Kartal 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Kartal sonuçlarında CHP %52,3 ile birinci, AK Parti %35,1 ile ikinci; fark 17,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%34,5) 17,7 puan üstünde. 20 mahalle ve köy arasından 19'unda CHP önde. CHP en güçlü Kordonboyu Mahallesi (%68,6); AK Parti en güçlü Cevizli Mahallesi (%48,2). Katılım %81,3 (Türkiye %78,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kartal 2024 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Kartal, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kartal | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 151.233 | %52,3 | %45,8 | %34,5 | +17,7 |
| AK Parti | 101.544 | %35,1 | %38,2 | %32,4 | +2,7 |
| Zafer Partisi | 11.288 | %3,9 | %3,6 | %2,4 | +1,5 |
| Yeniden Refah | 7.472 | %2,6 | %3,8 | %7,0 | −4,4 |
| İYİ Parti | 6.384 | %2,2 | %1,5 | %4,6 | −2,4 |
| TİP | 2.619 | %0,9 | %0,7 | %0,6 | +0,3 |
| Saadet | 2.129 | %0,7 | %1,0 | %1,3 | −0,6 |
| TKP | 1.541 | %0,5 | %0,3 | %0,2 | +0,3 |
| BTP | 970 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 800 | %0,3 | %0,3 | %0,7 | −0,4 |
| DEVA Partisi | 772 | %0,3 | %0,3 | %0,5 | −0,2 |
| SOL Parti | 551 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| EMEP | 516 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 345 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKH | 274 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| DP | 260 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| DSP | 247 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 195 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,3 |
| Millet | 133 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 107 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Kartal seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.072 | 365.155 | 296.775 | %81,3 | 289.380 | 7.395 |
Kartal mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atalar Mahallesi | CHP | %50,7 | %36,7 | %81,5 | 24.622 |
| Cevizli Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %48,2 | %79,6 | 19.935 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %62,0 | %26,2 | %81,8 | 17.682 |
| Çavuşoğlu Mahallesi | CHP | %56,2 | %31,9 | %83,7 | 11.817 |
| Esentepe Mahallesi | CHP | %46,2 | %41,0 | %82,0 | 22.654 |
| Gümüşpınar Mahallesi | CHP | %47,6 | %40,0 | %81,2 | 19.978 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %47,4 | %40,5 | %79,1 | 38.169 |
| Karlıktepe Mahallesi | CHP | %63,6 | %25,2 | %83,1 | 26.495 |
| Kordonboyu Mahallesi | CHP | %68,6 | %19,3 | %76,9 | 10.088 |
| Orhantepe Mahallesi | CHP | %48,8 | %38,5 | %81,2 | 19.011 |
| Orta Mahallesi | CHP | %43,7 | %41,9 | %82,5 | 13.749 |
| Petrol İş Mahallesi | CHP | %64,1 | %24,4 | %82,9 | 23.315 |
| Soğanlık Yeni Mahallesi | CHP | %48,0 | %38,5 | %81,3 | 22.081 |
| Topselvi Mahallesi | CHP | %45,0 | %41,6 | %79,3 | 9.546 |
| Uğur Mumcu Mahallesi | CHP | %58,3 | %29,3 | %82,6 | 31.412 |
| Yakacık Çarşı Mahallesi | CHP | %54,8 | %32,6 | %82,0 | 13.644 |
| Yakacık Yeni Mahallesi | CHP | %47,6 | %39,0 | %80,4 | 14.156 |
| Yalı Mahallesi | CHP | %44,9 | %39,9 | %79,6 | 9.340 |
| Yukarı Mahallesi | CHP | %62,8 | %24,2 | %81,5 | 6.056 |
| Yunus Mahallesi | CHP | %48,5 | %38,9 | %80,8 | 11.405 |
İlgili sonuçlar