Belen 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Belen sonuçlarında AK Parti %56,8 ile birinci, CHP %32,2 ile ikinci; fark 24,6 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%36,4) 20,4 puan üstünde. 19 mahalle ve köy arasından 17'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kömürçukuru Mahallesi (%81,9); CHP en güçlü Müftüler Mahallesi (%66,2). Katılım %79,7 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Belen 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Belen, Hatay, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Belen | Hatay | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 10.968 | %56,8 | %44,5 | %36,4 | +20,4 |
| CHP | 6.221 | %32,2 | %44,2 | %42,0 | −9,8 |
| Yeniden Refah | 575 | %3,0 | %2,6 | %6,1 | −3,1 |
| İYİ Parti | 561 | %2,9 | %1,8 | %3,4 | −0,5 |
| Zafer Partisi | 389 | %2,0 | %1,3 | %1,9 | +0,1 |
| Saadet | 227 | %1,2 | %0,8 | %1,0 | +0,2 |
| TİP | 79 | %0,4 | %2,0 | %0,1 | +0,3 |
| DEM Parti | 47 | %0,2 | %1,1 | %5,1 | −4,8 |
| BTP | 31 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 28 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| AB Parti | 28 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| AP | 22 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Memleket | 19 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Millet | 17 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| EMEP | 13 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| TKH | 12 | %0,1 | %0,3 | %0,0 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| YTP | 9 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 7 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 7 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Abp | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| HAK-PAR | 6 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
Belen seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 81 | 25.271 | 20.145 | %79,7 | 19.298 | 847 |
Belen mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atik Mahallesi | AK Parti | %47,9 | %44,2 | %93,5 | 417 |
| Bakras Mahallesi | AK Parti | %65,2 | %27,2 | %80,4 | 1.878 |
| Benlidere Mahallesi | AK Parti | %66,6 | %26,6 | %95,4 | 410 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %63,4 | %25,3 | %78,1 | 2.137 |
| Çakallı Mahallesi | AK Parti | %58,1 | %26,9 | %90,9 | 187 |
| Çerçikaya Mahallesi | AK Parti | %62,8 | %28,6 | %99,2 | 253 |
| Derebahçe Mahallesi | AK Parti | %52,8 | %33,4 | %72,3 | 1.464 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %45,9 | %39,9 | %75,4 | 3.269 |
| Halilbey Mahallesi | AK Parti | %59,7 | %28,8 | %78,6 | 3.124 |
| İssume Mahallesi | CHP | %43,2 | %46,5 | %77,6 | 2.402 |
| Kıcı Mahallesi | AK Parti | %67,0 | %21,8 | %97,3 | 599 |
| Kömürçukuru Mahallesi | AK Parti | %81,9 | %8,9 | %94,4 | 536 |
| Muhlisali Mahallesi | AK Parti | %62,6 | %26,2 | %80,8 | 740 |
| Müftüler Mahallesi | CHP | %29,5 | %66,2 | %83,1 | 337 |
| Ötençay Mahallesi | AK Parti | %62,8 | %29,5 | %90,9 | 1.286 |
| Sarımazı Mahallesi | AK Parti | %56,4 | %30,8 | %71,5 | 4.548 |
| Soğukoluk Mahallesi | AK Parti | %54,8 | %38,3 | %94,8 | 459 |
| Şekere Mahallesi | AK Parti | %56,3 | %33,1 | %87,8 | 891 |
| Şenbük Mahallesi | AK Parti | %75,2 | %19,8 | %94,6 | 334 |
İlgili sonuçlar