Aydıncık 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Aydıncık sonuçlarında CHP %55,3 ile birinci, MHP %38,6 ile ikinci; fark 16,7 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%42,0) 13,3 puan üstünde. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %38,6 (+37,0 puan). 15 mahalle ve köy arasından 11'inde CHP önde. CHP en güçlü Eskiyürük Mahallesi (%63,8); MHP en güçlü Yeniyürükkaş Mahallesi (%52,2). Katılım %91,2 (30 büyükşehir %78,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aydıncık 2024 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Aydıncık, Mersin, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Aydıncık | Mersin | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 4.356 | %55,3 | %59,6 | %42,0 | +13,3 |
| MHP | 3.038 | %38,6 | %31,1 | %1,7 | +37,0 |
| İYİ Parti | 243 | %3,1 | %3,4 | %3,4 | −0,3 |
| Yeniden Refah | 50 | %0,6 | %1,2 | %6,1 | −5,5 |
| Zafer Partisi | 38 | %0,5 | %1,1 | %1,9 | −1,4 |
| AB Parti | 29 | %0,4 | %0,2 | %0,0 | +0,3 |
| HÜDA PAR | 20 | %0,3 | %0,6 | %0,4 | −0,1 |
| HAK-PAR | 15 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Saadet | 14 | %0,2 | %0,4 | %1,0 | −0,8 |
| BTP | 14 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| DEVA Partisi | 12 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
| Milli Yol | 10 | %0,1 | %0,2 | %0,0 | +0,1 |
| YTP | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DP | 6 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| TKP | 5 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,1 |
| Millet | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Memleket | 3 | %0,0 | %0,6 | %0,2 | −0,2 |
| DSP | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| Vatan Partisi | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| TKH | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Aydıncık seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 32 | 9.064 | 8.270 | %91,2 | 7.870 | 400 |
Aydıncık mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atatürk Mahallesi | CHP | %58,0 | %36,7 | %90,3 | 668 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %55,6 | %38,0 | %88,2 | 1.736 |
| Duruhan Mahallesi | CHP | %59,5 | %36,4 | %96,9 | 351 |
| Eskiyürük Mahallesi | CHP | %63,8 | %31,6 | %94,1 | 607 |
| Hacıbahattin Mahallesi | CHP | %45,3 | %45,3 | %88,3 | 315 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %59,4 | %35,7 | %87,2 | 1.751 |
| Karadere Mahallesi | MHP | %46,0 | %46,6 | %97,7 | 173 |
| Karaseki Mahallesi | CHP | %61,1 | %36,1 | %101,4 | 74 |
| Merkez Mahallesi | CHP | %55,3 | %37,0 | %91,0 | 933 |
| Pembecik Mahallesi | CHP | %54,9 | %38,8 | %93,9 | 330 |
| Teknecik Mahallesi | MHP | %43,7 | %50,8 | %99,2 | 127 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %59,4 | %36,5 | %91,9 | 815 |
| Yenikaş Mahallesi | MHP | %40,3 | %51,5 | %94,7 | 884 |
| Yeniyürük Mahallesi | CHP | %61,5 | %30,3 | %99,6 | 232 |
| Yeniyürükkaş Mahallesi | MHP | %38,8 | %52,2 | %108,8 | 68 |
İlgili sonuçlar