Alpu 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Alpu sonuçlarında CHP %41,6 ile birinci, MHP %38,4 ile ikinci; fark 3,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 5,8 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %38,4 (+32,4 puan). 33 mahalle ve köy arasından 19'unda CHP önde. CHP en güçlü Koşmat Mahallesi (%88,4); MHP en güçlü Dereköy Mahallesi (%54,5). Katılım %88,8 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Alpu 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Alpu, Eskişehir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Alpu | Eskişehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 3.061 | %41,6 | %49,2 | %35,8 | +5,8 |
| MHP | 2.825 | %38,4 | %2,2 | %6,0 | +32,4 |
| Büyük Birlik | 772 | %10,5 | %0,5 | %1,2 | +9,3 |
| İYİ Parti | 337 | %4,6 | %3,0 | %4,6 | −0,0 |
| Yeniden Refah | 147 | %2,0 | %2,0 | %6,8 | −4,8 |
| BTP | 42 | %0,6 | %0,3 | %0,3 | +0,3 |
| Zafer Partisi | 39 | %0,5 | %2,6 | %1,9 | −1,4 |
| DSP | 37 | %0,5 | %1,5 | %0,1 | +0,4 |
| Saadet | 34 | %0,5 | %0,5 | %1,2 | −0,7 |
| Bağımsızlar | 24 | %0,3 | %0,1 | %0,9 | −0,6 |
| Millet | 19 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| DEVA Partisi | 18 | %0,2 | %0,2 | %0,4 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
Alpu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 45 | 8.785 | 7.805 | %88,8 | 7.365 | 440 |
Alpu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçhisar Mahallesi | MHP | %30,2 | %49,1 | %95,3 | 718 |
| Aktepe Mahallesi | CHP | %75,0 | %12,5 | %84,5 | 58 |
| Alapınar Mahallesi | MHP | %36,8 | %44,7 | %100,0 | 82 |
| Arıkaya Mahallesi | CHP | %47,5 | %36,1 | %93,4 | 198 |
| Bahçecik Mahallesi | CHP | %39,8 | %36,4 | %92,6 | 258 |
| Başören Mahallesi | MHP | %37,7 | %47,9 | %98,9 | 180 |
| Belkese Mahallesi | MHP | %34,5 | %38,1 | %100,0 | 90 |
| Bozan Mahallesi | CHP | %44,2 | %27,7 | %86,9 | 1.112 |
| Büğdüz Mahallesi | MHP | %33,1 | %47,9 | %89,2 | 167 |
| Çardakbaşı Mahallesi | MHP | %26,5 | %29,4 | %100,0 | 36 |
| Çerkez Çukurhisar Mahallesi | CHP | %58,2 | %27,3 | %91,0 | 67 |
| Dereköy Mahallesi | MHP | %17,9 | %54,5 | %89,3 | 140 |
| Esence Mahallesi | CHP | %60,8 | %23,5 | %100,0 | 56 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %33,3 | %51,9 | %84,9 | 676 |
| Fevzi Paşa Mahallesi | CHP | %43,0 | %38,9 | %81,9 | 979 |
| Fevziye Mahallesi | CHP | %66,7 | %25,3 | %97,9 | 95 |
| Gökçekaya Mahallesi | CHP | %61,3 | %19,4 | %103,2 | 62 |
| Gökçeoğlu Mahallesi | CHP | %68,9 | %29,5 | %95,5 | 66 |
| Güroluk Mahallesi | CHP | %59,6 | %17,3 | %100,0 | 52 |
| Işıkören Mahallesi | CHP | %62,5 | %20,8 | %87,9 | 58 |
| Karacaören Mahallesi | MHP | %37,8 | %47,3 | %91,0 | 167 |
| Karakamış Mahallesi | CHP | %48,8 | %22,7 | %91,2 | 296 |
| Kemalpaşa Mahallesi | MHP | %39,6 | %45,5 | %87,2 | 515 |
| Koşmat Mahallesi | CHP | %88,4 | %4,5 | %89,8 | 127 |
| Mamure Mahallesi | MHP | %30,2 | %49,0 | %90,1 | 111 |
| Osmaniye Mahallesi | CHP | %46,1 | %43,9 | %86,6 | 674 |
| Özdenk Mahallesi | İYİ Parti | %5,9 | %39,6 | %96,2 | 184 |
| Sakarıkaracaören Mahallesi | CHP | %56,1 | %24,3 | %93,0 | 228 |
| Sarıkavak Mahallesi | CHP | %82,2 | %11,6 | %97,8 | 135 |
| Söğütçük Mahallesi | MHP | %31,6 | %36,7 | %82,7 | 104 |
| Uyuzhamamköyü Mahallesi | CHP | %44,1 | %23,7 | %90,8 | 184 |
| Yeşildon Mahallesi | CHP | %69,8 | %17,0 | %105,7 | 53 |
| Yunusemre Mahallesi | MHP | %31,2 | %49,1 | %82,5 | 857 |
İlgili sonuçlar