0 | %14,6 | %74,3 | 70 |
| Demirtaş Mahallesi | AK Parti | %38,5 | %7,7 | %81,8 | 33 |
| Derebaşı Mahallesi | AK Parti | %44,6 | %19,3 | %70,7 | 249 |
| Dokuzdeğirmen Mahallesi | AK Parti | %41,9 | %9,7 | %72,1 | 43 |
| Duralar Mahallesi | AK Parti | %74,4 | %7,7 | %97,5 | 40 |
| Elmadüzü Mahallesi | DP | %25,9 | %8,6 | %84,0 | 100 |
| Erdoğmuş Mahallesi | AK Parti | %34,4 | %12,5 | %86,5 | 37 |
| Esenyamaç Mahallesi | Yeniden Refah | %31,3 | %41,8 | %78,8 | 85 |
| Gökçedere Mahallesi | İYİ Parti | %18,5 | %2,9 | %75,7 | 452 |
| Günlüce Mahallesi | AK Parti | %45,1 | %19,4 | %73,9 | 241 |
| Güryaprak Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %21,4 | %89,4 | 94 |
| Güzelsu Mahallesi | AK Parti | %47,5 | %16,3 | %84,0 | 338 |
| Halitpaşa Mahallesi | AK Parti | %26,5 | %24,8 | %82,4 | 799 |
| İğdeli Mahallesi | AK Parti | %46,0 | %26,0 | %96,2 | 52 |
| İnanmış Mahallesi | AK Parti | %32,4 | %13,5 | %87,9 | 132 |
| İnci Mahallesi | Yeniden Refah | %4,6 | %90,2 | %81,5 | 238 |
| İpekçayırı Mahallesi | ANAP | %14,3 | %14,3 | %60,9 | 23 |
| İriağaç Mahallesi | AK Parti | %29,6 | %14,1 | %73,7 | 99 |
| Kaleboğazı Mahallesi | Yeniden Refah | %30,3 | %43,6 | %85,2 | 196 |
| Karabekir Mahallesi | AK Parti | %45,9 | %23,6 | %74,4 | 1.930 |
| Karataş Mahallesi | AK Parti | %41,7 | %26,7 | %89,9 | 69 |
| Kayaaltı Mahallesi | AK Parti | %32,3 | %30,8 | %77,3 | 88 |
| Kemerkaya Mahallesi | Milli Yol | %10,7 | %28,0 | %97,6 | 82 |
| Konukseven Mahallesi | ANAP | %6,9 | %0,0 | %93,5 | 31 |
| Küçükorucuk Mahallesi | AK Parti | %65,3 | %17,3 | %82,3 | 96 |
| Nüğürcük Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %18,0 | %96,8 | 95 |
| Obayayla Mahallesi | AK Parti | %24,2 | %8,8 | %86,0 | 114 |
| Orucuk Mahallesi | Yeniden Refah | %33,6 | %38,9 | %85,5 | 283 |
| Özdere Mahallesi | DP | %3,8 | %4,2 | %91,4 | 267 |
| Sağlıcak Mahallesi | AK Parti | %34,1 | %15,9 | %90,3 | 103 |
| Sarısaz Mahallesi | Yeniden Refah | %37,9 | %38,6 | %85,2 | 176 |
| Subatuk Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %32,0 | %85,2 | 61 |
| Süleymanlı Mahallesi | AK Parti | %29,4 | %5,9 | %70,8 | 24 |
| Sülünkaya Mahallesi | AK Parti | %59,5 | %12,7 | %77,5 | 111 |
| Şehitler Mahallesi | AK Parti | %31,3 | %29,6 | %74,7 | 1.075 |
| Şendurak Mahallesi | AK Parti | %74,4 | %18,6 | %80,6 | 108 |
| Tekeli Mahallesi | Milli Yol | %10,4 | %10,4 | %84,9 | 86 |
| Toklu Mahallesi | İYİ Parti | %28,7 | %12,6 | %67,4 | 135 |
| Topkaynak Mahallesi | DP | %7,0 | %26,8 | %79,8 | 89 |
| Toprakkale Mahallesi | Yeniden Refah | %23,4 | %25,5 | %79,7 | 59 |
| Tutlu Mahallesi | AK Parti | %30,5 | %20,5 | %88,9 | 414 |
| Tutmaç Mahallesi | DP | %28,3 | %13,3 | %77,1 | 223 |
| Tuzla Mahallesi | DP | %27,0 | %15,8 | %86,6 | 187 |
| Ünlükaya Mahallesi | AK Parti | %39,7 | %18,8 | %78,1 | 324 |
| Vişneli Mahallesi | AK Parti | %20,2 | %16,9 | %87,2 | 109 |
| Yarbaşı Mahallesi | DP | %17,3 | %24,7 | %103,3 | 91 |
| Yasin Haşimoğlu Mahallesi | Yeniden Refah | %29,8 | %33,3 | %75,3 | 5.545 |
| Yaylaçayır Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %16,0 | %78,3 | 69 |
| Yolboyu Mahallesi | DP | %14,5 | %5,3 | %81,1 | 106 |
| Yukarıçamlı Mahallesi | ANAP | %20,0 | %5,7 | %74,5 | 47 |
| Yukarıkumlu Mahallesi | Yeniden Refah | %16,7 | %25,9 | %92,2 | 64 |
| Yusuf Ziyabey Mahallesi | AK Parti | %36,1 | %26,7 | %76,1 | 1.383 |
İlgili sonuçlar