Anamur 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Anamur sonuçlarında CHP %59,9 ile birinci, MHP %35,2 ile ikinci; fark 24,8 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 17,9 puan üstünde. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %35,2 (+33,5 puan). 56 mahalle ve köy arasından 46'sında CHP önde. CHP en güçlü Kaşdişlen Mahallesi (%89,8); MHP en güçlü Güngören Mahallesi (%65,6). Katılım %87,0 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Anamur 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Anamur, Mersin, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Anamur | Mersin | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 26.110 | %59,9 | %59,6 | %42,0 | +17,9 |
| MHP | 15.320 | %35,2 | %31,1 | %1,7 | +33,5 |
| İYİ Parti | 732 | %1,7 | %3,4 | %3,4 | −1,7 |
| Zafer Partisi | 308 | %0,7 | %1,1 | %1,9 | −1,2 |
| Yeniden Refah | 237 | %0,5 | %1,2 | %6,1 | −5,6 |
| Saadet | 123 | %0,3 | %0,4 | %1,0 | −0,7 |
| HÜDA PAR | 103 | %0,2 | %0,6 | %0,4 | −0,1 |
| DP | 88 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| AB Parti | 73 | %0,2 | %0,2 | %0,0 | +0,1 |
| YTP | 59 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Milli Yol | 58 | %0,1 | %0,2 | %0,0 | +0,1 |
| Memleket | 56 | %0,1 | %0,6 | %0,2 | −0,1 |
| DEVA Partisi | 54 | %0,1 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
| BTP | 47 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| TKP | 44 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 42 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 37 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 36 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 17 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| TKH | 14 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| DSP | 10 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
Anamur seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 187 | 52.634 | 45.808 | %87,0 | 43.568 | 2.240 |
Anamur mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akarca Mahallesi | CHP | %60,0 | %35,0 | %88,0 | 1.552 |
| Akdeniz Mahallesi | CHP | %56,7 | %36,5 | %82,7 | 2.145 |
| Akine Mahallesi | CHP | %87,5 | %10,3 | %94,7 | 300 |
| Alataş Mahallesi | CHP | %57,3 | %36,8 | %95,6 | 409 |
| Anıtlı Mahallesi | CHP | %59,3 | %31,3 | %88,5 | 485 |
| Aşağıkükür Mahallesi | CHP | %81,6 | %14,3 | %92,5 | 107 |
| Bahçe Mahallesi | CHP | %55,9 | %38,4 | %85,7 | 1.771 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %58,3 | %37,6 | %86,7 | 792 |
| Boğuntu Mahallesi | CHP | %60,2 | %33,3 | %100,6 | 345 |
| Bozdoğan Mahallesi | CHP | %59,3 | %35,7 | %91,9 | 1.497 |
| Çaltıbükü Mahallesi | CHP | %64,5 | %31,6 | %98,1 | 157 |
| Çamlıpınar Mahallesi | CHP | %50,5 | %38,6 | %96,4 | 250 |
| Çamlıpınaralanı Mahallesi | MHP | %40,0 | %58,0 | %98,1 | 105 |
| Çarıklar Mahallesi | CHP | %54,4 | %42,7 | %92,9 | 2.122 |
| Çataloluk Mahallesi | CHP | %53,2 | %41,1 | %95,3 | 322 |
| Çeltikçi Mahallesi | CHP | %68,0 | %28,6 | %88,4 | 611 |
| Çukurabanoz Mahallesi | MHP | %46,7 | %49,2 | %88,1 | 143 |
| Demirören Mahallesi | MHP | %38,1 | %55,0 | %91,3 | 528 |
| Emirşah Mahallesi | CHP | %55,3 | %39,3 | %96,0 | 675 |
| Esentepe Mahallesi | CHP | %58,9 | %36,3 | %83,9 | 1.573 |
| Evciler Mahallesi | MHP | %46,9 | %49,0 | %95,7 | 486 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %57,4 | %38,8 | %88,1 | 412 |
| Gercebahşiş Mahallesi | CHP | %59,2 | %35,6 | %96,5 | 1.045 |
| Göktaş Mahallesi | CHP | %64,8 | %30,6 | %84,2 | 2.053 |
| Güleç Mahallesi | CHP | %60,8 | %33,9 | %96,8 | 555 |
| Güneybahşiş Mahallesi | CHP | %61,0 | %34,7 | %94,6 | 575 |
| Güngören Mahallesi | MHP | %28,0 | %65,6 | %93,4 | 332 |
| Güzelyurt Mahallesi | CHP | %65,0 | %30,6 | %79,2 | 3.661 |
| İskele Mahallesi | CHP | %73,6 | %21,6 | %80,5 | 1.920 |
| Kalınören Mahallesi | CHP | %64,3 | %32,0 | %89,2 | 1.241 |
| Karaağa Mahallesi | MHP | %39,0 | %52,5 | %92,4 | 145 |
| Karaçukur Mahallesi | MHP | %42,0 | %49,0 | %100,0 | 452 |
| Karadere Mahallesi | CHP | %49,0 | %43,5 | %90,0 | 411 |
| Karalarbahşiş Mahallesi | MHP | %37,2 | %60,2 | %95,1 | 939 |
| Kaşdişlen Mahallesi | CHP | %89,8 | %8,2 | %94,9 | 376 |
| Kılıç Mahallesi | CHP | %60,4 | %35,4 | %98,0 | 50 |
| Kızılaliler Mahallesi | CHP | %49,8 | %44,0 | %91,9 | 708 |
| Korucuk Mahallesi | CHP | %57,4 | %37,0 | %95,1 | 184 |
| Köprübaşı Mahallesi | CHP | %69,3 | %28,2 | %95,2 | 963 |
| Lale Mahallesi | MHP | %36,8 | %51,1 | %93,5 | 199 |
| Malaklar Mahallesi | CHP | %51,7 | %42,0 | %91,9 | 1.299 |
| Ormancık Mahallesi | CHP | %60,7 | %34,1 | %96,1 | 362 |
| Ovabaşı Mahallesi | CHP | %64,6 | %30,0 | %95,5 | 264 |
| Ören Mahallesi | CHP | %60,3 | %35,7 | %83,6 | 3.352 |
| Sağlık Mahallesi | CHP | %63,2 | %32,0 | %82,9 | 3.157 |
| Saray Mahallesi | CHP | %64,5 | %30,1 | %80,9 | 1.720 |
| Sarıağaç Mahallesi | CHP | %55,4 | %43,1 | %95,9 | 146 |
| Sarıdana Mahallesi | CHP | %70,6 | %27,9 | %100,0 | 142 |
| Sugözü Mahallesi | CHP | %76,8 | %19,6 | %100,0 | 125 |
| Sultan Alaaddin Mahallesi | CHP | %60,3 | %35,1 | %89,3 | 1.211 |
| Toroslar Mahallesi | CHP | %60,3 | %36,3 | %88,2 | 748 |
| Uçarı Mahallesi | CHP | %46,1 | %45,6 | %96,5 | 255 |
| Yalıevleri Mahallesi | CHP | %66,0 | %28,4 | %76,5 | 1.455 |
| Yeşilyurt Mahallesi | CHP | %64,9 | %30,5 | %83,5 | 4.172 |
| Yıldırım Beyazıt Mahallesi | CHP | %55,9 | %38,2 | %83,2 | 1.486 |
| Yukarı Kükür Mahallesi | MHP | %39,3 | %52,5 | %88,9 | 144 |
İlgili sonuçlar