Çekmeköy 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çekmeköy sonuçlarında CHP %49,4 ile birinci, AK Parti %39,5 ile ikinci; fark 9,9 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 13,6 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %39,5 (+6,5 puan). 21 mahalle ve köy arasından 17'sinde CHP önde. CHP en güçlü Ömerli Mahallesi (%69,4); AK Parti en güçlü Koçullu Mahallesi (%51,1). Katılım %81,6 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çekmeköy 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çekmeköy, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çekmeköy | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 83.269 | %49,4 | %46,9 | %35,8 | +13,6 |
| AK Parti | 66.603 | %39,5 | %39,5 | %33,0 | +6,5 |
| Yeniden Refah | 7.942 | %4,7 | %3,4 | %6,8 | −2,1 |
| Zafer Partisi | 4.007 | %2,4 | %2,7 | %1,9 | +0,5 |
| İYİ Parti | 1.880 | %1,1 | %1,2 | %4,6 | −3,5 |
| Saadet | 1.548 | %0,9 | %0,9 | %1,2 | −0,3 |
| Memleket | 642 | %0,4 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| BTP | 506 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
| TİP | 494 | %0,3 | %0,2 | %0,4 | −0,1 |
| DEVA Partisi | 456 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 440 | %0,3 | %0,3 | %0,6 | −0,3 |
| TKP | 209 | %0,1 | %0,5 | %0,3 | −0,1 |
| ANAP | 160 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| DP | 148 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| Vatan Partisi | 135 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 105 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Millet | 54 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Çekmeköy seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 629 | 213.259 | 174.022 | %81,6 | 168.598 | 5.424 |
Çekmeköy mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alemdağ Mahallesi | CHP | %49,9 | %38,5 | %81,1 | 7.012 |
| Aydınlar Mahallesi | CHP | %57,0 | %33,3 | %80,0 | 13.870 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %50,0 | %39,1 | %80,4 | 12.048 |
| Çamlık Mahallesi | CHP | %46,6 | %42,4 | %82,5 | 15.184 |
| Çatalmeşe Mahallesi | CHP | %44,3 | %43,4 | %80,3 | 10.228 |
| Ekşioğlu Mahallesi | AK Parti | %36,3 | %47,1 | %81,4 | 6.804 |
| Güngören Mahallesi | CHP | %46,1 | %41,6 | %81,9 | 8.426 |
| Hamidiye Mahallesi | CHP | %50,2 | %39,4 | %82,0 | 21.970 |
| Hüseyinli Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %46,7 | %95,1 | 669 |
| Kirazlıdere Mahallesi | CHP | %51,0 | %37,3 | %81,9 | 7.408 |
| Koçullu Mahallesi | AK Parti | %28,0 | %51,1 | %92,0 | 1.042 |
| Mehmet Akif Mahallesi | CHP | %46,7 | %41,7 | %81,1 | 23.497 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %47,4 | %40,8 | %80,6 | 22.555 |
| Mimar Sinan Mahallesi | CHP | %53,7 | %36,5 | %82,9 | 19.414 |
| Nişantepe Mahallesi | CHP | %53,4 | %36,9 | %80,3 | 6.350 |
| Ömerli Mahallesi | CHP | %69,4 | %24,2 | %85,8 | 3.984 |
| Reşadiye Mahallesi | AK Parti | %41,2 | %49,4 | %89,3 | 2.087 |
| Sırapınar Mahallesi | CHP | %59,8 | %33,3 | %92,6 | 917 |
| Soğukpınar Mahallesi | CHP | %44,9 | %43,7 | %79,9 | 7.300 |
| Sultançiftliği Mahallesi | CHP | %50,7 | %38,4 | %81,9 | 13.887 |
| Taşdelen Mahallesi | CHP | %52,9 | %36,2 | %80,5 | 8.607 |
İlgili sonuçlar