Bayındır 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Bayındır sonuçlarında CHP %51,8 ile birinci, AK Parti %40,0 ile ikinci; fark 11,8 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 9,8 puan üstünde. AK Parti 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %40,0 (+3,5 puan). 59 mahalle ve köy arasından 43'ünde CHP önde. CHP en güçlü Dernekli Mahallesi (%87,5); AK Parti en güçlü Çenikler Mahallesi (%82,7). Katılım %89,5 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Bayındır 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Bayındır, İzmir, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Bayındır | İzmir | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 14.001 | %51,8 | %49,0 | %42,0 | +9,8 |
| AK Parti | 10.806 | %40,0 | %37,1 | %36,4 | +3,5 |
| DEM Parti | 1.017 | %3,8 | %4,2 | %5,1 | −1,3 |
| İYİ Parti | 393 | %1,5 | %3,6 | %3,4 | −1,9 |
| Yeniden Refah | 209 | %0,8 | %0,9 | %6,1 | −5,3 |
| Zafer Partisi | 173 | %0,6 | %2,5 | %1,9 | −1,3 |
| BTP | 75 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| Memleket | 55 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,0 |
| Saadet | 52 | %0,2 | %0,4 | %1,0 | −0,8 |
| TKP | 48 | %0,2 | %0,4 | %0,1 | +0,0 |
| EMEP | 37 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| DP | 33 | %0,1 | %0,4 | %0,2 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 25 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 20 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HKP | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| ANAP | 15 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| AB Parti | 14 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| DSP | 11 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 11 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| HAK-PAR | 10 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 7 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| Abp | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Bayındır seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 121 | 31.832 | 28.476 | %89,5 | 27.036 | 1.440 |
Bayındır mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alankıyı Mahallesi | CHP | %48,3 | %46,9 | %94,7 | 394 |
| Alanköy Mahallesi | AK Parti | %33,6 | %55,1 | %84,6 | 143 |
| Arıkbaşı Mahallesi | CHP | %58,5 | %25,1 | %86,6 | 673 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %62,5 | %32,1 | %92,5 | 480 |
| Balcılar Mahallesi | CHP | %61,8 | %36,9 | %97,6 | 254 |
| Bıyıklar Mahallesi | CHP | %50,9 | %43,5 | %84,6 | 468 |
| Buruncuk Mahallesi | CHP | %67,6 | %25,2 | %94,6 | 370 |
| Camii Mahallesi | CHP | %51,2 | %41,5 | %86,3 | 467 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %60,4 | %33,6 | %93,6 | 622 |
| Çamlıbel Mahallesi | CHP | %51,0 | %44,0 | %101,8 | 223 |
| Çenikler Mahallesi | AK Parti | %15,4 | %82,7 | %85,9 | 64 |
| Çınar Mahallesi | AK Parti | %45,1 | %47,1 | %105,0 | 101 |
| Çınardibi Mahallesi | CHP | %60,3 | %35,9 | %91,5 | 658 |
| Çırpı Cami Mahallesi | CHP | %41,7 | %31,3 | %88,2 | 745 |
| Çiftçigediği Mahallesi | CHP | %75,5 | %17,6 | %93,8 | 178 |
| Demircilik Mahallesi | CHP | %47,3 | %45,9 | %86,7 | 690 |
| Dereköy Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %55,3 | %99,0 | 209 |
| Dernekli Mahallesi | CHP | %87,5 | %10,0 | %96,8 | 124 |
| Elifli Mahallesi | CHP | %65,1 | %28,9 | %95,7 | 253 |
| Ergenli Mahallesi | CHP | %48,9 | %45,5 | %92,5 | 401 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %49,2 | %40,4 | %82,3 | 2.620 |
| Fırınlı Mahallesi | CHP | %51,7 | %44,9 | %89,1 | 908 |
| Gaziler Mahallesi | AK Parti | %25,6 | %74,4 | %101,9 | 54 |
| Hacı Beşir Mahallesi | CHP | %51,6 | %38,3 | %83,6 | 556 |
| Hacı İbrahim Mahallesi | CHP | %51,3 | %41,3 | %82,0 | 1.090 |
| Hasköy Mahallesi | CHP | %48,1 | %37,1 | %91,3 | 595 |
| Hatay Mahallesi | CHP | %57,9 | %36,4 | %83,7 | 443 |
| Havuzbaşı Mahallesi | DEM Parti | %38,0 | %10,6 | %92,6 | 282 |
| Hisarlık Mahallesi | AK Parti | %39,8 | %58,0 | %95,2 | 251 |
| İbrahimçavuş Mahallesi | CHP | %57,4 | %27,4 | %89,2 | 510 |
| Kabaağaç Mahallesi | AK Parti | %41,0 | %52,5 | %94,4 | 72 |
| Karahalilli Mahallesi | CHP | %49,8 | %45,3 | %94,4 | 355 |
| Karahayıt Mahallesi | CHP | %71,4 | %28,6 | %106,9 | 29 |
| Karapınar Mahallesi | CHP | %44,4 | %42,0 | %100,0 | 81 |
| Karaveliler Mahallesi | CHP | %44,5 | %39,1 | %94,3 | 509 |
| Kızılcaağaç Mahallesi | CHP | %54,8 | %42,9 | %98,4 | 192 |
| Kızılcaova Mahallesi | CHP | %53,2 | %41,1 | %91,5 | 761 |
| Kızılkeçili Mahallesi | AK Parti | %27,1 | %66,4 | %93,4 | 423 |
| Kızıloba Mahallesi | AK Parti | %43,6 | %52,0 | %94,7 | 546 |
| Kurt Mahallesi | CHP | %53,1 | %38,9 | %84,8 | 560 |
| Lütuflar Mahallesi | AK Parti | %20,1 | %77,8 | %97,5 | 356 |
| Mektep Mahallesi | CHP | %47,5 | %28,8 | %86,8 | 658 |
| Mithatpaşa Mahallesi | CHP | %57,0 | %35,9 | %86,1 | 583 |
| Necati Uza Mahallesi | AK Parti | %34,2 | %62,6 | %97,8 | 822 |
| Orta Mahallesi | CHP | %54,1 | %40,0 | %91,7 | 193 |
| Osmanlar Mahallesi | AK Parti | %33,9 | %61,4 | %100,0 | 240 |
| Pınarlı Mahallesi | CHP | %54,5 | %37,9 | %93,6 | 1.071 |
| Sadıkpaşa Mahallesi | CHP | %54,0 | %40,1 | %83,0 | 3.644 |
| Sarıyurt Mahallesi | AK Parti | %30,0 | %62,8 | %90,6 | 307 |
| Söğütören Mahallesi | AK Parti | %31,6 | %55,9 | %97,7 | 561 |
| Tokatbaşı Mahallesi | CHP | %50,8 | %45,7 | %96,8 | 402 |
| Turan Mahallesi | CHP | %77,3 | %20,5 | %94,1 | 353 |
| Yakacık Mahallesi | CHP | %57,6 | %38,3 | %90,4 | 489 |
| Yakapınar Mahallesi | CHP | %86,3 | %7,2 | %93,2 | 746 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %61,2 | %36,3 | %86,7 | 588 |
| Yenice Mahallesi | AK Parti | %24,2 | %61,5 | %91,5 | 106 |
| Yeşilova Mahallesi | CHP | %53,9 | %34,4 | %90,2 | 599 |
| Yusuflu Mahallesi | CHP | %56,4 | %34,3 | %89,3 | 693 |
| Zeytinova Mahallesi | CHP | %55,8 | %40,1 | %92,9 | 1.067 |
İlgili sonuçlar