İnönü 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
İnönü sonuçlarında AK Parti %49,4 ile birinci, CHP %42,8 ile ikinci; fark 6,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%33,0) 16,4 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %42,8 (+7,1 puan). 16 mahalle ve köy arasından 12'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kümbetyeniköy Mahallesi (%65,2); CHP en güçlü Çarşı Mahallesi (%55,2). Katılım %90,4 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
İnönü 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — İnönü, Eskişehir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | İnönü | Eskişehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.261 | %49,4 | %36,1 | %33,0 | +16,4 |
| CHP | 1.961 | %42,8 | %49,2 | %35,8 | +7,1 |
| İYİ Parti | 167 | %3,6 | %3,0 | %4,6 | −1,0 |
| Yeniden Refah | 114 | %2,5 | %2,0 | %6,8 | −4,3 |
| Saadet | 20 | %0,4 | %0,5 | %1,2 | −0,8 |
| BTP | 19 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| Zafer Partisi | 13 | %0,3 | %2,6 | %1,9 | −1,6 |
| HÜDA PAR | 12 | %0,3 | %0,1 | %0,6 | −0,3 |
| DSP | 6 | %0,1 | %1,5 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
İnönü seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 24 | 5.299 | 4.789 | %90,4 | 4.577 | 212 |
İnönü mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağıkuzfındık Mahallesi | AK Parti | %64,5 | %27,4 | %95,3 | 213 |
| Çarşı Mahallesi | CHP | %36,9 | %55,2 | %88,7 | 769 |
| Dereyalak Mahallesi | AK Parti | %49,6 | %44,1 | %95,2 | 291 |
| Dutluca Mahallesi | AK Parti | %47,5 | %42,0 | %95,4 | 217 |
| Erenköy Mahallesi | AK Parti | %57,6 | %36,8 | %94,4 | 304 |
| Esnemez Mahallesi | AK Parti | %50,3 | %45,0 | %95,8 | 168 |
| İsmetpaşa Mahallesi | CHP | %41,6 | %51,6 | %87,2 | 1.098 |
| Kümbet Mahallesi | AK Parti | %60,0 | %31,8 | %86,4 | 103 |
| Kümbetakpınar Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %44,5 | %97,1 | 136 |
| Kümbetyeniköy Mahallesi | AK Parti | %65,2 | %29,5 | %87,2 | 156 |
| Oklubalı Mahallesi | AK Parti | %64,8 | %26,8 | %87,5 | 858 |
| Orta Mahallesi | CHP | %43,1 | %44,1 | %90,8 | 336 |
| Seyitaliköyü Mahallesi | AK Parti | %62,5 | %29,7 | %104,5 | 67 |
| Yenice Mahallesi | CHP | %40,2 | %53,6 | %88,2 | 457 |
| Yukarıkuzfındık Mahallesi | AK Parti | %47,1 | %38,2 | %105,9 | 34 |
| Yürükyayla Mahallesi | AK Parti | %54,5 | %28,4 | %100,0 | 92 |
İlgili sonuçlar