Erzin 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Erzin sonuçlarında CHP %41,8 ile birinci, AK Parti %39,1 ile ikinci; fark 2,8 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 0,2 puan altında. DEM Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %8,9 (+3,8 puan). 20 mahalle ve köy arasından 8'inde CHP önde. CHP en güçlü Yeni Mahallesi (%58,6); AK Parti en güçlü Yukarıburnaz Mahallesi (%69,1). Katılım %82,9 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Erzin 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Erzin, Hatay, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Erzin | Hatay | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 10.137 | %41,8 | %44,2 | %42,0 | −0,2 |
| AK Parti | 9.467 | %39,1 | %44,5 | %36,4 | +2,6 |
| DEM Parti | 2.154 | %8,9 | %1,1 | %5,1 | +3,8 |
| Yeniden Refah | 914 | %3,8 | %2,6 | %6,1 | −2,3 |
| Zafer Partisi | 460 | %1,9 | %1,3 | %1,9 | −0,0 |
| İYİ Parti | 412 | %1,7 | %1,8 | %3,4 | −1,7 |
| Saadet | 266 | %1,1 | %0,8 | %1,0 | +0,1 |
| TİP | 69 | %0,3 | %2,0 | %0,1 | +0,2 |
| BTP | 50 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Memleket | 48 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| EMEP | 38 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| DEVA Partisi | 26 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
| AP | 25 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| HAK-PAR | 25 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| AB Parti | 21 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| TKH | 19 | %0,1 | %0,3 | %0,0 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 19 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HÜDA PAR | 18 | %0,1 | %0,1 | %0,4 | −0,3 |
| YTP | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Abp | 16 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 15 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 7 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DSP | 4 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
Erzin seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 99 | 30.685 | 25.434 | %82,9 | 24.227 | 1.207 |
Erzin mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağıburnaz Mahallesi | AK Parti | %36,3 | %50,6 | %84,3 | 197 |
| Bahçelievler Mahallesi | DEM Parti | %29,3 | %28,8 | %76,8 | 5.592 |
| Başlamış Mahallesi | AK Parti | %27,8 | %58,4 | %86,2 | 1.222 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %54,8 | %32,2 | %84,6 | 1.274 |
| Gökdere Mahallesi | AK Parti | %43,0 | %46,3 | %89,7 | 1.829 |
| Gökgöl Mahallesi | AK Parti | %33,2 | %54,0 | %99,1 | 231 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %46,3 | %35,9 | %79,1 | 3.475 |
| İsali Mahallesi | CHP | %47,8 | %37,8 | %80,0 | 3.478 |
| İstiklal Mahallesi | AK Parti | %42,6 | %45,0 | %82,3 | 1.134 |
| Karamustafalı Mahallesi | CHP | %47,7 | %33,4 | %81,9 | 1.242 |
| Kızlarçayı Mahallesi | AK Parti | %30,9 | %61,1 | %90,9 | 871 |
| Kuyuluk Mahallesi | AK Parti | %28,9 | %59,1 | %91,3 | 344 |
| Mahmutlu Mahallesi | CHP | %52,1 | %27,1 | %81,1 | 3.387 |
| Mustafalı Mahallesi | CHP | %48,8 | %39,9 | %85,6 | 784 |
| Şükrü Paşa Mahallesi | AK Parti | %39,6 | %42,9 | %82,9 | 1.359 |
| Turunçlu Mahallesi | CHP | %58,3 | %35,3 | %97,1 | 455 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %58,6 | %26,0 | %85,7 | 1.159 |
| Yeşiltepe Mahallesi | AK Parti | %22,2 | %67,0 | %91,6 | 903 |
| Yoncadüzü Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %47,1 | %88,8 | 1.308 |
| Yukarıburnaz Mahallesi | AK Parti | %26,7 | %69,1 | %95,2 | 441 |
İlgili sonuçlar