Araban 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Araban sonuçlarında AK Parti %36,5 ile birinci, CHP %27,2 ile ikinci; fark 9,3 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 0,1 puan üstünde. Yeniden Refah 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,5 (+13,3 puan). 49 mahalle ve köy arasından 30'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Hisar Mahallesi (%59,4); CHP en güçlü Hasanoğlu Mahallesi (%94,9). Katılım %85,8 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Araban 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Araban, Gaziantep, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Araban | Gaziantep | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 6.443 | %36,5 | %38,8 | %36,4 | +0,1 |
| CHP | 4.797 | %27,2 | %28,1 | %42,0 | −14,8 |
| Yeniden Refah | 3.432 | %19,5 | %17,2 | %6,1 | +13,3 |
| İYİ Parti | 956 | %5,4 | %1,7 | %3,4 | +2,0 |
| DEM Parti | 891 | %5,1 | %5,5 | %5,1 | −0,0 |
| Saadet | 193 | %1,1 | %1,4 | %1,0 | +0,1 |
| Zafer Partisi | 180 | %1,0 | %2,6 | %1,9 | −0,9 |
| Bağımsızlar | 135 | %0,8 | %0,5 | %0,2 | +0,6 |
| HÜDA PAR | 99 | %0,6 | %1,5 | %0,4 | +0,2 |
| DEVA Partisi | 61 | %0,3 | %0,5 | %0,3 | +0,1 |
| BTP | 54 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| Millet | 51 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| ANAP | 43 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
| Milli Yol | 40 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
| YTP | 33 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| DP | 31 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| DSP | 26 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 26 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 25 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Gelecek Partisi | 24 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| TKP | 21 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| TİP | 19 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| Abp | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| AB Parti | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 14 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| AP | 7 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Araban seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 91 | 22.511 | 19.325 | %85,8 | 17.641 | 1.684 |
Araban mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbudak Mahallesi | DEM Parti | %17,2 | %28,6 | %74,2 | 660 |
| Akkoç Mahallesi | AK Parti | %53,8 | %11,0 | %102,0 | 102 |
| Altınpınar Mahallesi | CHP | %14,3 | %81,0 | %101,6 | 63 |
| Aşağıkaravaiz Mahallesi | CHP | %20,2 | %25,7 | %86,7 | 271 |
| Aşağıyufkalı Mahallesi | Yeniden Refah | %23,8 | %15,0 | %88,9 | 99 |
| Bağlıca Mahallesi | AK Parti | %46,7 | %26,7 | %109,5 | 63 |
| Başpınar Mahallesi | CHP | %2,9 | %85,3 | %75,8 | 231 |
| Beydili Mahallesi | AK Parti | %53,8 | %20,4 | %89,5 | 512 |
| Çiftekoz Mahallesi | DEM Parti | %15,7 | %31,4 | %69,9 | 183 |
| Dağdancık Mahallesi | AK Parti | %35,3 | %22,0 | %92,9 | 638 |
| Doğan Mahallesi | AK Parti | %50,5 | %10,7 | %90,8 | 119 |
| Dumlupınar Mahallesi | CHP | %28,1 | %28,6 | %85,9 | 503 |
| Elif Mahallesi | AK Parti | %53,3 | %24,7 | %92,2 | 2.442 |
| Emirhaydar Mahallesi | AK Parti | %57,4 | %12,3 | %87,3 | 237 |
| Erenbağ Mahallesi | AK Parti | %44,3 | %14,8 | %93,9 | 66 |
| Esentepe Mahallesi | DEM Parti | %12,0 | %18,0 | %68,4 | 519 |
| Eskialtıntaş Mahallesi | Yeniden Refah | %23,1 | %18,8 | %81,7 | 164 |
| Fakılı Mahallesi | İYİ Parti | %22,0 | %20,9 | %74,0 | 811 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | AK Parti | %33,8 | %29,6 | %92,1 | 484 |
| Fıstıklıdağ Mahallesi | AK Parti | %38,2 | %25,9 | %70,1 | 398 |
| Gelinbuğday Mahallesi | AK Parti | %43,8 | %31,9 | %94,6 | 166 |
| Gökçepayam Mahallesi | CHP | %31,0 | %39,7 | %95,0 | 279 |
| Güllüce Mahallesi | CHP | %14,3 | %56,0 | %91,4 | 220 |
| Gümüşpınar Mahallesi | CHP | %14,5 | %58,0 | %82,0 | 89 |
| Güzey Mahallesi | AK Parti | %38,9 | %17,2 | %77,2 | 219 |
| Hasanoğlu Mahallesi | CHP | %2,2 | %94,9 | %90,2 | 153 |
| Hisar Mahallesi | AK Parti | %59,4 | %21,5 | %79,1 | 685 |
| Kale Mahallesi | CHP | %28,9 | %37,6 | %97,0 | 472 |
| Karababa Mahallesi | CHP | %12,0 | %81,3 | %75,2 | 101 |
| Karacaören Mahallesi | AK Parti | %44,7 | %21,2 | %100,0 | 89 |
| Köklüce Mahallesi | AK Parti | %47,2 | %11,4 | %94,8 | 698 |
| Körhacıobası Mahallesi | AK Parti | %42,9 | %2,9 | %88,6 | 324 |
| Küçüklü Mahallesi | AK Parti | %30,9 | %27,4 | %92,9 | 269 |
| Mehmet Gökçek Mahallesi | AK Parti | %29,0 | %28,6 | %90,9 | 617 |
| Muratlı Mahallesi | AK Parti | %48,6 | %13,8 | %82,2 | 264 |
| Nurettin Mahallesi | AK Parti | %28,2 | %25,4 | %88,8 | 89 |
| Sarıkaya Mahallesi | AK Parti | %38,4 | %30,8 | %86,4 | 352 |
| Sarıtepe Mahallesi | AK Parti | %52,0 | %17,3 | %86,1 | 402 |
| Şerif Peri Mahallesi | AK Parti | %34,0 | %25,1 | %83,4 | 881 |
| Tarlabaşı Mahallesi | DEM Parti | %16,0 | %32,0 | %72,2 | 72 |
| Taşdeğirmen Mahallesi | AK Parti | %35,5 | %26,4 | %86,7 | 511 |
| Turgut Özal Mahallesi | AK Parti | %33,9 | %26,6 | %83,6 | 2.966 |
| Yaylacık Mahallesi | AK Parti | %50,7 | %27,6 | %88,5 | 364 |
| Yeni Altıntaş Mahallesi | CHP | %26,2 | %35,7 | %85,9 | 680 |
| Yeşilova Mahallesi | CHP | %29,3 | %29,8 | %79,6 | 1.562 |
| Yolveren Mahallesi | AK Parti | %39,6 | %12,7 | %95,1 | 206 |
| Yukarıkaravaiz Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %33,8 | %91,4 | 1.054 |
| Yukarıyufkalı Mahallesi | AK Parti | %41,5 | %30,8 | %98,6 | 74 |
| Ziyaret Mahallesi | AK Parti | %46,6 | %15,1 | %90,9 | 88 |
İlgili sonuçlar