Maltepe 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Maltepe sonuçlarında CHP %59,1 ile birinci, AK Parti %32,4 ile ikinci; fark 26,7 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 23,3 puan üstünde. 18 mahalle ve köy arasından 15'inde CHP önde. CHP en güçlü Gülensu Mahallesi (%77,8); AK Parti en güçlü Büyükbakkalköy Mahallesi (%47,0). Katılım %79,9 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Maltepe 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Maltepe, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Maltepe | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 183.062 | %59,1 | %46,9 | %35,8 | +23,3 |
| AK Parti | 100.447 | %32,4 | %39,5 | %33,0 | −0,6 |
| Zafer Partisi | 9.681 | %3,1 | %2,7 | %1,9 | +1,2 |
| İYİ Parti | 4.831 | %1,6 | %1,2 | %4,6 | −3,0 |
| Yeniden Refah | 4.687 | %1,5 | %3,4 | %6,8 | −5,3 |
| Bağımsızlar | 2.365 | %0,8 | %0,5 | %0,9 | −0,2 |
| Saadet | 1.453 | %0,5 | %0,9 | %1,2 | −0,7 |
| DEVA Partisi | 920 | %0,3 | %0,3 | %0,4 | −0,1 |
| BTP | 579 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| HÜDA PAR | 536 | %0,2 | %0,3 | %0,6 | −0,4 |
| YTP | 309 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 298 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 256 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DP | 204 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| AB Parti | 148 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 126 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Ocak | 41 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Maltepe seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.170 | 397.810 | 317.745 | %79,9 | 309.943 | 7.802 |
Maltepe mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Altayçeşme Mahallesi | CHP | %62,6 | %29,4 | %83,4 | 25.570 |
| Altıntepe Mahallesi | CHP | %73,2 | %20,1 | %81,1 | 26.180 |
| Aydınevler Mahallesi | CHP | %56,2 | %33,2 | %81,1 | 15.293 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | CHP | %60,2 | %31,8 | %80,6 | 33.942 |
| Başıbüyük Mahallesi | AK Parti | %45,0 | %46,2 | %80,8 | 16.406 |
| Büyükbakkalköy Mahallesi | AK Parti | %44,9 | %47,0 | %42,6 | 3.518 |
| Cevizli Mahallesi | CHP | %54,1 | %36,4 | %79,2 | 31.313 |
| Çınar Mahallesi | CHP | %70,4 | %22,4 | %81,9 | 16.461 |
| Esenkent Mahallesi | CHP | %53,2 | %37,9 | %80,4 | 14.419 |
| Feyzullah Mahallesi | CHP | %70,7 | %22,2 | %81,2 | 16.755 |
| Fındıklı Mahallesi | AK Parti | %42,5 | %47,0 | %74,7 | 46.859 |
| Girne Mahallesi | CHP | %57,2 | %33,2 | %82,9 | 15.125 |
| Gülensu Mahallesi | CHP | %77,8 | %18,2 | %82,3 | 11.048 |
| Gülsuyu Mahallesi | CHP | %55,1 | %37,7 | %79,2 | 11.222 |
| İdealtepe Mahallesi | CHP | %72,7 | %19,3 | %83,2 | 19.801 |
| Küçükyalı Merkez Mahallesi | CHP | %67,7 | %24,9 | %81,3 | 21.213 |
| Yalı Mahallesi | CHP | %69,0 | %24,0 | %80,3 | 10.068 |
| Zümrütevler Mahallesi | CHP | %53,4 | %37,0 | %79,6 | 62.617 |
İlgili sonuçlar