Çekmeköy 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Çekmeköy sonuçlarında CHP %46,9 ile birinci, AK Parti %38,9 ile ikinci; fark 8,0 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 12,3 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %38,9 (+6,5 puan). 21 mahalle ve köy arasından 15'inde CHP önde. CHP en güçlü Ömerli Mahallesi (%68,4); AK Parti en güçlü Koçullu Mahallesi (%54,0). Katılım %81,6 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çekmeköy 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Çekmeköy, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çekmeköy | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 78.987 | %46,9 | %45,8 | %34,5 | +12,3 |
| AK Parti | 65.545 | %38,9 | %38,2 | %32,4 | +6,5 |
| Yeniden Refah | 8.863 | %5,3 | %3,8 | %7,0 | −1,7 |
| Zafer Partisi | 5.922 | %3,5 | %3,6 | %2,4 | +1,1 |
| İYİ Parti | 2.301 | %1,4 | %1,5 | %4,6 | −3,2 |
| Saadet | 1.950 | %1,2 | %1,0 | %1,3 | −0,1 |
| TİP | 1.008 | %0,6 | %0,7 | %0,6 | −0,0 |
| Memleket | 792 | %0,5 | %0,3 | %0,3 | +0,2 |
| DEVA Partisi | 662 | %0,4 | %0,3 | %0,5 | −0,1 |
| BTP | 529 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 399 | %0,2 | %0,3 | %0,7 | −0,5 |
| SOL Parti | 297 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| TKP | 273 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 199 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| EMEP | 181 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DP | 158 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| ANAP | 145 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 127 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| DSP | 119 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 104 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Çekmeköy seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 629 | 213.259 | 174.003 | %81,6 | 168.561 | 5.442 |
Çekmeköy mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alemdağ Mahallesi | CHP | %47,0 | %38,0 | %81,1 | 7.012 |
| Aydınlar Mahallesi | CHP | %54,8 | %33,1 | %80,0 | 13.870 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %47,3 | %39,1 | %80,4 | 12.048 |
| Çamlık Mahallesi | CHP | %44,3 | %41,4 | %82,5 | 15.184 |
| Çatalmeşe Mahallesi | AK Parti | %40,4 | %43,6 | %80,3 | 10.228 |
| Ekşioğlu Mahallesi | AK Parti | %33,0 | %47,1 | %81,4 | 6.804 |
| Güngören Mahallesi | CHP | %43,6 | %40,8 | %81,9 | 8.426 |
| Hamidiye Mahallesi | CHP | %48,4 | %37,7 | %82,0 | 21.970 |
| Hüseyinli Mahallesi | AK Parti | %41,2 | %43,9 | %94,2 | 669 |
| Kirazlıdere Mahallesi | CHP | %48,7 | %36,7 | %81,9 | 7.408 |
| Koçullu Mahallesi | AK Parti | %25,6 | %54,0 | %91,3 | 1.042 |
| Mehmet Akif Mahallesi | CHP | %44,1 | %41,0 | %81,1 | 23.497 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %45,0 | %40,6 | %80,6 | 22.555 |
| Mimar Sinan Mahallesi | CHP | %51,3 | %35,2 | %82,9 | 19.414 |
| Nişantepe Mahallesi | CHP | %51,5 | %35,9 | %80,3 | 6.350 |
| Ömerli Mahallesi | CHP | %68,4 | %24,0 | %85,8 | 3.984 |
| Reşadiye Mahallesi | AK Parti | %38,7 | %48,6 | %89,1 | 2.087 |
| Sırapınar Mahallesi | CHP | %58,6 | %31,9 | %92,6 | 917 |
| Soğukpınar Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %44,0 | %80,0 | 7.300 |
| Sultançiftliği Mahallesi | CHP | %47,8 | %38,0 | %81,9 | 13.887 |
| Taşdelen Mahallesi | CHP | %49,9 | %35,6 | %80,5 | 8.607 |
İlgili sonuçlar