Pendik 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Pendik sonuçlarında AK Parti %43,3 ile birinci, CHP %41,3 ile ikinci; fark 2,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%32,4) 10,8 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %41,3 (+6,8 puan). 36 mahalle ve köy arasından 21'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çamçeşme Mahallesi (%56,4); CHP en güçlü Batı Mahallesi (%65,7). Katılım %79,4 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Pendik 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Pendik, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Pendik | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 181.454 | %43,3 | %38,2 | %32,4 | +10,8 |
| CHP | 173.202 | %41,3 | %45,8 | %34,5 | +6,8 |
| Yeniden Refah | 18.967 | %4,5 | %3,8 | %7,0 | −2,4 |
| Zafer Partisi | 16.744 | %4,0 | %3,6 | %2,4 | +1,5 |
| İYİ Parti | 5.783 | %1,4 | %1,5 | %4,6 | −3,2 |
| Saadet | 5.783 | %1,4 | %1,0 | %1,3 | +0,1 |
| Büyük Birlik | 5.638 | %1,3 | %0,4 | %1,3 | +0,1 |
| TİP | 1.917 | %0,5 | %0,7 | %0,6 | −0,2 |
| Memleket | 1.805 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,2 |
| DEVA Partisi | 1.462 | %0,3 | %0,3 | %0,5 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 1.082 | %0,3 | %0,3 | %0,7 | −0,4 |
| BTP | 890 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,2 |
| Gelecek Partisi | 688 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| EMEP | 654 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| SOL Parti | 630 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| TKP | 609 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 403 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 402 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DP | 340 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,3 |
| AB Parti | 228 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 218 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Abp | 187 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 179 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 143 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Pendik seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.592 | 545.566 | 433.202 | %79,4 | 419.408 | 13.794 |
Pendik mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahmet Yesevi Mahallesi | CHP | %37,8 | %47,7 | %76,5 | 21.623 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %35,4 | %51,2 | %81,7 | 9.859 |
| Ballıca Mahallesi | AK Parti | %52,4 | %34,5 | %92,0 | 499 |
| Batı Mahallesi | CHP | %23,0 | %65,7 | %80,8 | 10.696 |
| Çamçeşme Mahallesi | AK Parti | %56,4 | %26,7 | %79,6 | 23.847 |
| Çamlık Mahallesi | AK Parti | %44,6 | %39,1 | %79,7 | 13.728 |
| Çınardere Mahallesi | AK Parti | %43,8 | %41,3 | %80,1 | 15.675 |
| Doğu Mahallesi | CHP | %33,8 | %53,5 | %80,1 | 12.033 |
| Dumlupınar Mahallesi | AK Parti | %51,4 | %32,5 | %79,1 | 20.068 |
| Emirli Mahallesi | CHP | %41,4 | %44,4 | %88,5 | 192 |
| Ertuğrul Gazi Mahallesi | CHP | %33,2 | %50,4 | %81,5 | 9.761 |
| Esenler Mahallesi | AK Parti | %53,8 | %29,6 | %80,0 | 23.717 |
| Esenyalı Mahallesi | AK Parti | %52,6 | %30,1 | %77,4 | 10.255 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %47,5 | %35,9 | %77,5 | 15.370 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | AK Parti | %55,5 | %27,5 | %79,2 | 28.194 |
| Göçbeyli Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %39,5 | %92,5 | 1.052 |
| Güllü Bağlar Mahallesi | AK Parti | %49,0 | %34,5 | %80,5 | 13.442 |
| Güzelyalı Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %39,3 | %79,8 | 25.288 |
| Harmandere Mahallesi | CHP | %30,3 | %55,5 | %78,2 | 6.648 |
| Kavakpınar Mahallesi | AK Parti | %47,2 | %37,3 | %78,6 | 46.440 |
| Kaynarca Mahallesi | AK Parti | %44,5 | %39,2 | %79,2 | 35.405 |
| Kurna Mahallesi | AK Parti | %45,7 | %42,8 | %88,1 | 865 |
| Kurtdoğmuş Mahallesi | AK Parti | %45,8 | %44,2 | %94,3 | 559 |
| Kurtköy Mahallesi | AK Parti | %43,0 | %40,4 | %77,6 | 27.362 |
| Orhangazi Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %31,7 | %77,9 | 20.454 |
| Orta Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %39,4 | %80,2 | 2.563 |
| Ramazanoğlu Mahallesi | CHP | %33,5 | %53,7 | %84,9 | 1.848 |
| Sanayi Mahallesi | CHP | %33,1 | %49,4 | %88,5 | 2.202 |
| Sapan Bağları Mahallesi | CHP | %30,0 | %57,9 | %83,7 | 9.256 |
| Sülüntepe Mahallesi | CHP | %39,5 | %47,0 | %79,9 | 18.466 |
| Şeyhli Mahallesi | AK Parti | %47,1 | %38,3 | %81,1 | 14.221 |
| Velibaba Mahallesi | AK Parti | %47,5 | %35,3 | %80,3 | 29.014 |
| Yayalar Mahallesi | CHP | %39,6 | %44,6 | %79,2 | 9.869 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %27,3 | %60,5 | %82,9 | 12.621 |
| Yenişehir Mahallesi | CHP | %28,7 | %57,3 | %77,1 | 47.368 |
| Yeşilbağlar Mahallesi | CHP | %32,5 | %53,9 | %84,8 | 5.106 |
İlgili sonuçlar