Şarköy 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Şarköy sonuçlarında CHP %39,6 ile birinci, İYİ Parti %35,3 ile ikinci; fark 4,4 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%35,8) 3,9 puan üstünde. İYİ Parti Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %35,3 (+30,7 puan). 31 mahalle ve köy arasından 24'ünde CHP önde. CHP en güçlü Aşağıkalamış Mahallesi (%63,6); İYİ Parti en güçlü Yeniköy Mahallesi (%45,1). Katılım %79,6 (Türkiye %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şarköy 2024 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Şarköy, Tekirdağ, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şarköy | Tekirdağ | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 8.679 | %39,6 | %47,0 | %35,8 | +3,9 |
| İYİ Parti | 7.721 | %35,3 | %6,2 | %4,6 | +30,7 |
| AK Parti | 5.169 | %23,6 | %32,3 | %33,0 | −9,4 |
| Büyük Birlik | 68 | %0,3 | %0,4 | %1,2 | −0,9 |
| Zafer Partisi | 66 | %0,3 | %2,0 | %1,9 | −1,6 |
| Yeniden Refah | 51 | %0,2 | %4,2 | %6,8 | −6,6 |
| BTP | 40 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
| DEVA Partisi | 38 | %0,2 | %0,3 | %0,4 | −0,2 |
| HÜDA PAR | 28 | %0,1 | %0,2 | %0,6 | −0,5 |
| DP | 27 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| Millet | 7 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Şarköy seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 96 | 28.623 | 22.790 | %79,6 | 21.894 | 896 |
Şarköy mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | İYİ Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağıkalamış Mahallesi | CHP | %63,6 | %22,2 | %84,5 | 200 |
| Beyoğlu Mahallesi | CHP | %50,4 | %7,5 | %97,8 | 139 |
| Bulgur Mahallesi | CHP | %44,1 | %22,5 | %100,0 | 109 |
| Camikebir Mahallesi | CHP | %33,5 | %32,4 | %84,1 | 4.753 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %40,6 | %36,9 | %74,4 | 6.424 |
| Çengelli Mahallesi | CHP | %43,2 | %33,9 | %96,8 | 124 |
| Çınarlı Mahallesi | CHP | %44,7 | %33,2 | %88,2 | 364 |
| Eriklice Mahallesi | CHP | %48,9 | %36,3 | %76,4 | 881 |
| Gaziköy Mahallesi | CHP | %54,0 | %31,0 | %84,7 | 334 |
| Gölcük Mahallesi | İYİ Parti | %30,7 | %44,6 | %94,4 | 306 |
| Güzelköy Mahallesi | CHP | %40,6 | %33,1 | %84,8 | 165 |
| Hoşköy Mahallesi | CHP | %38,0 | %29,9 | %76,8 | 1.308 |
| İğdebağları Mahallesi | CHP | %43,7 | %29,1 | %84,0 | 326 |
| İshaklı Mahallesi | AK Parti | %30,7 | %28,0 | %100,0 | 79 |
| İstiklal Mahallesi | İYİ Parti | %36,4 | %41,6 | %76,1 | 7.485 |
| Kızılcaterzi Mahallesi | CHP | %52,8 | %19,1 | %75,8 | 604 |
| Kirazlı Mahallesi | İYİ Parti | %24,6 | %40,9 | %91,6 | 203 |
| Kocaali Mahallesi | AK Parti | %14,7 | %35,8 | %95,4 | 238 |
| Mursallı Mahallesi | CHP | %41,2 | %40,7 | %84,9 | 265 |
| Mürefte Mahallesi | CHP | %52,3 | %29,6 | %75,4 | 2.108 |
| Palamut Mahallesi | CHP | %50,0 | %23,1 | %103,7 | 27 |
| Sofuköy Mahallesi | CHP | %38,8 | %38,8 | %104,2 | 72 |
| Şenköy Mahallesi | CHP | %57,1 | %17,9 | %103,0 | 168 |
| Tepeköy Mahallesi | CHP | %47,7 | %21,3 | %79,6 | 270 |
| Uçmakdere Mahallesi | CHP | %55,8 | %24,8 | %73,5 | 166 |
| Ulaman Mahallesi | İYİ Parti | %30,4 | %35,3 | %95,5 | 224 |
| Yayaağaç Mahallesi | CHP | %45,5 | %42,7 | %96,2 | 236 |
| Yayaköy Mahallesi | CHP | %40,9 | %30,5 | %94,1 | 170 |
| Yeniköy Mahallesi | İYİ Parti | %34,8 | %45,1 | %92,7 | 524 |
| Yörgüç Mahallesi | CHP | %35,1 | %31,9 | %100,0 | 200 |
| Yukarıkalamış Mahallesi | CHP | %60,7 | %18,9 | %88,1 | 151 |
İlgili sonuçlar