Alpu 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Alpu sonuçlarında CHP %41,3 ile birinci, MHP %37,3 ile ikinci; fark 4,1 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 6,8 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %37,3 (+30,7 puan). 33 mahalle ve köy arasından 20'sinde CHP önde. CHP en güçlü Koşmat Mahallesi (%89,4); MHP en güçlü Dereköy Mahallesi (%54,2). Katılım %88,9 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Alpu 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Alpu, Eskişehir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Alpu | Eskişehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 3.007 | %41,3 | %48,1 | %34,5 | +6,8 |
| MHP | 2.711 | %37,3 | %2,2 | %6,6 | +30,7 |
| Büyük Birlik | 693 | %9,5 | %1,2 | %1,3 | +8,2 |
| İYİ Parti | 404 | %5,6 | %3,6 | %4,6 | +1,0 |
| Yeniden Refah | 207 | %2,8 | %2,3 | %7,0 | −4,1 |
| Zafer Partisi | 50 | %0,7 | %3,5 | %2,4 | −1,8 |
| DSP | 49 | %0,7 | %1,3 | %0,1 | +0,6 |
| Saadet | 48 | %0,7 | %0,6 | %1,3 | −0,6 |
| BTP | 46 | %0,6 | %0,4 | %0,4 | +0,3 |
| HÜDA PAR | 13 | %0,2 | %0,1 | %0,7 | −0,5 |
| DEM Parti | 12 | %0,2 | %0,9 | %5,8 | −5,6 |
| Vatan Partisi | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DEVA Partisi | 9 | %0,1 | %0,2 | %0,5 | −0,3 |
| TKP | 9 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| SOL Parti | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| TİP | 3 | %0,0 | %0,2 | %0,6 | −0,6 |
Alpu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 45 | 8.785 | 7.810 | %88,9 | 7.277 | 533 |
Alpu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçhisar Mahallesi | MHP | %23,5 | %44,5 | %95,5 | 718 |
| Aktepe Mahallesi | CHP | %68,8 | %18,8 | %84,5 | 58 |
| Alapınar Mahallesi | MHP | %42,5 | %43,8 | %100,0 | 82 |
| Arıkaya Mahallesi | CHP | %46,1 | %39,9 | %93,4 | 198 |
| Bahçecik Mahallesi | CHP | %42,3 | %34,1 | %92,6 | 258 |
| Başören Mahallesi | MHP | %32,5 | %51,8 | %98,9 | 180 |
| Belkese Mahallesi | MHP | %35,3 | %40,0 | %100,0 | 90 |
| Bozan Mahallesi | CHP | %43,9 | %27,1 | %87,1 | 1.112 |
| Büğdüz Mahallesi | MHP | %37,0 | %50,0 | %89,2 | 167 |
| Çardakbaşı Mahallesi | CHP | %32,4 | %26,5 | %100,0 | 36 |
| Çerkez Çukurhisar Mahallesi | CHP | %61,8 | %25,5 | %91,0 | 67 |
| Dereköy Mahallesi | MHP | %19,6 | %54,2 | %89,3 | 140 |
| Esence Mahallesi | CHP | %59,6 | %23,1 | %100,0 | 56 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %32,0 | %49,5 | %84,9 | 676 |
| Fevzi Paşa Mahallesi | CHP | %43,0 | %37,9 | %81,9 | 979 |
| Fevziye Mahallesi | CHP | %63,2 | %25,3 | %97,9 | 95 |
| Gökçekaya Mahallesi | CHP | %55,0 | %21,7 | %103,2 | 62 |
| Gökçeoğlu Mahallesi | CHP | %74,2 | %22,6 | %95,5 | 66 |
| Güroluk Mahallesi | CHP | %62,7 | %17,6 | %100,0 | 52 |
| Işıkören Mahallesi | CHP | %72,3 | %14,9 | %87,9 | 58 |
| Karacaören Mahallesi | MHP | %37,8 | %41,2 | %91,0 | 167 |
| Karakamış Mahallesi | CHP | %49,8 | %19,9 | %91,2 | 296 |
| Kemalpaşa Mahallesi | MHP | %40,9 | %45,0 | %87,2 | 515 |
| Koşmat Mahallesi | CHP | %89,4 | %2,7 | %89,8 | 127 |
| Mamure Mahallesi | MHP | %34,7 | %49,0 | %90,1 | 111 |
| Osmaniye Mahallesi | CHP | %47,8 | %39,5 | %86,6 | 674 |
| Özdenk Mahallesi | MHP | %6,5 | %48,8 | %96,2 | 184 |
| Sakarıkaracaören Mahallesi | CHP | %50,3 | %31,1 | %93,0 | 228 |
| Sarıkavak Mahallesi | CHP | %83,6 | %9,4 | %97,8 | 135 |
| Söğütçük Mahallesi | MHP | %24,1 | %48,1 | %82,7 | 104 |
| Uyuzhamamköyü Mahallesi | CHP | %43,3 | %25,3 | %90,8 | 184 |
| Yeşildon Mahallesi | CHP | %76,0 | %20,0 | %105,7 | 53 |
| Yunusemre Mahallesi | MHP | %33,0 | %45,5 | %82,5 | 857 |
İlgili sonuçlar