Ataşehir 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Ataşehir sonuçlarında CHP %56,4 ile birinci, AK Parti %35,0 ile ikinci; fark 21,4 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 20,6 puan üstünde. 17 mahalle ve köy arasından 12'sinde CHP önde. CHP en güçlü Atatürk Mahallesi (%80,5); AK Parti en güçlü Mimar Sinan Mahallesi (%60,9). Katılım %80,5 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ataşehir 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Ataşehir, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ataşehir | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 139.009 | %56,4 | %46,9 | %35,8 | +20,6 |
| AK Parti | 86.287 | %35,0 | %39,5 | %33,0 | +2,0 |
| Zafer Partisi | 6.508 | %2,6 | %2,7 | %1,9 | +0,7 |
| Yeniden Refah | 4.164 | %1,7 | %3,4 | %6,8 | −5,1 |
| İYİ Parti | 3.603 | %1,5 | %1,2 | %4,6 | −3,1 |
| Saadet | 1.658 | %0,7 | %0,9 | %1,2 | −0,5 |
| Memleket | 1.312 | %0,5 | %0,3 | %0,2 | +0,3 |
| TKP | 1.079 | %0,4 | %0,5 | %0,3 | +0,2 |
| Büyük Birlik | 672 | %0,3 | %0,5 | %1,2 | −0,9 |
| BTP | 544 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| DEVA Partisi | 515 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,2 |
| HÜDA PAR | 331 | %0,1 | %0,3 | %0,6 | −0,5 |
| Vatan Partisi | 220 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DP | 161 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| DSP | 151 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 135 | %0,1 | %0,5 | %0,9 | −0,9 |
| AB Parti | 80 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 63 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Milli Yol | 39 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Ataşehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 919 | 314.652 | 253.217 | %80,5 | 246.531 | 6.686 |
Ataşehir mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşıkveysel Mahallesi | CHP | %76,4 | %17,5 | %79,9 | 9.780 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %80,5 | %12,2 | %82,6 | 24.306 |
| Barbaros Mahallesi | CHP | %66,8 | %25,0 | %80,3 | 22.823 |
| Esatpaşa Mahallesi | CHP | %51,1 | %39,6 | %80,9 | 24.835 |
| Ferhatpaşa Mahallesi | AK Parti | %31,2 | %59,7 | %77,0 | 14.466 |
| Fetih Mahallesi | CHP | %52,5 | %38,3 | %83,7 | 9.138 |
| İçerenköy Mahallesi | CHP | %58,5 | %33,1 | %81,6 | 56.137 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %47,6 | %42,6 | %78,9 | 21.426 |
| Kayışdağı Mahallesi | AK Parti | %44,1 | %47,4 | %78,7 | 31.815 |
| Küçükbakkalköy Mahallesi | CHP | %64,6 | %27,4 | %82,2 | 22.345 |
| Mevlana Mahallesi | CHP | %46,2 | %44,9 | %80,2 | 13.668 |
| Mimar Sinan Mahallesi | AK Parti | %30,0 | %60,9 | %79,2 | 6.909 |
| Mustafa Kemal Mahallesi | CHP | %71,3 | %22,6 | %78,9 | 10.635 |
| Örnek Mahallesi | CHP | %53,1 | %36,1 | %79,8 | 21.488 |
| Yeni Çamlıca Mahallesi | AK Parti | %42,6 | %46,4 | %81,2 | 9.616 |
| Yenisahra Mahallesi | AK Parti | %41,2 | %48,8 | %75,7 | 7.021 |
| Yenişehir Mahallesi | CHP | %78,6 | %13,9 | %83,7 | 8.244 |
İlgili sonuçlar