Tuzla 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Tuzla sonuçlarında CHP %48,0 ile birinci, AK Parti %37,8 ile ikinci; fark 10,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 13,5 puan üstünde. AK Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %37,8 (+5,4 puan). 17 mahalle ve köy arasından 9'unda CHP önde. CHP en güçlü Postane Mahallesi (%65,6); AK Parti en güçlü Akfırat Mahallesi (%85,2). Katılım %81,3 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tuzla 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Tuzla, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tuzla | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 79.220 | %48,0 | %45,8 | %34,5 | +13,5 |
| AK Parti | 62.358 | %37,8 | %38,2 | %32,4 | +5,4 |
| Yeniden Refah | 6.936 | %4,2 | %3,8 | %7,0 | −2,8 |
| Zafer Partisi | 6.876 | %4,2 | %3,6 | %2,4 | +1,7 |
| İYİ Parti | 2.621 | %1,6 | %1,5 | %4,6 | −3,0 |
| Saadet | 2.077 | %1,3 | %1,0 | %1,3 | −0,0 |
| TİP | 878 | %0,5 | %0,7 | %0,6 | −0,1 |
| Memleket | 660 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| DEVA Partisi | 586 | %0,4 | %0,3 | %0,5 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 578 | %0,4 | %0,1 | %0,3 | +0,0 |
| BTP | 409 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| TKP | 320 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 292 | %0,2 | %0,3 | %0,7 | −0,5 |
| EMEP | 259 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| SOL Parti | 232 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 172 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 145 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DP | 124 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,3 |
| TKH | 102 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| AB Parti | 71 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 67 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 53 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Tuzla seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 606 | 208.680 | 169.686 | %81,3 | 165.036 | 4.650 |
Tuzla mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akfırat Mahallesi | AK Parti | %6,8 | %85,2 | %84,7 | 1.966 |
| Anadolu Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %48,2 | %87,6 | 605 |
| Aydınlı Mahallesi | CHP | %49,0 | %37,9 | %80,3 | 50.493 |
| Aydıntepe Mahallesi | CHP | %44,2 | %40,6 | %79,1 | 19.807 |
| Cami Mahallesi | CHP | %65,2 | %23,1 | %82,2 | 4.437 |
| Evliya Çelebi Mahallesi | CHP | %47,5 | %36,6 | %81,6 | 10.429 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %59,2 | %29,7 | %81,9 | 821 |
| İçmeler Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %44,3 | %83,2 | 8.397 |
| İstasyon Mahallesi | CHP | %58,1 | %28,5 | %82,5 | 17.447 |
| Mescit Mahallesi | AK Parti | %36,7 | %47,8 | %81,2 | 3.686 |
| Mimar Sinan Mahallesi | AK Parti | %40,3 | %43,6 | %80,3 | 19.765 |
| Orhanlı Mahallesi | AK Parti | %37,8 | %46,1 | %87,0 | 1.399 |
| Orta Mahallesi | AK Parti | %39,1 | %46,8 | %81,7 | 5.597 |
| Postane Mahallesi | CHP | %65,6 | %22,3 | %82,3 | 14.477 |
| Şifa Mahallesi | AK Parti | %38,0 | %46,0 | %81,3 | 22.553 |
| Tepeören Mahallesi | CHP | %55,8 | %32,9 | %82,6 | 4.067 |
| Yayla Mahallesi | CHP | %53,1 | %32,8 | %82,7 | 22.734 |
İlgili sonuçlar