Alaşehir 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Alaşehir sonuçlarında CHP %53,4 ile birinci, MHP %40,7 ile ikinci; fark 12,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 17,7 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %40,7 (+34,7 puan). 87 mahalle ve köy arasından 55'inde CHP önde. CHP en güçlü Aydoğdu Mahallesi (%85,0); MHP en güçlü Gürsu Mahallesi (%82,2). Katılım %87,9 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Alaşehir 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Alaşehir, Manisa, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Alaşehir | Manisa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 35.184 | %53,4 | %46,1 | %35,8 | +17,7 |
| MHP | 26.782 | %40,7 | %13,5 | %6,0 | +34,7 |
| Yeniden Refah | 1.186 | %1,8 | %4,8 | %6,8 | −5,0 |
| İYİ Parti | 794 | %1,2 | %7,6 | %4,6 | −3,4 |
| DP | 397 | %0,6 | %0,7 | %0,4 | +0,2 |
| Zafer Partisi | 336 | %0,5 | %1,0 | %1,9 | −1,4 |
| Saadet | 324 | %0,5 | %2,2 | %1,2 | −0,7 |
| HÜDA PAR | 175 | %0,3 | %0,2 | %0,6 | −0,3 |
| ANAP | 149 | %0,2 | %0,0 | %0,0 | +0,2 |
| Millet | 146 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| YTP | 142 | %0,2 | %0,0 | %0,0 | +0,2 |
| Bağımsızlar | 118 | %0,2 | %0,1 | %0,9 | −0,8 |
| BTP | 95 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
Alaşehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 280 | 79.334 | 69.698 | %87,9 | 65.828 | 3.870 |
Alaşehir mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akkeçili Mahallesi | CHP | %56,3 | %34,0 | %93,6 | 483 |
| Alhan Mahallesi | CHP | %52,2 | %41,0 | %97,0 | 366 |
| Aydoğdu Mahallesi | CHP | %85,0 | %10,5 | %94,3 | 263 |
| Azıtepe Mahallesi | MHP | %36,3 | %48,0 | %98,7 | 319 |
| Badınca Mahallesi | CHP | %58,6 | %34,2 | %94,2 | 328 |
| Bahadır Mahallesi | MHP | %31,0 | %58,8 | %97,8 | 551 |
| Bahçedere Mahallesi | MHP | %36,5 | %57,7 | %96,4 | 56 |
| Bahçeliköy Mahallesi | CHP | %55,6 | %37,8 | %99,3 | 148 |
| Baklacı Mahallesi | CHP | %53,3 | %42,9 | %91,7 | 851 |
| Barış Mahallesi | CHP | %66,1 | %28,5 | %85,9 | 1.477 |
| Belenyaka Mahallesi | CHP | %45,5 | %36,1 | %86,5 | 496 |
| Beşeylül Mahallesi | CHP | %57,3 | %37,5 | %80,3 | 3.861 |
| Caberburhan Mahallesi | CHP | %82,4 | %12,5 | %94,4 | 465 |
| Caberfakılı Mahallesi | MHP | %44,6 | %51,5 | %93,5 | 445 |
| Caberkonaklı Mahallesi | CHP | %67,3 | %25,5 | %96,6 | 238 |
| Çağlayan Mahallesi | MHP | %48,1 | %50,0 | %92,7 | 317 |
| Çakırcaali Mahallesi | CHP | %51,5 | %42,0 | %94,4 | 339 |
| Çamlıbel Mahallesi | CHP | %52,8 | %39,8 | %99,1 | 116 |
| Çarıkbozdağ Mahallesi | MHP | %38,5 | %55,5 | %96,5 | 310 |
| Çarıkkaralar Mahallesi | MHP | %28,7 | %63,4 | %93,1 | 116 |
| Çarıktekke Mahallesi | MHP | %14,5 | %78,6 | %98,4 | 124 |
| Çeşneli Mahallesi | CHP | %66,8 | %30,0 | %99,2 | 386 |
| Dağarlar Mahallesi | CHP | %55,9 | %37,2 | %85,1 | 475 |
| Dağhacıyusuf Mahallesi | MHP | %41,3 | %47,2 | %92,5 | 1.221 |
| Delemenler Mahallesi | CHP | %51,1 | %38,7 | %93,0 | 1.578 |
| Erenköy Mahallesi | MHP | %40,3 | %53,2 | %93,1 | 159 |
| Esen Tepe Mahallesi | CHP | %49,4 | %42,7 | %84,3 | 848 |
| Evrenli Mahallesi | CHP | %47,3 | %39,9 | %83,2 | 238 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %56,0 | %39,2 | %82,9 | 2.914 |
| Girelli Mahallesi | MHP | %41,9 | %52,8 | %95,0 | 998 |
| Göbekli Mahallesi | CHP | %56,6 | %40,1 | %94,7 | 302 |
| Gülenyaka Mahallesi | CHP | %73,3 | %21,7 | %102,2 | 137 |
| Gülpınar Mahallesi | MHP | %38,1 | %52,8 | %96,7 | 334 |
| Gümüşçay Mahallesi | CHP | %51,3 | %45,1 | %97,1 | 613 |
| Gürsu Mahallesi | MHP | %8,2 | %82,2 | %97,5 | 79 |
| Hacıaliler Mahallesi | CHP | %53,0 | %41,3 | %94,7 | 398 |
| Hacıbey Mahallesi | CHP | %51,1 | %44,7 | %86,9 | 3.210 |
| Horzumalayaka Mahallesi | MHP | %41,6 | %53,7 | %92,8 | 237 |
| Horzumembelli Mahallesi | MHP | %37,9 | %55,2 | %94,7 | 114 |
| Horzumkeserler Mahallesi | MHP | %35,7 | %56,8 | %96,7 | 491 |
| Horzumsazdere Mahallesi | CHP | %63,9 | %32,4 | %95,9 | 123 |
| Ilgın Mahallesi | CHP | %49,8 | %39,6 | %95,6 | 229 |
| Ilıca Mahallesi | CHP | %73,4 | %17,4 | %72,4 | 551 |
| Işıklar Mahallesi | CHP | %49,8 | %45,7 | %88,8 | 525 |
| İsmailbey Mahallesi | MHP | %27,0 | %66,9 | %96,9 | 162 |
| İsmetiye Mahallesi | MHP | %38,7 | %54,8 | %90,2 | 193 |
| İstasyon Mahallesi | CHP | %57,6 | %37,1 | %82,3 | 7.496 |
| Karacalar Mahallesi | CHP | %67,0 | %23,5 | %100,0 | 120 |
| Karadağ Mahallesi | MHP | %42,3 | %54,5 | %98,3 | 178 |
| Kasaplı Mahallesi | MHP | %45,8 | %48,1 | %90,4 | 509 |
| Kavaklıdere Mahallesi | CHP | %51,9 | %42,2 | %86,2 | 3.485 |
| Kemaliye Mahallesi | CHP | %56,1 | %39,7 | %90,7 | 1.116 |
| Kestanederesi Mahallesi | MHP | %38,2 | %52,6 | %103,9 | 76 |
| Killik Mahallesi | MHP | %43,6 | %52,3 | %91,4 | 1.806 |
| Kozluca Mahallesi | MHP | %38,8 | %56,6 | %98,5 | 409 |
| Kurtuluş Mahallesi | CHP | %56,7 | %37,9 | %83,2 | 4.668 |
| Kurudere Mahallesi | CHP | %57,0 | %40,4 | %98,8 | 170 |
| Matarlı Mahallesi | MHP | %45,5 | %50,0 | %100,0 | 70 |
| Menderes Mahallesi | CHP | %48,3 | %44,7 | %83,6 | 1.384 |
| Narlıdere Mahallesi | MHP | %29,2 | %57,5 | %95,4 | 373 |
| Osmaniye Mahallesi | CHP | %66,4 | %28,2 | %99,6 | 478 |
| Örencik Mahallesi | MHP | %40,5 | %50,8 | %96,6 | 503 |
| Örnekköy Mahallesi | CHP | %73,7 | %21,0 | %93,4 | 212 |
| Piyadeler Mahallesi | MHP | %47,2 | %48,2 | %93,0 | 1.145 |
| Sakarya Mahallesi | CHP | %62,1 | %32,9 | %84,6 | 2.639 |
| Sarıpınar Mahallesi | CHP | %57,0 | %39,0 | %93,7 | 588 |
| Sarısu Mahallesi | CHP | %56,5 | %38,6 | %86,6 | 2.331 |
| Selce Mahallesi | CHP | %53,9 | %38,9 | %96,9 | 193 |
| Serinköy Mahallesi | CHP | %68,7 | %22,9 | %102,4 | 85 |
| Serinyayla Mahallesi | MHP | %38,8 | %48,9 | %98,8 | 582 |
| Sobran Mahallesi | MHP | %20,5 | %71,7 | %94,8 | 481 |
| Soğanlı Mahallesi | CHP | %46,9 | %46,3 | %96,7 | 365 |
| Soğuksu Mahallesi | CHP | %59,6 | %34,2 | %84,0 | 2.449 |
| Soğukyurt Mahallesi | MHP | %36,4 | %56,1 | %100,0 | 192 |
| Subaşı Mahallesi | CHP | %54,6 | %39,8 | %95,0 | 685 |
| Şahyar Mahallesi | CHP | %62,8 | %33,8 | %94,1 | 509 |
| Şeyh Sinan Mahallesi | CHP | %52,3 | %42,2 | %85,3 | 1.940 |
| Tepeköy Mahallesi | MHP | %37,9 | %55,9 | %93,8 | 1.543 |
| Toygar Mahallesi | CHP | %58,2 | %33,1 | %95,8 | 360 |
| Türkmen Mahallesi | CHP | %61,1 | %34,0 | %100,0 | 154 |
| Uluderbent Mahallesi | CHP | %56,2 | %36,8 | %87,1 | 2.113 |
| Üzümlü Mahallesi | CHP | %50,6 | %31,8 | %94,0 | 201 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %52,5 | %42,7 | %84,7 | 3.669 |
| Yenice Mahallesi | CHP | %64,9 | %30,4 | %81,6 | 2.542 |
| Yeniköy Mahallesi | CHP | %66,3 | %28,3 | %82,8 | 383 |
| Yeşilyurt Mahallesi | CHP | %58,0 | %38,6 | %92,2 | 2.852 |
| Yuvacalı Mahallesi | MHP | %26,9 | %65,6 | %99,0 | 96 |
İlgili sonuçlar