Şehitkamil 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları

Şehitkamil sonuçlarında AK Parti %33,0 ile birinci, CHP %32,2 ile ikinci; fark 0,9 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 3,4 puan altında. Yeniden Refah 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %16,7 (+10,6 puan). 119 mahalle ve köy arasından 81'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Sancaktepe Mahallesi (%71,4); CHP en güçlü Yukarı Arıl Mahallesi (%50,6). Katılım %68,7 (30 büyükşehir %78,1).

Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.

Şehitkamil 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Şehitkamil, Gaziantep, 30 büyükşehir karşılaştırması
PartiOyŞehitkamilGaziantep30 büyükşehirBüyükşehirlere göre (puan)
AK Parti113.891%33,0%38,8%36,4−3,4
CHP110.948%32,2%28,1%42,0−9,8
Yeniden Refah57.785%16,7%17,2%6,1+10,6
DEM Parti23.630%6,8%5,5%5,1+1,8
Zafer Partisi8.205%2,4%2,6%1,9+0,5
HÜDA PAR8.097%2,3%1,5%0,4+2,0
İYİ Parti5.470%1,6%1,7%3,4−1,8
Saadet4.743%1,4%1,4%1,0+0,4
DEVA Partisi2.158%0,6%0,5%0,3+0,4
Bağımsızlar1.700%0,5%0,5%0,2+0,3
BTP1.500%0,4%0,3%0,2+0,2
YTP753%0,2%0,2%0,1+0,1
DP710%0,2%0,2%0,2+0,0
TİP578%0,2%0,2%0,1+0,1
DSP572%0,2%0,2%0,1+0,1
Abp537%0,2%0,1%0,0+0,1
TKP505%0,1%0,1%0,1+0,0
ANAP486%0,1%0,1%0,0+0,1
Millet462%0,1%0,1%0,1+0,1
Gelecek Partisi407%0,1%0,1%0,0+0,1
Vatan Partisi361%0,1%0,1%0,1+0,0
Milli Yol328%0,1%0,1%0,0+0,1
HAK-PAR310%0,1%0,1%0,1+0,0
AP271%0,1%0,1%0,0+0,1
AB Parti244%0,1%0,1%0,0+0,0
HKP200%0,1%0,1%0,0+0,0
TKH159%0,0%0,0%0,0+0,0
Şehitkamil seçmen ve sandık bilgileri
SandıkKayıtlı seçmenOy kullananKatılımGeçerli oyGeçersiz oy
1.627537.718369.255%68,7345.01024.245
Şehitkamil mahalle mahalle sonuçlar
Mahalle / köyBirinciAK PartiCHPKatılımSeçmen
15 Temmuz MahallesiCHP%30,9%39,8%64,84.212
29 Ekim MahallesiAK Parti%35,6%26,7%74,66.757
8 Şubat MahallesiAK Parti%33,2%24,7%64,111.062
Acaroba MahallesiAK Parti%58,8%12,5%87,1170
Ağaçlıboyno MahallesiCHP%38,0%44,7%76,7202
Akçaburç MahallesiAK Parti%46,7%13,7%97,1581
Akçagöze MahallesiAK Parti%56,0%21,2%76,2786
Aktoprak MahallesiAK Parti%41,2%38,0%88,34.915
Alpaslan MahallesiCHP%32,1%32,9%69,32.974
Aşağı Arıl MahallesiAK Parti%58,0%24,7%87,4825
Atabek MahallesiAK Parti%37,6%31,8%82,11.037
Atalar MahallesiAK Parti%46,3%13,5%89,81.418
Atatürk MahallesiCHP%30,0%43,3%69,017.844
Bağbaşı MahallesiAK Parti%35,5%31,6%87,31.476
Batıkent MahallesiCHP%30,8%43,5%69,618.547
Battal MahallesiAK Parti%48,8%31,5%89,4415
Bayatlı MahallesiCHP%24,3%47,0%97,4460
Bedirköy MahallesiCHP%32,9%49,4%96,2393
Belkız MahallesiAK Parti%27,0%25,0%61,619.085
Beykent MahallesiAK Parti%33,0%32,5%67,013.432
Beylerbeyi MahallesiCHP%28,0%39,5%86,61.706
Beyreli MahallesiAK Parti%64,9%0,0%73,9153
Bilek MahallesiAK Parti%44,4%25,2%90,71.636
Boyno MahallesiAK Parti%37,7%31,9%71,38.270
Bozobası MahallesiAK Parti%42,6%9,9%97,2109
Burak MahallesiAK Parti%27,3%22,8%64,611.045
Büyükpınar MahallesiYeniden Refah%28,6%22,6%65,31.512
Cerityeniyapan MahallesiAK Parti%39,9%18,4%88,5390
Çağkuyu MahallesiAK Parti%34,1%24,3%97,3444
Çamlıtepe MahallesiAK Parti%34,4%32,6%68,47.875
Çıksorut MahallesiAK Parti%38,4%25,2%66,717.742
Değirmiçem MahallesiCHP%29,9%43,7%66,411.370
Dımışkılı MahallesiYeniden Refah%23,9%23,9%90,5201
Durnalık MahallesiAK Parti%60,7%15,0%90,7129
Dülük MahallesiCHP%32,6%40,4%95,71.728
Dündarlı MahallesiAK Parti%40,5%25,5%80,12.550
Erikli MahallesiCHP%36,6%42,8%95,7763
Eskişarkaya MahallesiAK Parti%50,4%10,5%94,9276
Eydibaba MahallesiCHP%34,7%36,3%60,9879
Eyüpsultan MahallesiCHP%31,3%33,0%70,58.585
Fıstıklık MahallesiCHP%31,1%34,0%66,415.293
Gazikent MahallesiAK Parti%31,9%31,0%64,316.506
Gaziler MahallesiAK Parti%35,1%29,3%68,59.863
Göksüncük MahallesiAK Parti%51,1%23,0%97,81.463
Göktürk MahallesiAK Parti%35,4%32,6%70,62.032
Göllüce MahallesiAK Parti%29,8%25,1%67,99.437
Günbulur MahallesiAK Parti%37,1%29,2%93,8243
Güngürge MahallesiAK Parti%47,1%21,6%92,81.365
Güvenevler MahallesiCHP%30,5%41,7%66,321.304
Hacıbaba MahallesiCHP%34,9%36,4%61,210.971
Işıklı MahallesiAK Parti%55,1%20,9%90,81.677
İbrahimli MahallesiCHP%33,3%35,1%74,45.067
İbrahimşehir MahallesiAK Parti%38,0%26,8%94,5237
İncesu MahallesiAK Parti%39,9%29,9%81,9680
İskenderli MahallesiAK Parti%63,8%0,0%85,555
Kabasakız MahallesiAK Parti%54,7%3,8%54,1109
Karacaahmet MahallesiCHP%28,7%32,4%62,815.029
Karacaburç MahallesiAK Parti%42,6%25,8%82,3810
Karacaoğlan MahallesiDEM Parti%24,6%25,3%56,08.960
Karacaören MahallesiAK Parti%43,7%23,9%73,97.349
Karadede MahallesiAK Parti%45,2%30,7%92,5399
Karahüyük MahallesiCHP%29,1%46,9%93,0847
Karakesek MahallesiAK Parti%37,1%12,8%88,8743
Karayusuflu MahallesiAK Parti%42,9%41,7%86,0107
Karpuzkaya MahallesiAK Parti%33,6%25,1%92,5294
Karşıyaka MahallesiAK Parti%35,6%34,6%62,822.216
Kayaönü MahallesiAK Parti%37,9%31,6%68,219.266
Kızık Karasakal MahallesiAK Parti%36,1%26,2%95,7276
Kızıkhamurkesen MahallesiAK Parti%51,1%21,4%79,2614
Koçlu MahallesiCHP%28,5%39,8%74,2446
Kozluyazı MahallesiAK Parti%47,9%29,5%95,6455
Köksalan MahallesiAK Parti%35,5%18,1%86,2630
Küllü MahallesiAK Parti%33,8%17,1%64,0577
Medegöz MahallesiYTP%20,2%3,0%85,8127
Merveşehir MahallesiAK Parti%33,4%28,9%65,89.348
Mevlana MahallesiDEM Parti%22,4%23,5%56,710.925
Mücahitler MahallesiCHP%31,0%40,9%67,39.977
Nesimi MahallesiAK Parti%44,4%42,0%74,3113
Onat Kutlar MahallesiCHP%24,2%25,5%60,911.119
Osmangazi MahallesiCHP%30,3%42,5%69,19.718
Öğümsöğüt MahallesiAK Parti%49,2%18,2%85,01.110
Övündük MahallesiAK Parti%32,9%30,9%83,4325
Pancarlı MahallesiCHP%29,2%45,7%67,819.507
Pirsultan MahallesiAK Parti%37,4%28,8%70,913.131
Sacır MahallesiDEM Parti%23,7%21,7%69,36.548
Sam MahallesiAK Parti%39,5%36,1%83,03.602
Sanayi MahallesiDEM Parti%19,7%24,6%78,21.346
Sancaktepe MahallesiAK Parti%71,4%5,7%94,738
Sarıgüllük MahallesiCHP%29,7%47,4%70,312.720
Sarılar MahallesiAK Parti%57,2%13,6%90,2315
Sefaşehir MahallesiAK Parti%43,0%33,3%83,6311
Selahattin Eyyubi MahallesiAK Parti%34,9%19,5%75,67.073
Selimiye MahallesiAK Parti%31,5%25,4%66,711.318
Serintepe MahallesiAK Parti%36,2%30,0%91,6391
Seymenli MahallesiAK Parti%43,3%28,0%90,1313
Seyrantepe MahallesiAK Parti%33,5%26,3%66,022.200
Sinan MahallesiAK Parti%38,7%17,1%93,0627
Sofalıcı MahallesiAK Parti%55,0%15,3%77,7269
Suboğaz MahallesiAK Parti%41,6%21,2%99,6485
Sülüklü MahallesiYTP%39,1%0,0%93,8308
Şirinevler MahallesiAK Parti%31,0%24,3%68,09.955
Taşlıca MahallesiAK Parti%35,6%30,5%85,5965
Tekirsin MahallesiAK Parti%52,3%11,5%88,4509
Tokdemir MahallesiAK Parti%41,2%28,8%70,4382
Tuğlu MahallesiAK Parti%39,3%27,3%85,0254
Türkyurdu MahallesiAK Parti%50,0%29,7%100,069
Uğruca MahallesiAK Parti%35,6%27,6%94,3368
Umut MahallesiAK Parti%32,2%20,5%74,05.171
Üçgöze MahallesiCHP%20,7%41,4%97,6253
Ülkerli MahallesiCHP%33,7%46,7%89,5266
Yalankoz MahallesiAK Parti%38,7%20,5%89,1844
Yamaçoba MahallesiAK Parti%38,7%22,0%94,5709
Yaprak MahallesiCHP%35,5%39,8%68,92.770
Yayıktaş MahallesiAK Parti%51,6%22,7%79,2308
Yenişarkaya MahallesiAK Parti%52,3%14,9%94,7283
Yeşilce MahallesiAK Parti%41,1%27,9%73,1375
Yığınlı MahallesiAK Parti%44,2%42,4%95,6980
Yukarı Arıl MahallesiCHP%32,1%50,6%90,2499
Zülfikar MahallesiCHP%24,3%48,1%89,5220

İlgili sonuçlar